خانه > اخبار ویژه > ظریف، کری و موگرینی در راه وین/ بیانیه اجرای برجام به‌زودی صادر می‌شود

ظریف، کری و موگرینی در راه وین/ بیانیه اجرای برجام به‌زودی صادر می‌شود

همزمان با خبر انتشار قریب‌الوقوع گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته‌ای ایران، گفته شده «جان کری» و «محمد جواد ظریف» وزیران امور خارجه آمریکا و ایران و «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در وین دیدار می کنند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بامداد شنبه درصدر هیاتی مرکب از سید عباس عراقچی معاون خود و همچنین علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و بهروز کمالوندی معاون وی تهران را به قصد وین ترک کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، منابع خبری نزدیک به هیات مذاکره‌کننده ایران اعلام کرده اند که به احتمال قوی روز شنبه ۲۶ دی ماه روز اجرای برجام خواهد بود. در عین حال با توجه به اقدامات آژانس و برخی مذاکرات فنی باقی‌مانده که هم‌چنان در وین در جریان است روز یکشنبه نیز از پیش‌بینی‌ها برای روز اجرای برجام خارج نیست.

قرار است مراسم پایانی و اعلام اجرایی شدن برجام در مقر سازمان ملل در وین برگزار شود.

احتمالا محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای مشترک آغاز اجرای توافق را اعلام کنند.

دیپلمات های ایران و کشورهای ۱+۵ می گویند اجرای توافق هسته ای در روزهای آینده آغاز خواهد شد. همزمان با اجرای توافق، تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران از جمله تحریم های نفتی و بانکی لغو یا تعلیق می شوند و دولت ایران به دارایی های مسدودشده اش دسترسی خواهد داشت.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع دیپلماتیک در وین نوشته است که در گزارش آژانس همه جزییات نهایی شده است. خبرگزاری فرانسه هم می گوید در گزارش آژانس تایید شده که ایران به تعهدات خود عمل کرده و برنامه هسته ای خود را به شکل چشم گیری محدود کرده است.

به نوشته ایرنا، در صورتی که روز شنبه در وین گزارش نهایی آژانس انرژی اتمی از انجام کامل تعهدات ایران خبر دهد، توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی (برجام) رسما به ترتیب زیر وارد مراحل اجرایی می شود:

* ابتدا آژانس تایید می کند ایران به تعهدات خود در محدود کردن برنامه هسته ای اش عمل کرده است

* گزارش آژانس به هیات عالی وزیران این نهاد و همزمان به سازمان ملل متحد تقدیم می شود و این به معنای آغاز رسمی مرحله اجرایی توافق هسته ای است.

* پس از آن، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که تابستان گذشته (ژوئیه) به تصویب رسید رسما اجرایی می شود و تحریم های شورای امنیت که علیه افراد و موسسات ایرانی وضع شده بود لغو می شود.

* اعضای گروه ۱+۵ و ایران رسما آغاز اجرای توافق هسته ای را اعلام می کنند (البته جلسه یا کنفرانس مطبوعاتی جان کری، محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی که احتمالا روز شنبه در وین برگزار می شود، هم تصریحا جنبه همین اعلام رسمی را می تواند پیدا کند).

* اروپا و آمریکا تحریم های هسته ای ایران را لغو می کنند.

همچنین ببینید

ظریف دقایقی پیش تهران را به مقصد الجزیره ترک کرد

وزیر امور خارجه ایران دقایقی پیش برای سفری دو روزه تهران را به مقصد الجزیره ...