خانه > اخبار ویژه > فرهنگ‌سازی مصرف، نیاز رونق تولید نان صنعتی

فرهنگ‌سازی مصرف، نیاز رونق تولید نان صنعتی

تولید نان صنعتی در کشور هم‌اکنون با استفاده از تجهیزات روز دنیا انجام می‌شود اما در حال حاضر دولت باید سیاست‌گذاری مناسبی برای فرهنگ‌سازی برای مصرف این محصول در کشور انجام دهد.

طرح بازدید از ۲ واحد تولیدی فرآورده‌های غذایی، گوشتی و نان صنعتی در استان البرز با هماهنگی‌های انجام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و با حضور خبرنگاران خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها به انجام رسید.
مدیرعامل کارخانه تولید نان صنعتی «سه نان» در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته بیش از ۳۵ کارخانه تولید نان صنعتی در کشور احداث شده و بهره‌برداری رسیده است، اظهار کرد: بیشتر این واحدها به دلایل مختلف نتوانستند روند تولید خود را ادامه دهند و به مرور تعطیل شدند. به همین منظور با تلاش‌های فراوان پژوهشگران و تیم توسعه، این واحد تولیدی هم‌اکنون به عنوان بزرگترین تولیدکننده نان صنعتی کشور در حال فعالیت است.
نعمت‌الله بابایی با اشاره به اینکه هر نوع برنامه تولیدی و اقتصادی که فرمایشی باشد نتیجه مطلوبی از آن به‌دست نمی‌آید، افزود: بخش خصوصی بهترین راه‌حل برای سرمایه‌گذاری در تولید، توسعه اقتصادی و راه‌اندازی واحدهای تولیدی است به شرطی که دولت زیرساخت‌های لازم را برای تحقق این امر فراهم کند. این در حالی است که متاسفانه در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی به سمت درستی هدایت نشد و همین امر باعث شد روند احداث واحدهای تولیدی و اقتصادی با رکود همراه شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر حمایت‌های لازم برای تولید نان صنعتی از سوی دولت در کشور انجام می‌شد به طور حتم راه‌اندازی و تولید این محصول هم‌اکنون شرایط بهتری داشت، افزود: متاسفانه فرهنگ‌سازی لازم برای مصرف نان صنعتی در کشور از سوی دولت‌های گذشته انجام نشده و حمایت از تولید نان به شیوه سنتی جای تولید نان صنعتی را گرفت که این امر تا حدود زیادی باعث هدر رفتن سرمایه‌های داخلی و غلات شد و در صورتی که این رویه همچنان ادامه داشته باشد در آینده‌ای نه‌چندان دور با مشکلات اساسی در زمینه تولید نان در کشور مواجه خواهیم شد.
بابایی با تاکید بر اینکه بالا بودن هزینه‌های تولید نان صنعتی در کشور باعث شده افراد کمی قدرت تهیه آن را داشته باشند، گفت: دولت باید به سمت سیاست‌گذاری مناسب برای فرهنگ‌سازی مصرف نان صنعتی برود تا علاوه بر جلوگیری از بیماری‌های گوارشی ناشی از نان سنتی، هزینه‌های کمتری را برای تولید و مصرف نان متقبل شود.
وی افزود: متاسفانه یارانه نان فقط به برخی واحدهای تولید و نانوایی‌های سنتی پرداخت می‌شود و کارخانه‌های تولید نان صنعتی از دریافت این یارانه محروم هستند، همین امر باعث شده هزینه تمام‌شده محصول در خط تولید این واحدها با قیمت بالاتری همراه باشد. البته این در حالی است که بر اساس آمار به‌دست آمده قیمت نان صنعتی تولید شده در کشور بسیار ارزان‌تر از سایر کشورها دراختیار مصرف‌کنندگان قرار داده می‌شود و البته تنها مصرف بیشتر این نوع نان نیازمند فرهنگ‌سازی است.

تولید نان صنعتی با تجهیزات روز
مدیر داخلی و برنامه‌ریزی شرکت «سه نان» در گفت‌وگوی اختصاصی با صمت با بیان اینکه در این واحد تولیدی که به عنوان بزرگترین واحد تولید نان صنعتی در کشور به شمار می‌رود روزانه ۱۰۰ تن انواع نان‌های مختلف تولید می‌شود، اظهار کرد: حجم سرمایه‌گذاری برای احداث و راه‌اندازی این واحد تولیدی ۳۷ میلیارد تومان بوده که با تولید ۱۴ نوع محصول متنوع برای ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کرده و با تلاش نیروهای فعال در کارخانه، خط تولید این واحد با ۱۰۰ درصد توانمندی در حال تولید است.
مسعود سلیمانی با اشاره به اینکه تجهیزات مورد استفاده در خط تولید این واحد تولیدی بر اساس آخرین فناوری‌های روز دنیا فعال است، افزود: ماشین‌آلات و تجهیزاتی که در کارخانه و خط تولید مورد استفاده قرار گرفته، از شرکت‌های معتبر هلندی خریداری و نصب شده است. این در حالی است که با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های تولیدی که ماشین‌آلات و تجهیزات خود را از شرکت‌های خارجی تهیه کرده بودند در شرایط تحریم با مشکل تامین قطعات برای ماشین‌آلات خود مواجه می‌شدند. خوشبختانه با دوراندیشی مدیریت کارخانه، ماشین‌آلات قطعات یدکی به مقدار کافی خریداری و در انبارها ذخیره شد تا در چنین مواردی (بروز تحریم یا مشکلات توافقی) خط تولید به دلیل نقص در ماشین‌آلات متوفق نشود.
وی با تاکید بر اینکه در محصولات تولیدی این واحد تولید نان صنعتی به هیچ عنوان از مواد نگهدارنده استفاده نمی‌شود، ابراز کرد: به دلیل مدت‌زمان ماندگاری کوتاه محصولات تولیدی تاکنون از سوی این واحد، صادراتی به خارج از کشور انجام نشده ولی برخی شرکت‌ها که با کارخانه در ارتباط هستند محصولات تولیدی این واحد را به خارج از کشور صادر می‌کنند که حجم استقبال قابل توجیه بوده است. البته با توجه به این امر همچنان به دلیل برخی مسائل، برنامه‌ریزی لازم در زمینه صادرات محصولات در دستور کار شرکت قرار نگرفته است.

سلیمانی ادامه داد: با این وجود بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، طرح توسعه خط تولید کارخانه در دستور کار قرار گرفته و در صورت تحقق این امر علاوه بر افزایش تولید انواع محصول از ۱۰۰ تن به ۵۰۰ تن در روز برای هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال جدید ایجاد خواهد شد.
وی تصریح کرد: خوشبختانه با مدیریت درستی که در چگونگی روند تولید و فروش محصول در کارخانه به وسیله مسئولان به اجرا گذاشته شده تاکنون هیچ مشکلی در کارخانه به وجود نیامده و امید است با روند تولید محصول باکیفیت همچنان خط تولید این واحد فعال بماند.
این بازدید با حاشیه‌هایی نیز همراه بود، به طوری که در ابتدای بازدید، خبرنگاران برای آشنایی چگونگی روند تولید نان صنعتی وارد شرکت «سه نان» شده و با استقبال گرم مدیریت و کارکنان خط تولید مواجه شدند و در ادامه مدیران خط تولید روند تولید نان صنعتی را برای خبرنگاران توضیح داده و به سوالات آنها پاسخ دادند. پس از این بازدید در کنفرانس خبری که با حضور مدیران کارخانه برگزار شد به سوالات خبرنگاران پاسخ داده شد. پس از پایان بازدید از کارخانه نان صنعتی «سه‌نان» خبرنگاران به منظور بازدید و نیز تهیه گزارش از یک واحد تولیدی دیگر (فرآورده‌های غذایی و گوشتی ۲۰۲) راهی شدند پس از ورود به کارخانه متاسفانه به دلیل ناهماهنگی مدیران مجموعه و پرخاشگری برخی مدیران و کارکنان به حضور خبرنگاران و فرآیند تهیه گزارش و عکس از خط تولید این واحد، بازدیدی انجام نشد و همین امر باعث شد خبرنگاران نتوانند گزارشی از چگونگی روند تولید این محصولات تهیه کنند.

همچنین ببینید

روزهای خوب تولید در جاده مخصوص

آمار تولید ۱۰ ماه امسال خودروسازان داخلی در حالی اعلام شد که طبق آن، سه ...