خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > اقتصادی > فلز زرد در ۲۰۱۶ به کدام سو می‌رود؟

فلز زرد در ۲۰۱۶ به کدام سو می‌رود؟

نشریه وال استریت ژورنال امریکا با اعلام کاهش ۱۰/۷درصدی قیمت طلا در سال گذشته میلادی، نوشت: در آخرین روز سال ۲۰۱۵ هر اونس فلز زرد با کمتر از ۰/۱درصد افزایش، به قیمت یک هزار و ۶۰ دلار و ۲۰ سنت در بازار نیویورک معامله شد.

این گزارش حاکی است عامل اصلی کاهش قیمت طلا در سال گذشته میلادی که برای سومین سال متوالی اتفاق افتاد، چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در امریکا بود. این عامل سبب شد قیمت این فلز گرانبها به سطحی کاهش یابد که از سال ۲۰۱۰ هرگز مشاهده نشده است.
بانک مرکزی امریکا پس از ۱۰ سال حفظ نرخ بهره نزدیک صفر، در سال ۲۰۱۵ به دنبال بهبود وضع اقتصادی این کشور، تصمیم به افزایش تدریجی نرخ بهره گرفت و سرانجام در دسامبر (دی) گذشته نرخ بهره را به ۰/۲۵درصد افزایش داد.
تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که شتاب افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به‌تدریج کاهش خواهد یافت اما با این حال قیمت طلا در سال ۲۰۱۶ زیر فشار خواهد بود.
قیمت طلا در سال ۲۰۱۲ برای دوازدهمین سال متوالی افزایش یافت و ۸/۶۸ درصد نسبت به سال ۲۰۱۱ بیشتر شد. قیمت طلا در پایان سال ۲۰۱۲ معادل یک هزار و ۶۶۴ دلار و میانگین آن در این سال معادل یک هزار و ۶۶۸ دلار و ۹۸ سنت بود.
در سال ۲۰۱۳، قیمت طلا ۲۷/۶درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ کاهش یافت و به یک هزار و ۲۰۴ دلار و ۵۰سنت در پایان این سال رسید. میانگین هر اونس طلا در سال ۲۰۱۳ معادل یک هزار و ۴۱۱ دلار و ۲۳سنت بود.
در سال ۲۰۱۴، قیمت هر اونس طلا نسبت به سال ۲۰۱۳، ۴درصد کاهش یافت و به یک هزار و ۱۹۹ دلار و ۲۵ سنت رسید. میانگین قیمت طلا در این سال معادل یک هزار و ۲۶۶ دلار و ۴۰ سنت بود.

نتیجه نظرسنجی کیتکو
گفتنی است تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو نیوز نشان می‌دهد بیش از یک‌سوم سرمایه‌گذاران بین‌المللی هنوز بر این باورند که قیمت جهانی طلا تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به کمتر از ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید.
تازه‌ترین نظرسنجی آنلاین کیتکو نشان می‌دهد بیشتر سرمایه‌گذاران بین‌المللی بر این باورند که قیمت طلا در سال ۲۰۱۶م با افزایش روبه‌رو خواهد شد ولی یک سوم آنها نیز اعلام کرده‌اند قیمت طلا تا پایان سال جدید به کمتر از ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید.
براساس این گزارش در نظرسنجی جدید کیتکونیوز ۱۱۴۱ نفر شرکت کرده‌اند که ۳۷۳ نفر معادل ۳۳ درصد اعلام کرده‌اند قیمت جهانی طلا سال ۲۰۱۶ میلادی به کمتر از ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید.

همچنین ببینید

افت شدید رشد اقتصادی کشورهای صادرکننده نفت

: صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی کشورهای جهان، اعلام کرد ...