خانه > اخبار ویژه > طلا برای اولین بار در 9 هفته اخیر به بالای 1100 دلار رسید

طلا برای اولین بار در 9 هفته اخیر به بالای 1100 دلار رسید

ه گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، بازار سهام چین روز پنج‌شنبه در کمتر از نیم ساعت معامله، سقوط هفت درصدی داشت و بازارهای شنژن و شانگهای را برای ادامه روز تعطیل کرد.

همچنین تضعیف شدید یوان موجب عمیق‌تر شدن نگرانی‌ها در مورد اقتصاد و فرستادن سهام آسیایی به پایین‌ترین سطح سه ماه اخیر شد.

هر اونس طلا در بازار جهانی بعد از رسیدن به سطح یکهزارو ۱۰۲ دلار و ۸۰ سنت( بالاترین سطح ۹ ماه اخیر) در آغاز معاملات امروز، با رشدی ۰.۵ درصدی هزار و ۹۹ دلار و ۸۰ سنت معامله شد.

بانک ANZ اعلام کرد: « در میان نوسانات در بازار سهام، طلا به عنوان یک پس‌انداز مطمئن به صعود خود ادامه خواهد داد. افت چشمگیر یوان و سقوط بازار سهام، محیطی ایده‌آل برای رشد طلا ایجاد کرده‌اند.»

طلا که اغلب به عنوان سرمایه جایگزین در زمان عدم اطمینان مالی و سیاسی به شمار می‌آید از احساس خطر در بازار سود می‌برد.

جیمز استیل تحلیلگر HSBC اعلام کرد: «طلا در حال بازپس‌گیری نقش خود به عنوان یک سرمایه مطمئن در بازارهای جهانی به ویژه چین است. »

دسته‌ای از آمار اقتصادی چین در هفته‌های آینده منتشر می‌شود که به نظر نشان از کندی فعالیت‌های این کشور دارد که موجب افزایش نگرانی‌ها در مورد چشم انداز اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۶ خواهد شد. روز چهارشنبه بانک جهانی با استناد به عملکرد ضعیف اغلب اقتصادهای در حال‌ظهور، پیش‌بینی رشد اقتصادی خود از چین را برای سال ۲۰۱۶ کاهش داد.
این در حالی است که اعلام کره شمالی در مورد آزمایش موفق بمب هیدروژنی و تشدید تنش‌ها میان ایران و عربستان در خاورمیانه بر نگرانی‌های بازار افزوده است. طلا توسط دلار ضعیف‌تر و انتشار صورتجلسه آخرین نشست سیاستگذاری فدرال‌رزرو تقویت شد. صورتجلسه باعث شد تا بازارها از افزایش تدریجی نرخ بهره در سال آینده اطمینان حاصل کنند.
در میان دیگر فلزات گرانبها، نقره و پلاتین نیز هر کدام رشدی ۰.۶ درصدی را تجربه کردند. پالادیوم که به عنوان فلز کاتالیست خودرو به حساب می‌آید بیشتر در معرض ضعف اقتصادی قرار گرفت و با رسیدن به سطح ۵۰۱ دلار برای هر اونس به پایین‌ترین سطح پنج سال اخیر خود رسید.

همچنین ببینید

طلای جهانی به مرز ۱۳۰۰ دلار نزدیک شد

طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی اندکی کاهش پیدا کرد با این همه ضعیف ...