خانه > اخبار ویژه > قیمت طلا و ارز ریخت

قیمت طلا و ارز ریخت

قیمت طلا که به تبع افزایش قیمت ارز و همچنین قیمت جهانی طلا در هفته‌های گذشته روزهای پرنوسانی را طی می‌کرد، روز گذشته با اجرای برجام و لغو تحریم‌ها، تحت‌تاثیر این جریان، به این رخداد مهم واکنش نشان داد و روند نزولی به خود گرفت و افت قیمت‌ها را پس از مدت‌ها تجربه کرده آنطور که گفته می‌شود این افت قیمت که ناشی از کاهش قیمت در بازار بوده است،

به طوری که قیمت دلار نسبت به آخرین روز هفته گذشته،۴۸ تومان کاهش یافت و به ۳۵۹۵ تومان رسید که به تبع آن سکه تمام بهار آزادی چیزی در حدود ۱۰هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد و سبب شد سکه تمام بهار آزادی ۹۱۹هزار تومان در بازار به فروش برسد. کارشناسان بازار طلا و سکه در عین حال که افت قیمت طلا را در بازار داخل ناشی از اجرای برجام و کاهش قیمت دلار در بازار می‌دانند بر این باورند که روند کاهشی قیمت طلا و سکه در شرایطی ادامه خواهد یافت که دلار بازهم ارزان شود.

قیمت طلا فعلا کاهشی است
محمد کشتی‌آرای، رییس اتحادیه طلا و جواهر در این رابطه در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه قیمت سکه و طلا که از نخستین ساعات روز گذشته روند نزولی به خود گرفته بود باعث شد قیمت سکه به زیر ۹۲۰هزار تومان نزول کند، افزود: می‌توان گفت خبرهای مربوط به اجرای برجام که باعث افت شدید قیمت دلار در روز گذشته شده بود، تبدیل به عاملی مهم برای ارزان شدن قیمت طلا و سکه در بازار داخل شد و این افت قیمت در حالی بود که به‌دلیل تعطیلی بازارهای جهانی، قیمت اونس با ثبات قیمت همراه بود. او با بیان اینکه با افت تدریجی قیمت دلار در روز گذشته، قیمت طلا و سکه نیز با نزول همراه شد، در پیش‌بینی خود از ادامه این روند در روزهای آینده اظهار کرد: با توجه به فضای ایجادشده از اجرای برجام و تاثیری که بازار ارز از این رویداد مهم گرفته و درحال طی روند نزولی قیمت‌ها است، به نظر می‌رسد با تداوم این روند، قیمت طلا و سکه هم با کاهش همراه باشد و در روزهای آینده نیز شاهد ارزان‌تر شدن قیمت‌ها در این بازار باشیم. به گفته وی در حال حاضر، مهم‌ترین عامل اثرگذار در تغییرات قیمتی طلا و سکه، عامل ارز است. کشتی‌آرای در ادامه بر این موضوع نیز تاکید کرد که در حال حاضر سطح معاملات به شدت کاهش یافته و همین امر سبب شده تقاضا در بازار سکه و طلا کم شود. به گفته او بسیاری از مردم قبل‌تر، در انتظار اجرایی‌شدن برجام بوده‌اند و به همین دلیل اکثر مبادلات اقتصادی قفل شده است، در این زمینه اجرای برجام عامل مهمی در کاهش این تقاضا در بازار طلا است. این فعال بازار همچنین به این موضوع اشاره کرد و گفت: به‌طور حتم با اجرای برجام و رفع تحریم‌ها، طبیعی است ثباتی در بازار ایجاد خواهد شد که عاملی می‌شود برای عملی‌شدن تصمیم‌های اقتصادی و به طور حتم در چنین شرایطی این امر در اقتصاد کشور رونق ایجاد خواهد کرد و دادوستدها نیز افزایش خواهد یافت و به تبع آن تقاضا بیشتر می‌شود که برای رونق اقتصادی بسیار اتفاق خوبی است و عاملی برای گران شدن قیمت‌ها نخواهد بود.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...