خانه > اخبار ویژه > قرعه‌ای که به نام خودرو افتاد

قرعه‌ای که به نام خودرو افتاد

با تصمیم دولت و بانک مرکزی مبنی‌بر افزایش مبلغ وام خرید خودرو و اعلام آن در نشست تبیین سیاست‌های کوتاه‌مدت رونق اقتصادی، انتظار می‌رود در اقلیم پاییزی صنعت خودرو، روزهای گرمی در انتظار مردم و خودروسازان باشد.

رکودی که در چند ماه اخیر بر اقتصاد و صنایع کشور سایه افکنده، دولت را برآن داشت تا در قالب سیاست‌های کوتاه‌مدت، رونق اقتصادی را به کشور بازگرداند. از آنجایی که حال این‌روزهای صنعت خودروخوب نیست و مردم به بهانه‌های مختلف دست از خرید کشیده‌اند، رییس بانک مرکزی در «نشست تبیین سیاست‌های کوتاه‌مدت رونق اقتصادی» از امکان خرید اقساطی خودرو تا ۸۰ درصد قیمت خبر داده است. به گفته ولی‌الله سیف، با روشی که بانک مرکزی درپیش‌خواهد گرفت، درنهایت مصرف‌کنندگان این امکان را خواهند داشت تا ۸۰ درصد قیمت خودرو و حداکثر تا ۲۵ میلیون تومان را در یک دوره ۷ ساله پرداخت کنند. وی اظهار کرده نرخ مورد نظر برای فروش اقساطی خودرو ۱۶ درصد از طریق نمایندگان مجاز شرکت‌های خودروسازی خواهد بود که براساس آن، اسناد به‌وسیله شرکت خودروساز به بانک مربوط آمده و این بانک با ۱۶ درصد آن را دریافت می‌کند؛ نرخی که بانک مرکزی آن را با ۱۴ درصد در اختیار بانک مربوط قرار خواهد داد. اگرچه جزییات بسته جدید سیاست اقتصادی دولت به صورت کامل تشریح نشده و به جز افزایش نرخ وام بانکی به موارد دیگری اشاره نشده است اما به طور قطع تزریق منابع پولی و مالی به صنعت خودرو در این بسته مورد توجه قرار دارد زیرا مسئولان بارها و بارها بر این مهم تاکید داشته‌اند. برای نمونه امیرحسین قناتی، مدیر کل صنایع خودروسازی و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در یکی از اظهارات اخیر خود، تحریک تقاضا را در ردیف نخستین اولویت در بسته‌های تهیه شده از سوی دولت دانسته است، به‌گونه‌ای که در صورت عملیاتی شدن بازار با رونق مواجه می‌شود.

قفل صنعت خودرو باز می‌شود
رکود حاکم بر بازار عرضه و تقاضای خودرو، الزام اتخاذ بسته‌ای برای خروج از این رکود را بیشتر نمایان می‌کرد. به گفته استاد دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت، در حال‌حاضر صنایع کشور به‌ویژه صنعت خودرو به بسته‌های اقتصادی و حمایتی نیازمند هستند. رکود حاکم بر کشور، سیستم اقتصاد کشور را قفل کرده است. خروج از این رکود با کمک دولت و محرک‌هایی که در نظر می‌گیرد، امکانپذیر خواهد بود.امیرحسن کاکایی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در شرایط فعلی مردم در انتظار کاهش قیمت و افزایش کیفیت خودروهای داخلی به‌سر می‌برند. از طرف دیگر میزان خرید خودرو کاهش یافته و خودروسازان از این ناحیه آسیب دیده‌اند. در این وضعیت قیمت خودرو در آستانه افزایش قرار دارد که این مسائل در تضاد و در تقابل با یکدیگر قرار دارند زیرا اگر قیمت افزایش پیدا نکند، به‌طور ناخودآگاه کیفیت افت خواهد داشت. بنابراین صنعت خودرو در وضعیت قفل شونده‌ای قرار دارد که با تحریک تقاضا و تزریق مالی به این صنعت از وضعیت کنونی خارج خواهد شد. وی با بیان اینکه مشکلات صنعت خودرو تنها با تزریق نقدینگی مرتفع نخواهد شد، گفت: اقتصاددان‌ها برای خروج از رکود باید روش‌هایی پیشنهاد دهند که در صورت اجرای آنها تورم بیشتر نشود و همچنین نرخ بهره‌های بانکی بالا نباشد. به دیگر سخن باید راهکارهایی اتخاذ شود که تعادل را به بخش تولید و مصرف بازگرداند. متاسفانه در شرایط اقتصادی فعلی، مردم پول‌های خود را بلوکه کرده‌اند و عده‌ای منابع مالی خود را در بانک‌ها قرار داده و عده‌ای دست از خرید کشیده‌اند که با این توصیف‌ها ارائه بسته خروج از رکود ضروری به نظر می‌رسید.به گفته این استاد دانشگاه، گاهی در اظهارنظر مسئولان سخنانی شنیده می‌شود که پیامد آن نه تنها خروج از رکود و تحریک تقاضا نیست بلکه به ادامه رکود دامن می‌زند. وی با یک مثال به توضیح این موضوع پرداخت و تصریح کرد: بیان برخی اعداد و ارقام برای کمک به صنعت خودرو از آنجایی که مردم در جریان جزییات آن قرار ندارند، به غیر از بالابردن انتظارها، ثمره دیگری به همراه نخواهد داشت زیرا به گمان مردم قرار است کمک قابل‌توجهی به خودروسازان شده و اتفاق خاص و بزرگی رخ دهد. بنابراین بهتر است تا هنگامی‌که برنامه‌ای به طور کامل تصویب یا کارشناسی آن پایان نیافته به اطلاع مردم و رسانه‌ها نرسد، زیرا برداشت مردم از این برنامه‌ها روی صنعت تاثیرگذار خواهد بود.کاکایی ادامه داد: صنعت خودرو به نوآوری احتیاج دارد و نوآوری نیازمند سرمایه‌گذاری‌های سنگین است. در بسیاری از صنایع انگیزه از بین‌رفته زیرا مردم در انتظار کاهش فوری قیمت‌ها و ورود کالاهای مدرن خارجی و غربی به کشور هستند که در این شرایط انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری باقی نمی‌ماند.

همچنین ببینید

خروج خودرو پلاک موقت از کیش آزاد شد

از امروز خروج خودروی پلاک موقت با موتور ۲۵۰۰ سی سی و پایین تر از ...