خانه > اخبار ویژه > قیمت ارز قابل پیش‌بینی می‌شود

قیمت ارز قابل پیش‌بینی می‌شود

در جلسه اخیر شورای عالی بورس بعد از بررسی‌های فراوان و ارائه پیشنهادها از سوی سازمان بورس و بانک مرکزی، درنهایت شورای عالی بورس با کلیات راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در بازار سرمایه موافقت کرد.

چند سال پیش و در زمانی که نرخ ارز رشدهای کم‌سابقه‌ای را در فاصله زمانی کوتاهی تجربه می‌کرد، ایده راه‌اندازی این بورس مطرح شد، اما به دنبال مخالفت مجلس شورای اسلامی با آن، این موضوع به فراموشی سپرده شد و پرونده راه‌اندازی این بورس به بایگانی رفت و این طرح به عمر کاری دولت یازدهم کشیده شد.
به‌تازگی اما در تازه‌ترین اظهارات درباره این موضوع، عضو شورای عالی بورس از موافقت این شورا با تشکیل بورس ارز خبر داد و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تصویب کلیات راه‌اندازی بورس ارز را اعلام کرد.

پوشش ریسک نوسانات ارزی
رییس سازمان بورس از تصویب کلیات راه‌اندازی بازار آتی ارز در شورای‌عالی بورس خبر داد و گفت: تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصاد از طریق ابزارهای مختلف در بازار سرمایه به رقم۵۰هزار میلیارد تومان در امسال خواهد رسید.
محمد فطانت با اعلام تصویب کلیات راه‌اندازی بازار مشتقه ارز در آخرین جلسه شورای‌عالی بورس عنوان کرد: با توجه به پیگیری مفصل موضوع اوراق مشتقه ارز در کمیسیون تخصصی شورای‌عالی بورس بالاخره در جلسه اخیر این شورا، کلیات راه‌اندازی بازار اوراق مشتقه ارزی با حضور همه اعضا به تصویب رسید.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به نیاز به پوشش ریسک نوسانات ارزی برای فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کالا و لزوم ترسیم چشم‌اندازی روشن از آینده نرخ ارز برای پیشبرد برنامه‌ریزی‌ها، گفت: پوشش ریسک نوسان نرخ ارز همواره دغدغه تاجران و سرمایه‌گذاران کشور بوده و این در حالی است که وجود بازار مشتقه ارزی در کنار بازار فیزیکی ارز می‌تواند ریسک نوسان نرخ ارز را تثبیت کند و واردکنندگان و صادرکنندگان ایرانی را از بابت تلاطم‌های قیمتی به‌وسیله ابزارهای مالی مشتقه از جمله قراردادهای آتی یا اوراق اختیار معامله ارز به نوعی بیمه کند.
وی افزود: سرمایه‌گذار یا تاجر ایرانی می‌تواند از طریق ابزارهای مختلف معاملاتی ازجمله معاملات آتی ارز برای یک دوره زمانی ۳ماهه یا ۶ماهه با اهرم‌های مالی اندکی ریسک ناشی از نوسان قیمت‌ها در آینده را از بین ببرد. به عبارتی بهتر است از طریق این ابزار مالی نرخ ارز برای صادرکننده کالا در ۶ ماه آینده قابل رصد و پیش‌بینی بوده و امکان سنجش سودآوری را داشته باشد.
فطانت از اوراق اختیار معامله ارزی به‌عنوان دیگر ابزارهای مشتقه مالی برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز یاد کرد و افزود: خریدار این اوراق با پرداخت پریمیوم یا حق شرط از طریق این ابزار، ریسک نوسان قیمت‌ها را پوشش می‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه بازار مشتقه ارز با اولویت استفاده از ابزار فیوچرز راه‌اندازی خواهد شد، عنوان کرد: در این بازار عمده ارزهای خارجی و ریال از طریق معاملات آتی مشابه بازار آتی سکه طلای بورس کالا معامله خواهند شد.

همچنین ببینید

بازگشت ریسک سیاسی به بازار ارز

قیمت دلار آخرین روز کاری هفته گذشته را با کمترین میزان تغییر به پایان برد. ...