خانه > اخبار ویژه > مزیت انرژی ارزان برای آلومینیوم‌سازها حفظ شود

مزیت انرژی ارزان برای آلومینیوم‌سازها حفظ شود

آلومینیوم‌سازی در ایران از جمله صنایعی است که از مزیت انرژی ارزان برخوردار است اما در سال‌های اخیر با حذف یارانه انرژی این مزیت تولید محصولات آلومینیومی هم کم‌کم رنگ می‌بازد و ریسک سرمایه‌گذاری این صنعت بالا می‌رود.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان از جمله راهکارها برای رونق این صنعت احداث کارخانه‌ها و واحدهای آلومینیوم‌سازی با ظرفیت‌های بالا است زیرا دیگر در شرایط کنونی واحدهای کوچک نمی‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد. بنابراین باید از مزیت‌های موجود در کشور به منظور توسعه‌یافتگی و پیشرفت استفاده کرد زیرا در غیراین صورت نمی‌توان کشور را به سمت پیشرفت‌های اقتصادی سوق داد.

مزیت‌های آلومینیوم‌سازی کمرنگ شده
دست‌اندرکاران آلومینیوم معتقدند با توجه به جایگاهی که آلومینیوم در صنایع گوناگون پیدا کرده و توجه زیادی به آن می‌شود باید قیمت حامل‌های انرژی منطقی شود تا واحدهای آلومینیوم‌سازی مانند گذشته در تولیدات خود به سوددهی برسند چرا که در شرایط کنونی ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه افزایش یافته است.مهدی کارگر آزاد، مشاور ریاست هیات عامل ایمیدرو درباره شرایط آلومینیوم‌سازهای ایران به صمت می‌گوید: آلومینیوم‌سازی در ایران دارای مزیت‌هایی ازجمله انرژی ارزان در ایران بود اما متاسفانه این مزیت نیز در سال‌های اخیر دستخوش تغییرات شد و قیمت حامل‌های انرژی افزایش یافت.وی می‌افزاید: با بالا رفتن قیمت یارانه انرژی، صرفه اقتصادی در این بخش نیز کاهش یافت به‌طوری‌که شرکت‌های آلومینیوم‌سازی به خاطر اینکه از انرژی یارانه‌ای استفاده نمی‌کنند قیمت محصولات خود را افزایش دادند در نتیجه قیمت مواد اولیه هم با ارز آزادی که خریداری می‌شد، افزایش پیدا کرد.وی تاکید می‌کند: در این شرایط حقوق و دستمزدها نیز با افزایش روبه‌رو شد و صادرات شمش آلومینیوم کاهش یافت و تمامی این عوامل باعث شد ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه افزایش یابد. این در حالی است که این مسئله می‌تواند آینده آلومینیوم‌سازی ایران را دستخوش تحولات اساسی کند و آینده مبهمی برای آن رقم بزند.
به گفته کارگر آزاد؛ درحال‌حاضر با توجه به شرایط جهانی فلزات و آلومینیوم سود چندانی نصیب شرکت آلومینیوم‌سازی نمی‌شود اما با از بین بردن برخی عوامل کاهش سود در این صنعت، می‌توانیم امیدوار باشیم در بحث فروش داخلی توفیقاتی کسب کنیم. وی درباره آینده آلومینیوم‌سازی ایران تاکید می‌کند: صنعت آلومینیوم به‌طور کلی در آینده از جایگاه خوبی برخوردار خواهد شد چراکه درحال‌حاضر توجه بسیاری از شرکت‌های بزرگ به این صنعت است زیرا این محصول که جزو صنایع مادر است می‌تواند در عمران و آبادانی کشور تاثیر خوبی بر جای‌گذارد. مشاور ریاست هیات عامل ایمیدرو می‌گوید: در بلندمدت آلومینیوم از نظر مصرف در صنایع و محصولات گوناگون جایگاه خوبی خواهد داشت به همین دلیل لازم است در این حوزه اقدامات موثر و تاثیرگذاری انجام شود.وی درباره مشکلات آلومینیوم‌سازی در ایران بیان می‌کند: در داخل کشور عمده‌ترین مشکلی که وجود دارد بحث یارانه‌ها است که باید قیمت آن را منطقی کرد و مسئله دیگری که از اهمیت فراوانی برخوردار است توجه به این موضوع حیاتی است که برای کاهش هزینه‌های تمام‌شده شمش آلومینیوم باید کارخانه‌های بزرگ و با ظرفیت بالا احداث کرد.کارگر آزاد عنوان می‌کند: در شرایط کنونی کارخانه‌های کوچک و کم‌ظرفیت توجیه اقتصادی چندانی ندارند به‌ویژه رقم‌های زیر ۵۰۰هزار تن که واقعا معنا ندارد. وی خاطرنشان می‌کند: باید برای صنایع پایین‌دستی هم تلاش‌های بیشتری انجام شود به‌ویژه برای صنایع «های‌تک» که ارزش‌افزوده بیشتری را ایجاد می‌کند بنابراین باید طوری رفتار کرد که در این چرخه همه چیز قابل لمس و در دسترس باشد.

همچنین ببینید

برنامه جامع مدیریت بهداشت، ایمنی، محیط زیست، و انرژی

 برنامه جامع مدیریت بهداشت، ایمنی، محیط زیست، و انرژی به شرح زیر است.