خانه > اخبار ویژه > قاچاق لوازم‌خانگی از انکار تا واقعیت

قاچاق لوازم‌خانگی از انکار تا واقعیت

خریدو فروش لوازم‌خانگی قاچاق همراه با کارت‌های گارانتی هولوگرام‌دار تقلبی هم به مجموعه تقلب‌هایی که در بازار پایتخت جریان دارد، اضافه شده است؛ معضلی که در چند سال اخیر شکلی حاد به خود گرفته و موجب شده تا اجناس بی‌کیفیت بازار به همراه کارت‌هایی که به راحتی به قیمت ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان دست به‌دست می‌شوند، در بازار خرید و فروش شوند.

گشتی در بازار خرید و فروش پایتخت نشان می‌دهد، اغلب اجناس بی‌کیفیت بازار به‌ویژه در بخش لوازم‌خانگی متعلق به کشور چین و هند است، تولیداتی که از لحاظ ظاهری مشابه اجناس اروپایی طراحی شدند اما از لحاظ کیفیت دارای تفاوت زیادی با نشان(برند)های کشورهای صنعتی که قدمت بیشتری دارند، هستند. جریانی که هم تولیدکنندگان داخلی را زیرفشار قرار داده و هم به دردسری تمام نشدنی برای اتحادیه لوازم‌خانگی پایتخت تبدیل شده است. این در حالی است که از نظر بسیاری از کارشناسان این ناکامی‌ها از زمانی آغاز شد که با افزایش نرخ دلار روبه‌رو شدیم. امری که صدمات قابل توجهی به بخش تولید در کشور وارد کرد و یکباره سبب تضعیف این بخش شد. همین خلأ موجب شد تا قاچاقچیان کالا وارد میدان شوند. در همین برهه به دلیل نبود قوانین الکترونیکی و ضعف دولت الکترونیک نتوانستیم نظارت و پیگیری جامع و دقیقی روی واردات لوازم‌خانگی داشته باشیم و فعالیت دولت در این زمینه تنها به قوانین مربوط به ارزش‌افزوده در گمرک ختم شد. اینجاست که نشان(برند)های اصلی تبدیل به نشان(برند)های غیرکیفی یا قاچاق و تقلبی شدند. موضوعی که ما را به این نتیجه رساند تا گفت‌وگویی اختصاصی با «محمد طحان‌پور»، رییس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران داشته باشیم تا دلیل اصلی بروز چنین مشکلی را واکاوی کنیم.
این مقام مسئول هر چند وجود قاچاق لوازم‌خانگی را درکشورمان تایید می‌کند اما در این‌باره آماری ارائه نمی‌دهد و در واکنش به آمارهای ارائه شده از سوی برخی رسانه‌ها مبنی بر رقم بالای قاچاق کالا در کشور می‌گوید: متاسفانه در این زمینه آمار دقیقی وجود ندارد. اما آماری هم که به آن اشاره شد مربوط به مجموع کالاهای وارداتی در زمینه‌های مختلف است با این همه نمی‌توان به‌طور کلی وجود قاچاق در کشور را انکار کرد. طحان‌پور در ادامه با انتقاد از رویه دولت در برخورد با پدیده قاچاق عنوان می‌کند: بارها در جلساتی که با دولت داشته‌ایم راهکارهایی را برای مقابله با این امر ارائه داده‌ایم اما متاسفانه گوش شنوایی در این زمینه وجود ندارد. به اعتقاد او یکی از معضلات این صنف و سیاست‌های دولت در این است که متاسفانه مسئولان تنها می‌خواهند از تولیدات داخلی حمایت کنند. وی در ادامه می‌افزاید: با توجه به اطلاعات ما، کالاهای بزرگ لوازم‌خانگی مثل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی یا یخچال کاملا قانونی از مرزها وارد کشور می‌شوند و باید دید مشکل کجا بوده که به آنها برچسب قاچاق می‌زنند؟ باید ابتدا به شناسایی گلوگاه‌ها توجه و برای آنها قوانین مشخص وضع کنیم تا بتوانیم به نتیجه مثبت در این زمینه برسیم نه اینکه تا بحث قاچاق مطرح شد سریع درصد تعرفه گمرکی را افزایش دهیم؛ این قانونی شکست خورده است.

همچنین ببینید

انتظارات ۹ گانه بخش خصوصی از دولت دوازدهم/ بخش اول

پیرو خبر ((بخش خصوصی و دولت دوازدهم ))  انتظارات  ۹ گانه بخش خصوصی از دولت ...