خانه > اخبار ویژه > «علم و صنعت» دست صنعت را می‌فشارد

«علم و صنعت» دست صنعت را می‌فشارد

دانشگاه «علم و صنعت» نام خود را به شرکت‌هایی عاریه می‌دهد که با مشارکت دانشگاه راه‌اندازی شده‌اند و تعهد می‌کنند ۲درصد از درآمدشان را به دانشگاه بازگردانند؛ مبلغی که براساس تعهد در آزمایشگاه‌های مادر هزینه خواهد شد.

آنطور که کارشناسان می‌گویند این یک بازی «برد-برد» است چراکه اینگونه شرکت‌ها خواهند توانست با نام دانشگاه «علم و صنعت» به فعالیت خود ادامه دهند و از سوی دیگر آزمایشگاه مادر، پشتیبان تحقیق و توسعه این شرکت باقی خواهد ماند.
این خبری است که امیرحسین دوایی مرکزی، معاون پژوهشی پیشین دانشگاه «علم و صنعت» در گفت‌وگو با صمت اعلام کرده است.
آنطور که دوایی‌مرکزی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه «علم و صنعت» ایران می‌گوید، در ۲ هفته آینده آیین‌نامه‌های جدیدی در هیات امنای دانشگاه «علم و صنعت» به تصویب خواهد رسید که به شرکت‌های علاقه‌مند اجازه می‌دهد تا با مشارکت دانشگاه فعالیت کنند و ۲درصد از درآمد خود را برای هزینه شدن در آزمایشگاه‌های مادر در اختیار دانشگاه قرار دهند. به گفته او هر دو سوی این بازی برنده هستند. او می‌گوید: از ۲ مبحث سود می‌بریم؛ یکی بحث آموزش نظری است که دانشجویان در کلاس‌های درس اطلاعات نو کسب می‌کنند و دیگری آموزش عملی و از جنس پژوهش برای کاربرد در صنعت است که دستیابی به محصول مشخصی را برای رسیدن به یک هدف دنبال می‌کنند.
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره راه‌اندازی بخش فناوری دانشگاه می‌گوید: هدف از راه‌اندازی این بخش آن است که دانشجویان با سرپرستی استاد وارد فعالیت‌های عملی شوند و در چارچوب شرکت و با کمک مشاوران شرکت‌های حرفه‌ای در زمینه ساخت، تولید و طراحی به فعالیت خود ادامه دهند که دانشگاه نیز هزینه مشاوره را پرداخت خواهد کرد. درواقع این ۲ فرمول در دانشگاه «علم و صنعت» در بین دیگر دانشگاه‌های کشور نوآورانه است. این شرکت‌ها در قالب ۴ فعالیت در بحث کامپوزیت، صنایع دریایی، ایستگاه‌های زمینی و ماهواره‌ای و مهندسی شیمی درحال‌حاضر فعالیت می‌کنند.
کنکور برای سنجش جوانان مطلوب نیست
دوایی‌مرکزی در ادامه با تاکید بر ایجاد فضای رقابت در بیرون از دانشگاه می‌گوید: دانشگاه باید زیرساخت‌هایی را برای دانشجو تعریف کند به این صورت که دانشجو دیدی فراتر از صنعت داشته باشد. در واقع علاوه بر اینکه خود را شخصی دانش‌مدار می‌داند به‌عنوان شخصی که می‌تواند لکوموتیو صنعت باشد تعامل خود را با صنعت حفظ کند. این در حالی است که متاسفانه ارزش جوانان ما با کنکور سنجیده می‌شود و این موضوع که باید ارزش دانشجو را با خلاقیت کاربردی وی بسنجیم هنوز فرهنگ‌سازی نشده است.

 

فساد اداری، مانعی دیگر
معاون پژوهشی سابق دانشگاه «علم و صنعت» مهم‌ترین عامل جلوگیری از تعامل صنعت و دانشگاه را فساد اداری دانست و گفت: زمانی که فساد وارد اقتصاد شود انتظار هیچ‌گونه نوآوری را نداشته باشید.
معاون پژوهشی سابق دانشگاه «علم و صنعت» در ادامه به بحث ایجاد رقابت در بیرون از دانشگاه برای استفاده صنعت از پژوهش‌های دانشگاهی اشاره کرده و می‌گوید: اگر فضای رقابت در بیرون از دانشگاه برای صنعت رانت باشد دیگر نیازی به دانشگاه، دانشجو و پژوهش نخواهد بود و برای صنعتگران تنها ارتباط کفایت می‌کند.
وجود توانایی لازم در دانش‌آموختگان
هرچند تاکنون صاحبان صنایع در اعتماد کردن به دانش‌آموختگان مرتبط با صنعت پیش‌قدم نبوده‌اند اما به گفته سرپرست دانشگاه «علم و صنعت» توانایی اداره کردن صنایع بزرگ نیز در فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های صنعتی کشور به ویژه دانشگاه «علم و صنعت» وجود دارد. محمدعلی برخورداری در گفت‌وگو با صمت به این موضوع اشاره می‌کند که صنعت ممکن است نیاز خود را به دانشگاه حس نکند اما دانشگاه نیاز به همراهی صنعت دارد و حرکت این ۲ به همراه هم باعث ارتقای کشور خواهد شد زیرا هیچ‌یک به تنهایی موفق نخواهند بود.
برخورداری به نقصان ارتباط صنعت و دانشگاه در کشورمان اشاره کرده و اقدام دانشگاه «علم و صنعت» برای مشارکت با شرکت‌ها را در قالب تفاهمنامه موثر اعلام می‌کند. او تاکید می‌کند: باید با راه‌اندازی شرکت‌ها یافته‌ها تبدیل به صنعت شوند. رتبه دانشکده مکانیک در بین کشورهای آسیایی ۶۹ و در کشور رتبه ۳ است و فارغ‌التحصیلان دانشکده مکانیک دانشگاه «علم و صنعت» بزرگترین صنایع کشور را اداره می‌کنند.

همچنین ببینید

پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

روز سه‌شنبه رئیس هیات عامل ایمیدرو با هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران ...