خانه > اخبار ویژه > قیمت جهانی طلا نزدیک به بالاترین سطح در 3 هفته گذشته تثبیت شده است

قیمت جهانی طلا نزدیک به بالاترین سطح در 3 هفته گذشته تثبیت شده است

منبع: سایت طلا

سایت طلا : پس از انتشار آمارهای جدید بازار اشتغال و نرخ بیکاری آمریکا و گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست آتی، قیمت جهانی طلا امروز دوشنبه نزدیک به بالاترین سطح خود در ۳ هفته اخیر تثبیت شده است.

به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، آخرین نشست فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی قرار است هفته آینده برگزار شود و بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که فدرال رزرو برای نخستین بار از سال ۲۰۰۶ میلادی نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

بر اساس این گزارش اقتصاد آمریکا طی ماه نوامبر ۲۱۱ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده و نرخ بیکاری این کشور نیز به ۵ درصد رسیده است. به نظر می رسد انتشار این آمارها احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست ۱۵ و ۱۶ دسامبر را بیشتر کرده است.

قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی نیز امروز دوشنبه با ۰.۲  درصد کاهش به کمتر از ۱۰۸۴ دلار رسیده است. قیمت طلا هنوز نزدیک به بالاترین سطح خود از ۱۶ نوامبر یعنی ۱۰۸۸ دلاری قرار گرفته است.

قیمت جهانی طلا روز جمعه نیز با افزایش ۲.۳ درصدی روبرو شده است. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، افزایش نرخ بهره آمریکا می تواند موجب افزایش ارزش دلار شده و این مساله در نهایت به ضرر قیمت طلا شود.

سام لافلین تحلیلگر ارشد موسسه ام کی اس سوییس تاکید کرد: اگر دلار نتواند به روند صعودی خود ادامه دهد این احتمال وجود دارد که قیمت طلا تا ۱۰۹۵ و ۱۱۰۰ دلار در هر اونس افزایش یابد.

گزارش سایت طلا حاکیست، شاخص ارزش دلار روز جمعه با افزایش ۰.۸ درصدی روبرو شده است که ظاهرا واکنشی به گزارش وزارت کار آمریکا بوده است. بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی منتظر انتشار نتایج نشست آتی فدرال رزرو هستند تا در خصوص سرمایه گذاری در بازار طلا تصمیم گیری کنند.

به نظر می رسد قیمت جهانی طلا در روزهای آینده نیز تحت تاثری انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین قرار خواهد داشت. افزایش احتمالی تقاضای فیزیکی در کشورهای نوظهور و در حال توسعه مثل چین و هند نیز می تواند بر نوسانات قیمت طلا موثر باشد.

سرمایه گذاران بین المللی نگران افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و تاثیر منفی آن بر قیمت جهانی طلا هستند.

همچنین ببینید

حضور قوی‌تر«اسکاندیوم» در بازار جهانی

به‌تازگی «اسکاندیوم» به‌عنوان یک ماده معدنی توجه‌ها را به خود جلب کرده است. این فلز به‌ویژه ...