خانه > اخبار ویژه > فناوری و منابع مالی به کمک صنعت آبمیوه بیایند

فناوری و منابع مالی به کمک صنعت آبمیوه بیایند

تعیین صادرات ۳میلیارد دلاری برای صادرات صنایع غذایی به‌عنوان یکی از ۷ صنعت مهم ایران در سال‌جاری سبب شده تا از یک سو با رشد میزان صادرات صنایع غذایی به ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی در کشور کمک شده و از سوی دیگر زمینه دستیابی بهاقتصاد وابسته به نفت با افزایش صادرات غیرنفتی محقق شود.

تولید آبمیوه و کنسانتره نیز به‌عنوان یکی از صنایع زیرمجموعه صنعت غذا باید مورد توجه بسیاری قرار گیرد زیرا توسعه زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع، زمینه استفاده از آبمیوه‌های آماده را مهیاتر کرده است بنابراین در چنین شرایطی که بازار مصرف آبمیوه‌های آماده وجود دارد، لازم است تلاش کنیم تا از یک سو بازار داخلی را در اختیار داشته باشیم و از سوی دیگر حضوری مستمر و مداوم در بازارهای هدف داشته و سهم خود را از بازار دیگر کشورها به‌دست بیاوریم اما مهم‌ترین نکته این است که آیا تولیدکنندگان آبمیوه و کنسانتره توان رقابت با تولیدکنندگان سایر کشورها را داشته و می‌توانند در این بازار دوام بیاورند؟
مهدی صادقی‌نیارکی، مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش از این در گفت‌وگو با صمت با تاکید بر ضرورت توجه به صنایع غذایی و توسعه آنها اظهار کرد: صنایع غذایی یکی از صنایع دارای ارزش افزوده بالاست بنابراین افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت غذا می‌تواند منجر به توسعه صادرات غیرنفتی کشور شود. وی با اشاره به رشد ۱۰ درصدی صادرات صنایع غذایی به لحاظ وزنی و رشد ۱۶درصدی به لحاظ ارزشی در سال گذشته نسبت به سال ۹۲ می‌گوید: در سال گذشته ارزش صادرات فرآورده لبنی و پاستوریزه ۶۴۲ میلیون دلار، شیرینی و شکلات ۵۴۳ میلیون دلار و ارزش صادرات زعفران ۲۲۶ میلیون دلار بوده است.
به گفته این مقام مسئول ارزش صادرات رب گوجه‌فرنگی ۲۰۰ میلیون دلار، آبمیوه و کنسانتره ۹۰میلیون دلار و ماکارونی ۵۷میلیون دلار بوده است. صادرات ۹۰میلیون دلاری آبمیوه و کنسانتره در سال گذشته شاید رقم قابل توجهی باشد اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که به ازای این میزان صادرات، شاهد چه مقدار واردات انواع آبمیوه و کنسانتره در کشور بوده و چرا در واحدهای صنفی و فروشگاه‌ها شاهد عرضه آبمیوه‌های خارجی هستیم؟ آیا تولیدکنندگان ایرانی قادر به رقابت با خارجی‌ها هستند یا خیر؟

بازارهای همسایه را دریابیم
علی موحد، عضو کانون صنایع غذایی ایران در گفت‌وگو با صمت درباره وضعیت صنعت آبمیوه و کنسانتره می‌گوید: ایران یکی از کشورهایی است که به لحاظ شرایط اقلیمی و همچنین نوع خاک در بهترین موقعیت قرار دارد به همین علت کشاورزی و تولید محصولات باغی یکی از مزیت‌های ایران محسوب می‌شود بنابراین اگر از مزیت‌های صنعت کشاورزی به درستی بهره‌برداری کنیم، می‌توانیم شاهد رشد و توسعه صنعت آبمیوه و کنسانتره در کشور باشیم.
وی با اشاره به حجم سرمایه‌گذاری‌هایی که در صنعت گردشگری کشور انجام شده، می‌افزاید: در ۲ دهه اخیر ایران با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام‌داده در صنایع غذایی توانست جایگاه مناسبی برای خود مهیا کند زیرا از یک سو، حجم بالای سرمایه‌گذاری در این صنعت و ورود فناوری‌های جدید به ایران و از سوی دیگر تنوع و کیفیت تولید محصولات کشاورزی زمینه پیشرفت چشمگیر ایران در این عرصه را مهیاکردند.
موحد ادامه می‌دهد: متاسفانه با وجود تمام تلاش‌هایی که برای سرمایه‌گذاری در صنایع غذایی و ورود ایران به رقابت‌های جهانی در صنعت غذایی دنیا انجام شد، نتوانستیم در این عرصه باقی بمانیم و جایگاه خود را در صنعت غذای دنیا از دست دادیم.
عضو کانون صنایع غذایی کشور تصریح می‌کند: در ۲۰ سال گذشته و پیش از تحریم‌ها، استفاده از فناوری‌های جدید در صنایع غذایی ایران به‌ویژه آبمیوه موجب شد تا ایران در این صنعت صاحب تراز و رتبه جهانی شود اما هیچ‌گاه نتوانستیم این شرایط را حفظ کرده و در جایگاه واقعی خود باقی بمانیم و متاسفانه در سال‌های اخیر از وضعیت مطلوبی که به‌دست آورده بودیم فاصله معناداری گرفتیم.

همچنین ببینید

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

طبق تازه‌ترین تحلیل‌های آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی طی ...