خانه > اخبار ویژه > فرود قیمت مرغ

فرود قیمت مرغ

فکرش را بکنید. اینکه در آخرین لحظه‌های یک روز کاری، آن هم از جنس مطبوعاتی‌اش، یک سوژه از دست دبیر سرویس خودت دشت کنی و قرار بشود که بروی و درباره قیمت سرکار علیه، « مرغ نازنین »، گزارش میدانی تهیه کنی. آنچه پیش‌روی شماست، نتیجه همین اتفاق است. قرار است درباره چرایی ارزان شدن قیمت این قدقد سرای خوشمزه، دقایقی با هم باشیم.

ما به هر بهانه‌ای که دست دهد، دست نوازشی بر سر مرغ می‌کشیم و خواهیم کشید.
چرا قیمت مرغ یک پا ندارد؟
بگذارید همین اول گزارش، به سبک داستان رستم و اسفندیار شاهنامه، نتیجه نهایی را برای‌تان بنویسیم که اگر به هر دلیلی، حال و حوصله همراهی کردن ما را ندارید، صفحه را ورق بزنید و بروید به یک سمت دیگر صمت.
افزایش میزان تولید مرغ در کشور، نبود برنامه‌های درست برای صادرات مرغ، کاهش قدرت خرید مردم، ایجاد اعتماد به بازار و یکی دو مورد دیگر، مواردی هستند که خریداران و فروشندگان مرغ، در گفت‌وگو با صمت، به‌عنوان دلایل ارزان شدن قیمت مرغ در این روزها عنوان کردند.
مسعودی، فروشنده مرغ در یکی از محله‌های خیابان مطهری تهران است. وی در پاسخ به این پرسش که چرا در آستانه فرا رسیدن اربعین حسینی و بالا رفتن میزان تقاضای مرغ، قیمت این کالای مصرفی رو به کاهش گذاشته است، می‌گوید: تولید مرغ به وسیله واحدهای تولیدکننده در سراسر کشور بالا رفته و طبیعی است که قیمت آن پایین بیاید.
وی می‌افزاید: هر چه تولید بیشتر، قیمت کمتر. الان تولید مرغ، سرسام‌آور شده و قیمت هم هر روز پایین و پایین‌تر می‌رود. واقعیت این است که میزان تولید مرغ کشور بیش از نیاز بازار است و همین مسئله باعث شده که از قیمت مرغ در بازار کاسته شود.

گرانی صادق یا ارزانی کاذب؟
یک خریدار مرغ هم که احساس خوبی درباره پایین آمدن قیمت این محصول داشت، در حالی‌که فقط یک عدد مرغ را خریداری کرده بود، اظهار می‌کند: من در یک سایت اقتصادی خوانده‌ام که امسال ۲ میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید شده که این رقم ۱۰درصد بیشتر از نیاز سالانه کشور به گوشت مرغ است.
این خریدار به پرسش صمت که چرا با وجود ارزان شدن قیمت مرغ، فقط یک عدد خریداری کرده‌اید،

همچنین ببینید

افزایش مشتریان طلا درپی افت شدید قیمت

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که افت شدید قیمت طلا در روزهای اخیر احتمالا موجب ...