خانه > اخبار ویژه > لزوم ایمن‌سازی بخش معدن در برابر بحران‌های سیاسی

لزوم ایمن‌سازی بخش معدن در برابر بحران‌های سیاسی

ماه‌های قبل، دوران امیدواری فعالان اقتصادی و مسئولان دولتی بود تا شاهد شکوفایی اقتصاد ایران در سال‌های پیش‌رو باشیم. تمام امیدواری‌ها از حاصل شدن توافق هسته‌ای در تیر امسال آغاز شد.

پس از آن بود که نقل تمام محافل، سخن از در پیش گرفتن تصمیمات منطقی و برنامه‌ریزی‌های اساسی برای دست یافتن به توسعه و رشد اقتصادی بود. بخش معدن هم از این قافله خارج نبود. ماه‌ها، انجمن‌ها و گروه‌های مختلف بخش خصوصی و مسئولان دولتی در تلاش بودند تا راه را برای توسعه معدنی هموار کنند. آنها دست به‌دست هم داده بودند تا تک‌تک موانع برطرف شود و حضور هیات‌های اقتصادی مختلف در ایران و آمادگی آنها برای همکاری‌های معدنی هم امیدها را در دل افزون می‌کرد.
اما شرایط در هفته گذشته، اندکی غبارآلود شد تا دلشوره‌هایی درباره امیدواری‌ها و انتظارات جامعه بزرگ معدنی کشور شکل بگیرد. دولت عربستان، یکی از رهبران شیعیان مخالف خود را اعدام کرد، گروهی در ایران به حمایت از این رهبر شیعه به سفارت عربستان سعودی ریختند، خاندان سعود روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و بسیاری دیگر از متحدانش هم ایران را تهدید به قطع مراودات سیاسی و بازرگانی
کردند.
تمام این اتفاقات در یک چشم برهم زدن رخ داد و فارغ از آنکه کدام طرف مقصر است، این نگرانی ایجاد شد که در آستانه رفع تحریم‌های اقتصادی ایران، نگاه جهان به کشور منفی شده و همکاری‌های قابل انتظار تجاری تحقق پیدا نکند. اما چشم‌انداز بخش معدن کشور چیست؟ آیا این اتفاق می‌تواند به برنامه‌های معدنی ضربه بزند یا می‌توان با اتخاذ تدابیری به‌جا دستیابی به اهداف کشور را تضمین کرد؟

قطع رابطه به ضرر معدن نیست
محمد ستاری، کارشناس معدن و فعال این حوزه در گفت‌وگو با صمت از شرایط کنونی ابراز نگرانی کرد و آینده روابط دیپلماتیک را نامشخص خواند. به گفته وی با توجه به رکود کنونی در بازارهای جهانی که گریبان نفت و مواد معدنی را هم گرفته است، ممکن است عربستان به دنبال جنگ‌افروزی باشد تا قیمت‌ها را احیا کند. در این صورت، هم ایران و هم عربستان از شرایط ضربه خواهند خورد و بقیه جهان از شرایط نفع می‌برند. از طرفی ممکن است عربستان تصمیم بگیرد با افزایش تولید نفت خود، قیمت‌های نفت جهان را بیش از پیش زیر فشار قرار دهد.
ستاری ادامه داد: با این حال، در صورتی که بتوان این نقشه شوم عربستان را خنثی کرد، می‌توان گفت که سال جاری و آینده میلادی، دوران خوبی برای بخش معدن رقم خواهد خورد که شروع آن با رفع تحریم‌های اقتصادی است.
این کارشناس معدن تصریح کرد: در صورتی که نتوان تبعات پیش آمده در بحرانی شدن روابط ۲ کشور را مدیریت کرد، نمی‌توان از رفع تحریم‌ها بهره کافی را برد و انتظار رشد اقتصادی کم‌سرعت دور از ذهن نیست.

همچنین ببینید

اقتصاد ایران در 9 ماهه امسال 4.4 درصد رشد کرد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: اقتصاد ایران در ۹ ماهه نخست امسال با احتساب نفت ...