خانه > اخبار ویژه > غبارآلود بودن فضای اقتصاد، مانع جذب سرمایه‌گذار خارجی است

غبارآلود بودن فضای اقتصاد، مانع جذب سرمایه‌گذار خارجی است

رئیس مجمع واردات گفت: هر چند دولت، امیدوارانه نسبت به ورود سرمایه های خارجی در حال برنامه ریزی است، اما وجود موانع غیر تعرفه ای متعدد در نظام تجاری کشور و غبارآلود بودن فضای اقتصاد، موجب ابتر ماندن این تلاش ها می شود.

علیرضا مناقبی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم با اشاره به ضرورت شفاف سازی ارکان تجارت به عنوان کلید جذب سرمایه گذار اظهار داشت: امروزه اعتقاد به این باور که تجارت در فضای شفاف، هم برای فعالان اقتصادی حائز منافع بیشتر است و هم برای دستگاه های نظارتی، یک اعتقاد مبتنی بر تجربه جهانی است.

به گزارش خانه صنعت و معدن تهران و به نقل از تسنیم؛ وی با اشاره به اینکه موانع غیر تعرفه ای ماهیتی غیر شفاف دارند تاکید کرد: نتیجه اعتقاد به این باور که الزام به رعایت یک چارچوب شفاف برای دولت ها، مردم، گمرکات و تجارت سودمند خواهد بود،گام برداشتن کشورها به سمت کاهش موانع غیر تعرفه ای بوده که نهایتا خود را به شکل سازمان تجارت جهانی نهادینه کرده است.

مناقبی اضافه کرد: معمولاً دولت ها با اهدافی چون حمایت از صنایع نوزاد داخلی، ایجاد اشتغال، جلوگیری از دامپینگ و بهبودی موازنه تراز پرداختها و … سعی می کنند با اتخاذ سیاستهای غیر تعرفه ای بصورت چراغ خاموش ، واردات برخی کالاها را محدود سازند و اتفاقا همین چراغ خاموش بودن دولت ها در اتخاذ سیاستهای غیر تعرفه ای سبب ایجاد فضای غبار آلود در تجارت می شود که علاوه بر مختل کردن گردش اطلاعات منجر به ایجاد بسترهای تجارت پنهان، قاچاق،کم اظهاری و سایر مصادیق فساد اداری می شود.

رئیس مجمع واردات با تشبیه موانع غیر تعرفه ای به کلاف سردرگم در عرصه تجارت تصریح کرد: درکنار عوارض فوق، ابهام های موجود در ماهیت موانع غیر تعرفه ای ، فعالان اقتصادی  را با سردرگمی و ابهامات بسیاری مواجه می سازد که در نهایت به  مختل شدن برنامه ریزی ها و آینده نگری های فعالان اقتصادی منجر می شود.

وی علت اصرار سازمان تجارت جهانی بر حذف موانع غیر تعرفه ای را آسیب های متعدد ناشی از آن بر تجارت جهانی دانسته و اضافه کرد: یکی از شرایط لازم برای عضویت در سازمان تجارت جهانی و پذیرش موافقت نامه تعرفه و تجارت (گات)، شفاف شدن اندازه حمایت دولت های عضو از تجارت است. لذا رفع موانع تجاری و تبدیل آنها به تعرفه ها باید در آزادسازی تجاری کشورهای در حال توسعه مورد توجه جدّی قرار گیرد.

مناقبی وجود موانع غیر تعرفه ای را مانعی جدی بر سر راه سرمایه گذاری ها دانست و افزود: رونق سرمایه گذاری خارجی و امنیت اقتصادی بیشتر،ایجاد شفافیت و ثبات در قوانین و مقررات کشور،کاهش ریسک تجاری و اقتصادی از عمده مزایای پیوستن به سازمان تجارت جهانی است.

وی در خصوص گسترش پدیده شوم قاچاق اظهار داشت: سود آوری بالای قاچاق کالا از مهمترین دلایل گرایش به این امر می باشد و این سود ناشی از تفاوت قیمتها در بازار داخل با کشورهای همجوار است.یکی از دلایل افزایش قیمت تمام شده کالاهای وارداتی،وجود موانع غیر تعرفه ای است که هزینه های متعددی را بر واردکنندگان تحمیل می کند.

وی در پایان تصریح کرد: باید از تمرین  کردن برای به حداقل رسانیدن موانع غیر تعرفه ای تجاری و ایجاد شفافیت در ارکان مختلف تجارت و اقتصاد با توجه به بها دادن بیشتر به رقابتپذیری محصولات داخلی استقبال جدی کرد.

همچنین ببینید

تکمیل پروژه‌های پایتخت با جذب سرمایه گذار خارجی/ حل مسئله کودکان کار

رییس اتاق بازرگانی تهران از اعلام آمادگی برای جذب سرمایه گذار خارجی در راستای تکیمل ...