خانه > اخبار ویژه > معادن سنگ‌آهن و فولاد سازان توافق کنند، ابلاغیه وزیر لغو می‌شود

معادن سنگ‌آهن و فولاد سازان توافق کنند، ابلاغیه وزیر لغو می‌شود

سومین همایش بین‌المللی سنگ‌آهن ایران دوشنبه شب با حضور مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی در سالن مرکز همایش‌های صداو سیما برگزار شد. فعالان بخش خصوصی در حوزه سنگ‌آهن تلاش کردند

در این همایش چالش‌ها و مشکلات پیش روی این حوزه را به گوش مسئولان دولتی برسانند تا شاید در وضعیتی که سنگ‌آهن دچار بحران کاهش قیمت جهانی شده، معادن موجود درکشور به فعالیت خود ادامه دهند. مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با حضور در سومین همایش سنگ‌آهن ایران اظهار کرد: دهه آینده دهه رقابت در قیمت‌ها است و تولیدکنندگان سنگ‌آهن و فولاد ایران برای ایجاد رقابت در جهان باید تلاش کنند قیمت تمام‌شده را کاهش دهند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: باید از فناوری‌های نوین برای کاهش قیمت تمام شده در حوزه سنگ‌آهن استفاده کنیم. ضمن اینکه یکی از شاخص‌های پیشرفت و توسعه‌یافتگی در کشورها را براساس مصرف فولاد ارزیابی می‌کنند. وی بر لزوم استفاده بهینه از امکانات و مزیت‌های کشور با هدف تولید بیشتر تاکید کرد و ادامه داد: سرانه مصرف فولاد در ایران کمتر از ۲۵۰ کیلوگرم است که این میزان برای کشوری با ذخایر غنی مواد معدنی زیبنده نیست؛ از این‌رو درنظر داریم آن را به ۳۵۰ کیلوگرم برسانیم ضمن اینکه رسیدن به ۵۵میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ جزو اهدافی است که باید به آن برسیم. کرباسیان به جلسه روز دوشنبه خود با ۳ هیات خارجی از کشورهای چین، ایتالیا و ایرلند که برای مذاکره به منظور حضور جدی در ایران به کشورمان سفر کرده‌اند، اشاره کرد و گفت: این هیات‌ها آماده‌اند با سرمایه خودشان در بخش معدن ایران مشارکت و سرمایه‌گذاری کنند. به گفته وی، چینی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر نمی‌توانند از پول ما استفاده کنند و حاضرند با سرمایه خودشان در معادن ایران مشارکت داشته باشند. ایرلندی‌ها هم اعلام کرده‌اند که آماده‌اند با سرمایه خودشان در حوزه اکتشاف مشارکت کنند. کرباسیان در ادامه این همایش با اشاره به سفر اخیر خود به استرالیا، تصریح کرد: در این سفر در حاشیه کنفرانس «ایمارک ۲۰۱۵» به‌طور غیررسمی از وزیر معادن این کشور سوال کردم که باتوجه به وضعیت جهانی سنگ‌آهن، دلایل افزایش تولید شما چیست؟ پاسخ داد که قیمت تمام شده ما اکنون ۱۵ دلار است که درنظر داریم تا ۲ سال آینده آن را به ۱۲ دلار کاهش دهیم؛ بنابراین ما از سود ضرر می‌کنیم، ضمن اینکه می‌خواهیم در آینده حرف نخست را در این حوزه در دنیا بزنیم.  وی با تاکید بر مسئله قیمت تمام‌شده، بیان کرد: اکنون قیمت سنگ‌آهن در معادن ایران حدود ۱۰ دلار است اما قیمت حمل آن ۲ برابر رقم فعلی است که قیمت تمام‌شده را افزایش می‌دهد، بنابراین باید در توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل، به ویژه بخش ریلی تلاش کنیم. به گفته کرباسیان، درحال‌حاضر حجم تجارت سنگ‌آهن در اقتصاد جهانی ۲ هزار میلیارد دلار است. رییس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنان خود جذب سرمایه‌گذاری خارجی را در اولویت برنامه‌های این سازمان عنوان کرد و گفت: اکنون که در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه هستیم، امیدواریم دولت به منظور اجرای اقتصاد مقاومتی حدود ۲میلیارد دلار از ذخایر ارزی را برای اکتشاف معدن و حمایت از صندوق بیمه معدنی تامین کند تا بتوانیم از توسعه بخش خصوصی حمایت کنیم. چراکه معدن شروع اشتغال و توسعه است.
کرباسیان همچنین از معدنکاران بخش خصوصی خواست در حوزه اکتشاف فعال شوند به این دلیل که اعتقاد ایمیدرو واگذاری امور معادن به بخش خصوصی است اما شروع آن یعنی اکتشاف به‌دلیل داشتن ریسک، از سوی ایمیدرو انجام می‌شود. به گفته وی ایمیدرو اکنون در ۲۴۰هزار کیلومترمربع از مساحت کشور اکتشافات معدنی را شروع و ریسک آن را تقبل کرده است. کرباسیان درباره صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی نیز اظهار کرد: صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌های فعالیت‌های معدنی که قبل از شروع کار دولت یازدهم در فهرست واگذاری‌ها قرار داشت، از این فهرست خارج شد و ایمیدرو با وجود کمبود منابع، معادل ۲۵میلیارد تومان به سرمایه صندوق که ۱۰میلیارد تومان بود، اضافه کرد. با حمایت دولت اکنون سرمایه این صندوق به ۱۱۰میلیارد تومان رسیده که باید باز هم افزایش یابد.

همچنین ببینید

برداشت ۱۵ میلیون تن سنگ‌آهن در امسال

استان یزد به عنوان یکی از استان‌های معدنی کشور شناخته شده و از ذخایر معدنی فراوانی ...