خانه > اخبار > اقتصادی > طلا در آستانه ثبت طولانی‌ترین روند صعودی 5 سال اخیر/ هر اونس 1191 دلار

طلا در آستانه ثبت طولانی‌ترین روند صعودی 5 سال اخیر/ هر اونس 1191 دلار

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت و معدن استان تهران و به نقل از اقتصادنیوز، در پی مواجهه سرمایه‌گذاران با عدم‌ثبات در بازارهای مالی دیگر، و کم حجم بودن معاملات در آسیا به دلیل تعطیلات سال جدید چین، روز سه‌شنبه طلا هشتمین روز متوالی رشد خود را تجربه کرد.

هر اونس طلا در معاملات امروز با ۰.۲ درصد افزایش یکهزار و ۱۹۱ دلار و ۳۰ سنت معامله شده است. این فلز گرانبها در ساعاتی از روز دوشنبه با رسیدن به سطح ۱۲۰۰.۶۰ دلاری بالاترین قیمت خود را از ۲۲ ژوئن سال گذشته تجربه کرد. اگر طلا امروز نیز رشد خود را حفظ کند، طولانی‌ترین روند صعودی خود را از جولای ۲۰۱۱ تجربه خواهد کرد.

مایکل مک‌کارتی تحلیلگر ارشد بازار CMC در سیدنی اعلام کرد: «در حالی که تقریبا مشخص است که یکی از دلایل رشد قیمت طلا،‌ ضعف دلار است، به نظر می‌رسد که کاهش ریسک‌گریزی باعث افزایش تقاضای طلا ‌شود. رسیدن مجدد طلا به سطح ۱۲۰۰ دلاری غیرممکن نخواهد بود، اگر شرایط فعلی حاکم باشد، تثبیت قیمت کنونی و سپس حرکت رو به رشد بالقوه امکان‌پذیر خواهد بود.

در پی افت شدید بازارهای سهام آمریکا و اروپا و افزایش تقاضای ین به عنوان یک دارایی امن دیگر، دلار به پایین‌ترین سطح دو سال اخیر خود در برابر ین رسید.

طلا در هفته گذشته رشدی ۵ درصدی را تجربه کرده بود که بیشترین رشد یک هفته‌ای از جولای ۲۰۱۳ بوده است. انتظار می‌رود با کمرنگ شدن احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری، قیمت‌ها از این سطح نیز بالاتر روند.»

ادوارد میر تحلیلگر اف‌سی استون در یادداشتی نوشت: «ما با وجود نگرانی‌ها در مورد بازارهای سهام جهانی همچنان در مورد چشم‌انداز طلا در کوتاه مدت خوش‌بین هستیم.توقف بعدی طلا سطح ۱۲۰۵ تا ۱۲۱۵ دلاری خواهد بود و بعد از آن سطح ۱۲۳۵ دلاری نیز قابل لمس خواهد بود.»

در بازار فلزات گرانبهای دیگر، هر اونس نقره با رشد ۰.۶ درصدی ۱۵ دلار و ۳۹ سنت معامله شد، پلاتین با افزایش ۰.۵ درصدی ۹۲۵.۸۰ دلار به ازای هر اونس قیمت داشت و قیمت هر اونس پلاتین با افت ۰.۵ درصدی به ۵۱۰ دلار و ۵۲ سنت رسید.

همچنین ببینید

حضور قوی‌تر«اسکاندیوم» در بازار جهانی

به‌تازگی «اسکاندیوم» به‌عنوان یک ماده معدنی توجه‌ها را به خود جلب کرده است. این فلز به‌ویژه ...