خانه > اخبار ویژه > مصوبه دولت درباره اختصاص 500 میلیون دلار برای آبرسانی به روستاها

مصوبه دولت درباره اختصاص 500 میلیون دلار برای آبرسانی به روستاها

معاون اول رئیس جمهور ابلاغ کرد: با تصمیم هیئت وزیران، مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آب رسانی به روستاها هزینه می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران مقرر نمود معادل ریالی مبلغ پانصد میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات با نرخ سود متعارف نظام نامه آن صندوق، در چارچوب برنامه عملیاتی مورد تأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و مبادله موافقتنامه طرح‌های مربوط در اختیار وزارت نیرو قرار می‌گیرد تا برای اجرای طرح‌های آب رسانی به روستاها با اولویت پروژه‌هایی که در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به بهره‌‌برداری می‌رسند، هزینه شود.

متن مصوبه هیئت وزیران به شرح زیر است:

  • معادل ریالی مبلغ پانصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۵۰۰) دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات با نرخ سود متعارف نظام نامه آن صندوق، در چارچوب برنامه عملیاتی مورد تأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و مبادله موافقتنامه طرح‏های مربوط در اختیار وزارت نیرو قرار می گیرد تا برای اجرای طرح های آب رسانی به روستاها با اولویت پروژه هایی که در سال های ۱۳۹۴و ۱۳۹۵ به بهره برداری می رسند، هزینه شود.
  • با اعلام سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، صندوق توسعه ملی معادل کل مبالغ مذکور را نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مسدود خواهد نمود. صندوق توسعه ملی با اعلام سازمان، نسبت به واریز مرحله ای تسهیلات مذکور از طریق بانک مذکور اقدام می نماید.
  • بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پس از اعلام صندوق توسعه ملی، نسبت به تبدیل ارز اقدام نموده و معادل ریالی آن را به حسابی که برای این منظور نزد بانک کشاورزی مفتوح می شود، واریز خواهدکرد.
  • جدول بازپرداخت ارزی تسهیلات مذکور (شامل اصل و سود متعلقه) با همکاری صندوق توسعه ملی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و در چارچوب ضوابط و شرایط صندوق مذکور تهیه می شود. سازمان یادشده بازپرداخت اصل و سود تسهیلات موضوع این تصویب نامه را از محل اعتبارات مصوب مربوط تضمین می‌نماید.
  • تسهیلات دریافتی از صندوق توسعه ملی پس از دو سال تنفس، از سال ۱۳۹۷ در شش قسط مساوی سالانه از محل عواید طرح و یا از طریق پیش بینی منابع در لوایح بودجه سنواتی پرداخت خواهد شد.
  • به منظور کنترل حین اجرا، وزارت نیرو مکلف است در قالب سامانه الکترونیکی ایجاد شده، گزارش‏های مالی لازم را مطابق با چارچوب تعیین شده توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به آن سازمان ارایه نماید.
  • وزارت نیرو مکلف است در مقاطع زمانی سه ماهه گزارش‌های لازم را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارایه نماید.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، این مصوبه را در تاریخ ۲۱/۸/۱۳۹۴ برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت نیرو، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و صندوق توسعه ملی ابلاغ کرد.

همچنین ببینید

مصوبه مشکلات بنگاههای اقتصادی با سازمان تامین اجتماعی

مصوبه مشکلات بنگاههای اقتصادی با سازمان تامین اجتماعی به شرح زیر می باشد.