خانه > اخبار ویژه > ماموریت‌های ویژه دولت به بانک مرکزی در پسابرجام

ماموریت‌های ویژه دولت به بانک مرکزی در پسابرجام

معاون اول رییس‌جمهور روز گذشته با حضور در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در جلسه مدیران ارشد این بانک شرکت کرد. اسحاق جهانگیری در این جلسه درباره سیاست‌های دولت پیرامون نظام بانکی کشور در دوران پسابرجام گفت‌وگو کرد

و با بیان اینکه دشمنان کشور در دوران تحریم دو نقطه حساس اقتصادی ایران ازجمله نفت که تامین‌کننده منابع اداره کشور بود و بانک مرکزی به عنوان مرکز اصلی سیاستگذاری در اقتصاد را مورد هدف قرار دادند، گفت: خوشبختانه دوستان ما در نظام بانکی کشور در دوره تحریم عملکرد خوبی داشتند به‌ویژه بانک مرکزی اجازه نداد که اداره کشور با اخلال روبه‌رو شود. وی با بیان اینکه ما وارد دوران پساتحریم شده‌ایم و علاقه‌مندیم اداره کشور بر مبنای اصول علمی و مبنایی باشد، افزود: لزوم تحقق این مهم آن است که ما از ظرفیت تمام صاحب‌نظران، کارشناسان و نخبگان بهره‌مند شویم، ما نیز از نقطه‌نظرهای صاحب‌نظران در هر بخشی استقبال می‌کنیم.

مردم منتظر اقتدار اقتصادی هستند
جهانگیری با بیان اینکه در دوران پساتحریم نیازمند سیاست‌های جدی هستیم، تصریح کرد: هم‌اکنون در کشور با دو،سه چالش جدی روبه‌رو هستیم که مهم‌ترین آن اشتغال است در حالی که براساس برنامه ششم توسعه سالانه ۸۹۰هزار فارغ‌التحصیل داریم که این تعداد از ما طلب کار می‌کنند و ما باید نسبت به این موضوع تمهیدات لازم را بیندیشیم. معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه به‌دلیل افت رشد اقتصادی کشور در سال‌های گذشته قدرت خرید مردم کاهش یافته تصریح کرد که مردم در پساتحریم انتظار دارند اقتدار اقتصادی رقم بخورد. جهانگیری با بیان اینکه بانک مرکزی نقش اساسی در تحقق اقتدار اقتصادی در کشور دارد، تصریح کرد: براساس پیش‌بینی‌ها لازمه تحقق رشد ۸درصدی جذب سالانه ۵۰میلیارد دلار منابع و سرمایه‌گذاری خارجی است و بانک مرکزی در این زمینه نقش مهم و اساسی دارد و باید تعهدات کشور را کنترل کرده و همچنین باید منابع مالی مورد نیاز را تجهیز کند.

سرمایه‌گذاری با هدف صادرات
جهانگیری با بیان اینکه باید تلاش بیشتری در جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم، گفت: ما به هیچ عنوان نمی‌خواهیم بازارمان را به‌عنوان یک بازار مصرفی در اختیار کشورهای خارجی قرار دهیم و آنها فکر کنند که بازار ایران تبدیل به بازار مصرف آنها خواهد شد بلکه سرمایه‌گذاری در کشور باید با هدف صادرات باشد. معاون اول رییس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه مسئولیت بانک مرکزی در پساتحریم بسیار سنگین بوده و دستگاه‌های دیگر همچون وزارت نفت و… باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند، گفت: وزارتنفت در دوران پساتحریم در روزهای نخست اعلام کرد ظرفیت تولید نفت در کشور در روزهای نخست ۵۰۰ بشکه و در ماه‌های آینده یک میلیون بشکه افزایش پیدا خواهد کرد و درنهایت نیز میزان تولید نفتکشور به میزان قبل از تحریم‌ها باز می‌گردد.

نرخ ارز در دولت یازدهم یکسان شود
جهانگیری با بیان اینکه از سیستم بانکی انتظار می‌رود تمام گره‌هایی که دیگران ایجاد کردند را رفع کند، درباره تلاش دولت یازدهم نسبت به یکسان‌سازی نرخ ارز تاکید کرد: یکسان‌سازی نرخ ارز باید به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت یازدهم البته از سوی بانک مرکزی در زمانی که آمادگی کامل وجود داشته باشد، انجام شود. وی تصریح کرد: امیدوارم در دوره نخست دولت یازدهم نرخ ارز یکسان‌سازی شود. جهانگیری همچنین گفت: دولت یازدهم نرخ ارز را ۳نرخی تحویل گرفت و ان‌شاءالله آن را تک‌نرخی خواهیم کرد.

همچنین ببینید

اشکالات بخشنامه اخیر ارزی بانک مرکزی/پیمان‌سپاری غیرقانونی است

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران بااشاره به مشکلات بخشنامه اخیر بانک مرکزی برای تعیین شیوه‌های ...