خانه > اخبار ویژه > مس پس از باز شدن گره‌های تجاری می‌درخشد

مس پس از باز شدن گره‌های تجاری می‌درخشد

صنعت مس ایران دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای است که نیازمند باز شدن گره‌های تجاری کشور است. هر زمان که شرایط اقتصادی و تجاری فراهم شود این صنعت باید تمهیداتی را در نظر بگیرد تا بتواند جایگاه نخست را در خاورمیانه از آن خود کند زیرا کشورهای همجوار ایران از نظر مرغوبیت کالا و تولید نمی‌توانند با محصولات مس ایران رقابت کنند

و این موقعیت خوبی است تا ایران بتواند خود را به جایگاه مناسبی در منطقه و جهان برساند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید در این حوزه انجام شود نشان(برند)سازی در صنایع پایین‌دستی مس است که باید پس از باز شدن فضای تجاری کشور پیگیری شود.

وارد کردن ابزارهای جدید اکتشاف
سارا یوسفی‌فر، کارشناس مس درباره وضعیت مس ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها و تاثیر آن در بخش آموزش به صمت می‌گوید: به‌طور قطع با توجه به برداشته شدن تحریم‌ها در بخش آموزش شاهد استفاده از استادان کارآزموده خارجی و ایرانی خارج از کشور برای آگاهی از روش‌های نوین اکتشاف، استخراج و فرآوری با اعطای مدرک بین‌المللی به کارشناسانی که این دوره‌ها را می‌گذرانند، خواهیم بود و این امر از اهمیت فراوانی برخوردار است. وی می‌افزاید: آموزش با توجه به شرایط بحران آب که با آن روبه‌رو هستیم و همچنین مسائل زیست‌محیطی این موضوع در بحث فرآوری حائزاهمیت خواهد بود که کارشناسان داخلی با برترین روش‌های روز دنیا آشنا شوند و بتوانیم تا حدی ارزش‌افزوده برای مواد معدنی ایجاد کنیم که در این صورت به نوعی با خام‌فروشی هم مقابله خواهد شد. به گفته یوسفی‌فر، دوره‌های آموزش نرم‌افزارهای مختلف معدنی و همچنین زیست‌محیطی باید مورد توجه خاصی قرار گیرد. با توجه به اینکه در ایران ذخایر کوچک مس زیاد داریم، فرآوری پرتابل مس اکسیدی و سولفیدی ازجمله مواردی است که باید به آن توجه خاص شود. این کارشناس مس درباره عمده‌ترین مشکلاتی صنعت مس در زمان تحریم بیان می‌کند: در زمان تحریم برای واردات ابزارآلات جدید اکتشافی، استخراجی و تجهیزات موردنیاز برای فرآوری و همچنین تجهیزات آنالیز دستگاهی با مشکلات زیادی روبه‌رو بوده‌ایم اما با برداشته شدن تحریم‌ها می‌توان امید داشت که این گونه ابزارآلات بخش معدن و صنایع وابسته به آن وارد ایران شود.

همچنین ببینید

تغییر در شیوه ثبت سفارش 8 قلم کالا

دولت شرایط جدیدی را برای ثبت سفارش برخی گروه‌های کالایی اعلام کرد.