خانه > اخبار ویژه > صنعت فولاد به بازارهای عربی وابسته نیست

صنعت فولاد به بازارهای عربی وابسته نیست

فولاد یکی از قدیمی‌ترین و شاخص‌ترین صنایع معدنی کشور است که همواره حمایت‌های دولتی را پشت سر خود دیده است.

با این حال، شرایط این صنعت و شرکت‌های فولادسازی کشور در چند سال گذشته چندان خوب نبوده است. شرکت‌هایی که با مشکلاتی مانند قدیمی بودن تجهیزات و فناوری‌ها و تحریم‌های بین‌المللی مواجه بودند، با رکود عمیق جهانی هم مواجه شدند؛ رکودی که ناشی از افزایش تصاعدی تولید فولاد چین، کاهش تقاضای این کشور و ضعیف شدن رشد اقتصادی جهان بوده است. به این مشکلات باید بحران‌های سیاسی پیش آمده در ۲ هفته گذشته با کشورهای عربی را هم اضافه کرد که بنابر برآورد کارشناسان می‌تواند تا چند ماه دیگر هم ادامه یابد. در هر صورت، مشکل آنجاست که قطع روابط دیپلماتیک و اقتصادی ناشی از تنش‌های ایران و عربستان بر صنعت فولاد هم اثر گذاشته و باید با دقت به فکر کاهش پیامدهای آن بود.

توقف صادرات به ۲ کشور عربی، اثرگذار نیست
چند روز پیش، یک عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد از توقف صادرات محصولات فولادی به امارات و کویت خبر داد. اتفاقی که می‌تواند خبر بدی برای صنعت مادر اقتصاد کشور باشد. با این حال وی گفت: کل حجم صادرات به این ۲ کشور کمتر از ۱۰درصد صادرات فولاد است و نمی‌توان بابت این ماجرا نگران شد. به گزارش ایسنا، رضا شهرستانی، درباره تاثیر تغییر روابط سیاسی برخی کشورهای حوزه خلیج‌فارس با ایران برصادرات محصولات فولادی اظهار کرد: بیشتر صادرات ما به عراق و افغانستان است و قطع روابط هیچ تاثیری روی صادرات ما به این ۲ کشور نمی‌گذارد.
وی افزود: البته در حال حاضر تمامی مسئولان کشور نیز حمله به سفارت عربستان را محکوم کرده‌اند، اما به هرحال ما مقدار ناچیزی صادرات محصولات فولادی به امارات و کویت داشته‌ایم که فعلا متوقف شده است.
این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه تغییر آنچنانی در صادرات فولاد کشور ایجاد نمی‌شود، ادامه داد: مردم و کشورها به دنبال قیمت هستند و آنچه برای آنها ملاک است قیمت فروش محصولات است و ما می‌توانیم جایگزین هم پیدا کنیم؛ هرچند که میزان صادرات ما به این کشورها کمتر از ۳۰۰ هزار تن است.
شهرستانی درباره محموله‌های فولادی که در زمان قطع روابط در حال ارسال به این ۲ کشور بوده، گفت: احتمالا تاریخی تعیین می‌شود که براساس آن اگر مدارک و اسناد محموله‌ها مربوط به قبل از آن تاریخ باشد مشکلی برای ارسال وجود نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه بعد از تاریخ مشخص شده محموله جدیدی به این ۲ کشور صادر نمی‌شود، اظهار کرد: عربستان، فولاد از ما نمی‌خرید و ما فقط مقدار کمی صادرات به کویت و امارات داشتیم که نسبت به صادرات ۳ میلیون تنی محصولات فولادی ارزش چندانی ندارد و کمتر از ۱۰ درصد صادرات ما است.

همچنین ببینید

شادی تولید فولاد در شادگان

بزرگترین طرح توسعه فولاد خوزستان در شهرستان شادگان با فناوری ایرانی و احیای مستقیم، روز یکشنبه ...