خانه > اخبار ویژه > مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های صنایع کوچک در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد :100 میلیارد تومان، سقف ارائه خطوط اعتباری

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های صنایع کوچک در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد :100 میلیارد تومان، سقف ارائه خطوط اعتباری

در شرایط کنونی به دلیل تحریم‌ها و کمبود منابع مالی در کشور شاهد بروز مشکلاتی برای تولیدکنندگان و صاحبان صنایع به‌ویژه صنایع کوچک به منظور تامین نقدینگی هستیم تا جایی که کارشناسان و فعالان اقتصادی، مشکل مالی را یکی از مشکلات جدی تولید عنوان می‌کنند.

در این میان صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های صنایع کوچک با افزایش سرمایه اولیه، این روزها برای حمایت از صنایع کوچک اعلام آمادگی کرده و می‌تواند برای هر تولیدکننده‌ای در بخش صنایع کوچک خط اعتباری ۶میلیارد تومانی ارائه دهد. البته حمایت‌های این صندوق از صاحبان صنایع کوچک در بخش‌های مختلف (از تامین خطوط اعتبار برای خرید مواد اولیه تا فروش محصول) را شامل می‌شود. با علی تعقلی، مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های صنایع کوچک درباره اقدامات حمایتی این صندوق از صنایع کوچک به گفت‌وگو نشسته‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

مهم‌ترین اقداماتی که صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های صنایع کوچک برای حمایت از صنایع کوچک انجام می‌دهد، چیست؟ این حمایت‌ها در کدام زمینه‌ها انجام می‌شود؟
‌۱۲خدمت ازجمله ضمانتنامه شرکت در مزایده و مناقصه با تخفیف ۵۰درصدی در کارمزد و بدون اخذ وجه تودیع، ضمانتنامه حسن انجام، پیش‌پرداخت و کسور وجه‌الضمان با ۵۰درصد تخفیف در کارمزد و تخفیف در وجوه تودیعی، تسهیل در وثایق، ضمانتنامه تعهد پرداخت برای خرید مواد اولیه از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک انجام می‌دهد.

البته در خرید ماشین‌آلات و خدمات نیز برای تولیدکنندگان ضمانتنامه صادر می‌کنیم. همچنین در زمینه فروش خدمات ارائه می‌دهیم تا جایی که اگر صاحبان صنایع کوچک در فروش کالاهای خود نگرانی دارند ما می‌توانیم در فروش آنها همانند تولید، تضمین‌های لازم را ارائه دهیم.

تاکنون اقدامات حمایتی این صندوق مشمول چه بخش‌هایی از تولید شده است؟
همچنین صندوق در زمینه تامین منابع مالی برای صاحبان صنایع کوچک که چه از طریق افراد حقیقی یا حقوقی و چه از طریق بانک‌ها انجام شده باشد ضمانتنامه‌های لازم را صادر می‌کند. بنابراین ما در فرآیند خرید، فروش، تولید و پیمانکاری با صدور ضمانتنامه از تولیدکنندگان حمایت‌های لازم را به‌عمل می‌آوریم و در این ۴ حوزه، ریسک اعتباری تولیدکنندگان را کاهش می‌دهیم.

چه تعداد از صنایع کوچک از خدمات این صندوق استفاده کرده‌اند؟
درحال‌حاضر ۶۰۰ واحد صنعتی کوچک از ما خدمات دریافت کرده‌اند اما صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های صنایع کوچک با توجه به افزایش منابع، قادر است سقف حمایت‌های خود از تولیدکنندگان واحدهای صنعتی کوچک را تا چندین برابر افزایش دهد.

ارزش اعتباراتی که در اختیار تولیدکنندگان و صاحبان صنایع کوچک قرار گرفته چه میزان بوده و شما میزان این اعتبارات را تا چه سقفی می‌توانید افزایش دهید؟
درحال‌حاضر میزان اعتبارات پرداخت‌شده از سوی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بیش از ۲۲۰میلیارد تومان است که می‌توانیم این رقم را تا چندین برابر افزایش دهیم. پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال بتوانیم در مجموع ۱۰۰میلیارد تومان برای طرح‌های صنعتی، خطوط اعتباری ارائه دهیم.همچنین برای تسهیل مراجعه صاحبان صنایع کوچک به صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های کوچک در ۶ استان اقدام به ایجاد کارگزاری در این استان‌ها به صورت آزمایشی کردیم. این کارگزاری‌ها در استان‌های تهران، اصفهان، کرمان، یزد، خراسان رضوی و فارس به‌صورت آزمایشی ایجاد شده تا پس از رفع ایرادها نسبت به ایجاد کارگزاری در سایر صندوق‌ها نیز اقدام کنیم.

خط اعتباری صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های صنایع کوچک به چه نحو و در چه زمینه‌ای در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد؟
صندوق برای حمایت از صاحبان صنایع کوچک خط اعتباری ایجاد می‌کند و هر فرد حقیقی و حقوقی می‌تواند به میزان ۶میلیارد تومان تعهدات باز نزد صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های صنایع کوچک داشته باشد که البته می‌تواند این تعهدات باز را در قالب چندین فقره ضمانتنامه از صندوق اخذ کند که سقف هر ضمانتنامه به میزان ۳میلیارد تومان است و با این خطوط اعتباری صاحبان صنایع کوچک می‌توانند اقدام به خرید مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات کنند. اما ما محدودیتی که برای متقاضیان دریافت این نوع خطوط اعتباری قائل هستیم این است که این اقدام حمایتی فقط شامل صنایع کوچک که زیر ۵۰ نفر کارگر دارند، باشد و البته این واحدها نباید به هیچ عنوان دولتی باشند.

آیا از طریق خطوط اعتباری، مشکل مالی صاحبان صنایع کوچک در زمینه تامین نقدینگی برطرف می‌شود؟
صنایع کوچک با توجه به میزان گردش مالی که دارند به‌طور قطع نمی‌توانند از بانک‌ها، خطوط اعتباری و یا تسهیلاتی به این میزان داشته باشند بنابراین با تنگناهای جدی مواجه خواهند شد. اساس و مبنای صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های صنایع کوچک نیز این است که خطوط اعتباری را با شرایط آسان‌تر در اختیار صاحبان صنایع کوچک قرار دهد.
خطوط اعتباری برای تولیدکنندگان و صاحبان صنایع کوچک از چه زمانی ارائه شده و تاکنون چه تعداد از واحدهای تولیدی توانسته‌اند از آن بهره‌مند شوند؟
خط اعتباری را از سال‌های گذشته در اختیار صاحبان صنایع کوچک قرار می‌دادیم اما پیش از این، سقف خطوط اعتباری صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های کوچک برای هر واحد تولیدی کوچک یک‌میلیارد تومان بود که با توجه به افزایش سرمایه صندوق مقرر شد سقف این خطوط اعتباری به ۶ میلیارد تومان برسد که در این راستا نیز اقدامات لازم برای برخورداری ۸۰هزار واحد صنعتی از این خطوط اعتباری انجام شده است.

صنوف تولیدی نقش موثری در رشد تولید و صنعت کشور داشته و به‌عنوان زنجیره تامین در این میان تاثیرگذاری خوبی دارند. با توجه به این امر آیا صنوف تولیدی نیز مشمول خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری‌های کوچک می‌شوند یا خیر؟
صنوف تولیدی و یا صنوفی که در راستای پشتیبانی از تولید فعالیت می‌کنند نیز به‌طور قطع می‌توانند از این خطوط اعتباری بهره‌مند شوند و به همین منظور با اتاق اصناف تفاهمنامه‌ای منعقد کردیم. صاحبان صنوف تولیدی می‌توانند به نمایندگی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک مراجعه کرده و برای دریافت خطوط اعتباری، اقدام کنند. با توجه به تفویض اختیار صندوق به نمایندگی‌های خود در استان‌ها، دیگر نیازی به مراجعه صاحبان صنایع کوچک و یا صنوف تولیدی به دفتر اصلی صندوق در تهران نیست و تمامی اقدامات می‌تواند در استان‌ها انجام شود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

توافقات جدید تجاری و صنعتی ایران و عراق

 در جریان سفر هیات بلند پایه سیاسی ایران به عراق، جمعی از فعالان بخش خصوصی ...