خانه > اخبار ویژه > ماجرای آزادسازی بلیت قطار به کجا رسید؟

ماجرای آزادسازی بلیت قطار به کجا رسید؟

با گذشت حدود دوماه از مصوبه آزادسازی قیمت بلیت قطار، اما هنوز داستان مخالفت‌ها با افزایش قیمت‌ها ادامه دارد.
 به گزارش اقتصادنیوز، از حدود دوماه گذشته که ماجرای آزادسازی قیمت بلیت قطار مطرح شد و مورد تائید راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران قرارگرفت، مخالفت‌ها بر سر آزادسازی و افزایش قیمت بلیت قطار اوج گرفت.

یک روز سازمان حمایت از مصرف کنندگان و روز دیگر معاون حقوقی رییس جمهور از افزایش قیمت بلیت قطار گلایه کردند، اما در این میان بار‌ها رجا اعلام کرده است که افزایش قیمت‌ها تنها هشت درصد بوده و در این مدت نیز تخفیف‌های اعمال شده به گونه‌ای بوده است که قیمت‌های قبلی اعمال شده است.

روز سه شنبه نیز معاون سازمان حمایت با اشاره به اعلام معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره ضرورت قیمت‌گذاری بلیت قطار گفت که هرگونه افزایش قیمت بدون مجوز ممنوع است، همچنین برخی شرکت‌های متخلف، تعزیراتی شدند.

وحید منایی با بیان اینکه هرگونه افزایش قیمت بلیت قطار همچنان ممنوع است، گفت: براساس اعلام نظر صریح معاون حقوقی رئیس‌جمهور، قیمت خدمات حمل و نقل ریلی مشمول قیمت‌گذاری بوده و تمامی شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات ریلی در این بخش، موظف به رعایت مصوبات ابلاغی هستند. بر این اساس، هرگونه افزایش قیمت بلیت قطار ممنوع است و با متخلفان و شرکت‌های ریلی که نسبت به این موضوع بی‌توجه باشند، بدون مماشات برخورد خواهد شد.

معاون کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: براساس بخشنامه‌های معاون اول رئیس‌جمهور، تمام دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و مراجع قیمت‌گذاری موظفند از افزایش قیمت‌ها به هر نحو و بدون هماهنگی با دولت خودداری کرده و در صورت لزوم، قبل از هر گونه اقدام، مراتب را با کارگروه تنظیم بازار هماهنگ کنند.

وی تصریح کرد: براساس مصوبه هجدهمین جلسه ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها در تیرماه امسال، خدمات حمل ونقل ریلی جزء کالا‌ها و خدمات اولویت اول قرار دارد و براین اساس، هرگونه افزایش قیمت تا سقف ۶ درصد باید با تصویب سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بوده و بیش از این درصد هم، پس از رسیدگی و تائید این سازمان، در کارگروه تنظیم بازار مطرح و اتخاذ تصمیم شود.

پس از وی، روز چهارشنبه نیز مدیر عامل شرکت راه‌آهن اعلام کرد که براساس اختیارات قانونی، راه‌آهن تعیین نرخ بلیت قطار را به شرکت‌های ریلی سپرده و سازمان حمایت می‌تواند اعتراض خود نسبت به این موضوع را از طریق قانون پیگیری کند.

محسن پورسید آقایی به ایسنا گفته است، مصوبه‌ای که راه‌آهن برای افزایش هشت درصدی قیمت بلیت قطار نهایی کرده براساس اختیارات قانونی بوده که طبق آن شرکت‌های ریلی را مجاز به تعیین نرخ بلیت کرده است.

وی اضافه کرد: این مصوبه براساس نص صریح قانون و اختیاراتی است که شرکت راه‌آهن داشته و قطعا این موضوع برای اجرا هیچ مشکلی نخواهد داشت.

مدیر عامل شرکت راه‌آهن در پاسخ به این سوال که آیا اعتراض سازمان حمایت به این مصوبه امکان ایجاد تغییر در آن را خواهد داشت، ادامه داد: کار ما قانونی بوده و سازمان حمایت نیز اگر با این مصوبه مشکلی دارد می‌تواند آن را در قالب پیگیری‌های قانونی دنبال کند.

به گزارش اقتصادنیوز، این دومین باری است که سازمان حمایت بر سر راه آزادسازی قیمت بلیت قطار سنگ‌اندازیمی‌کند در حالی که آزادسازی قیمت بلیت قطار پیش از آزادسازی قیمت بلیت هواپیما مطرح بوده است. با این حال پاییز امسال آزادسازی قیمت بلیت هواپیما بر اساس کیفیت پرواز‌ها برای ۱۷۷ مسیر پروازی اعمال شد، اما هنوز آزادسازی قیمت بلیت هواپیما در گیر و دار اجرا است.

همچنین ببینید

مصوبه مشکلات بنگاههای اقتصادی با سازمان تامین اجتماعی

مصوبه مشکلات بنگاههای اقتصادی با سازمان تامین اجتماعی به شرح زیر می باشد.