خانه > اخبار ویژه > طلا ی ایران به‌دست قزاق‌ها « ناب » می‌شود

طلا ی ایران به‌دست قزاق‌ها « ناب » می‌شود

طلا به عنوان یک پشتوانه مالی و اقتصادی به شمار می‌آید و از این حیث شاهدیم که کشورها سرمایه‌گذاری‌های کلانی برای تولید این محصول از مراحل ابتدایی آن یعنی اکتشاف تا فرآوری و تولید محصول نهایی یعنی تولید شمش انجام داده‌اند.

در این میان تولید شمش با بالاترین عیار یعنی ۹۹/۹۹درصد که مهر تایید جهانی بر آن حک شده تنها به چند کشور محدود می‌شود و آنها فقط می‌توانند با پالایش و خالص‌سازی عیار شمش را افزایش دهند.
نیاز به فناورهای پیشرفته و نیاز به سرمایه‌گذاری کلان دلیل محدود بودن تعداد فعالان این حوزه است. ایران نیز که ذخایر معدنی فراوانی ازجمله طلا را در اختیار دارد سعی خود را بر آن گذاشته تا از ذخایر طلای خود سود ببرد. معدن طلای «ساریگونی» یکی از همین ذخایر طلای کشور است که سرمایه‌گذاری و فعالیت آن در چند سال گذشته با تعلل همراه بود و سرانجام به وسیله یک شرکت قزاقی به بهره‌برداری رسیده و کارخانه استحصال آن فعال شده و هم‌اکنون در حال فعالیت است. براساس آمار موجود عیار طلای این معدن ۸۰درصد است و تا رسیدن به ۹۹/۹۹درصد راه طولانی در پیش دارد.

پالایش طلا از سوی قزاق‌ها
چندی پیش خبری منتشر شد که طی آن مدیرعامل شرکت قزاقستانی پیش‌بینی کرده بود نخستین محموله طلا از روسیه و ایران برای پالایش در ماه دسامبر امسال به این کارخانه تحویل داده می‌شود. در این خبر آمده بود که دلیل تمایل روس‌ها برای پالایش طلا قیمت‌های منطقی قزاق‌ها بوده است.
حال این نکته که شرکت قزاقی در معدن «ساریگونی» ایران فعال و مشغول تولید شمش طلاست و شمش تولیدی عیار۸۰درصدی دارد شاید راهی باشد تا محصولات تولیدی را به این کشور ارسال کرده و به بالاترین عیار برساند.
سید احمد مشکانی، استاد دانشگاه و کارشناس بخش معدن درباره عملیات پالایش طلا در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: پالایش طلا در اصل خالص‌سازی است که عیار شمش را به ۹۹ یا۹۹/۹ درصد می‌رساند. شمش‌های طلای تولید شده به طور معمول بعد از پرعیارسازی و ذوب فلز طلا مقادیری از عناصر مزاحم درون‌شان باقی می‌ماند و به همین دلیل عیار آنها به بالاترین مقدار ممکن یعنی ۹۹/۹ نمی‌رسد.
او گفت: کارخانه‌های فرآوری طلا به طور معمول، چندین مرحله دارند که با طی کردن آنها، طلا را به بالاترین درجه عیار می‌رسانند. تولید شمش طلا و مهرهای حَک شده در پشت آن نشان از کشور سازنده دارد.

همچنین ببینید

جای خالی مدل مدیریت هاشمی در عرصه اقتصاد ایران

مسعود نیلی معتقد است در شرایط کنونی اقتصاد ایران، نیاز به سیاست‌مدارانی که سرمایه سیاسی ...