خانه > اخبار ویژه > قانون درهای معادن را به روی زنان باز گذاشته است

قانون درهای معادن را به روی زنان باز گذاشته است

اشتغال زنان در معادن ازجمله موضوعاتی است که تاکنون آنطور که باید و شاید به آن پرداخته نشده و شاید بسیاری از فعالان این حوزه ندانند که قانون هیچ محدودیتی برای فعالیت خانم‌ها در معادن قائل نشده است.

آمارهای غیررسمی حاکی از این است که اکنون در معادن کشور کارگر معدنی زن نداریم اما در دیگر حوزه‌های معدنی بانوان فعالیت می‌کنند. همچنین بر اساس آخرین آمار درگاه ملی در «طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری» اعلام شده که در سال ۹۱ حدود ۱۹ نفر خانم به صورت پیمانی در معادن کشور مشغول فعالیت بوده‌اند. حال آنکه بر اساس آماری که مسئولان معدنی در استان خراسان جنوبی اعلام می‌کنند، اکنون بیش از ۱۰۰ زن در حوزه معادن این استان فعال هستند. البته نکته قابل توجه این است که این افراد هیچ کدام به عنوان کارگر معدنی فعالیت نمی‌کنند. صمت به بررسی موانع قانونی و راهکارهای موجود برای فعالیت زنان در تمام حوزه‌های کاری معادن استان خراسان جنوبی می‌پردازد.
پروانه بهره‌برداری از معادن طلا هم به خانم‌ها می‌دهیم
نعمت‌الله حقیقی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی درباره کارکردن زنان در معادن این استان به صمت می‌گوید: در استان خراسان جنوبی اکنون بیش از ۱۰۰ خانم در حوزه معادن فعالیت می‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: برخی از کارکنان خانم در معادن در حوزه مهندسی معدن فعال هستند و با این عنوان شغلی در معادن رفت و آمد می‌کنند.
حقیقی همچنین می‌افزاید: برای پذیرش خانم‌ها در بخش معادن استان خراسان جنوبی هیچ محدودیتی وجود ندارد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در قانون هیچ محدودیتی برای فعالیت زنان به عنوان کارگران معدنی وجود ندارد، تصریح می‌کند: در استان خراسان جنوبی حاضریم پروانه بهره‌برداری از معدن طلا هم، برای بانوان صادر کنیم و این کار فقط بستگی به صلاحیت فنی و مالی افراد دارد و جنسیت در این زمینه هیچ نقشی ندارد. وی همچنین معتقد است: اگر خانم‌ها برای خود محدودیتی در این زمینه قائل نباشند، قانون هیچ منعی در این‌باره نداشته و ما هم هیچ مشکلی با این موضوع نداریم.
حقیقی در پاسخ به این پرسش که بانوان اکنون در کدام معادن خراسان جنوبی مشغول به فعالیت‌های فنی و مهندسی هستند، اظهار می‌کند: در تمام معادن خراسان جنوبی خانم‌ها در حوزه مسئولیت‌های فنی مهندسی مشغول به کار هستند که شامل معادن سنگ‌های تزئینی، معادن سنگ‌های فلزی و دیگر مواد می‌شود.

همچنین ببینید

حمایت دولت؛ شرط ورود سرمایه‌گذار به معادن

انجام مطالعات اکتشافی تا بهره‌برداری و تولید محصولات معدنی ضمن داشتن ریسک بالا، سرمایه‌های بالایی می‌طلبد.