خانه > اخبار ویژه > فلز سرخ روی خط ثبات

فلز سرخ روی خط ثبات

قیمت مس در عرضه‌های روز یکشنبه بورس کالای ایران نسبت به معاملات هفته اخیر با کاهش نرخ ۲۴/ ۰درصد مواجه شد. این در حالی است که با وجود افزایش عرضه نسبت به هفته گذشته تقاضا به شدت کاهش یافت که این امر به معنای رکود بیشتر مبادلات در بازار و بورس کالا است.

به گفته فعالان بازار، عامل اصلی این روند نزولی در بازارهای داخلی و بورس، کاهش میانگین نرخ مس طی هفته گذشته در بورس فلزات لندن و افت میانگین نرخ ارز بوده است؛ به‌طوری‌که این فلز سرخ در اواخر هفته جاری مجددا به زیر ۷هزار دلار در هر تن رسید. براین اساس به عقیده فعالان آگاه، کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازارهای جهانی ادامه خواهد داشت؛ ولی پتانسیل‌های بازگشت به ثبات نیز فراوان است. البته با توجه به کاهش نرخ ارز که به نظر می‌رسد ادامه‌دار باشد، می‌توان به ریزش قیمت‌ها در رکود فعلی تقاضا امیدوار بود. به این ترتیب روز یکشنبه ۱۰ آبان ماه، در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، ۲۵۰۰ تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین ۲ هزار تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به ۲۰ هزار تن انواع مس کم عیار، ۱۴۰ تن سولفور مولیبدن و ۱۸ تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، ۲۷۰ تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان نیز روی تابلوی معاملاتی رفت.

بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت ۱۷ هزار و ۵۳۹ تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته کاهش ۴۹ تومانی را تجربه کرده است. کل عرضه برای این محصول ۲۵۰۰ تن بوده؛ در حالی که میزان تقاضا ۱۲۰ تن بوده است. همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت ۱۸ هزار و ۳۳۸ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه، افت ۴۴ تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند.

همچنین ببینید

همراهان قیمتی مس

در فرآیند تولید فلز مس، عناصر دیگری تولید می‌شود که هرکدام ارزش اقتصادی بسیاری دارند؛ عناصری ...