خانه > اخبار ویژه > معاون ارزی بانک مرکزی: شرایط بازار بعد از اجرای برجام متفاوت خواهد بود

معاون ارزی بانک مرکزی: شرایط بازار بعد از اجرای برجام متفاوت خواهد بود

 

هماهنگی برای ورود به دوره پساتحریم شده است و پس از روز اجرای برجام عملیاتی خواهد شد.

 

غلامعلی کامیاب افزود: از بدو توافق ژنو و اعلام برجام این بانک اقدام های خود را برای فراهم‌سازی مقدمات لازم برای اجرایی شدن برجام آغاز کرد.

وی گفت: در این مدت با مؤسسات بیمه صادراتی کشورهای مختلف هم صحبت شده و خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از برداشتن تحریم‌ها به عمل آورده‌اند و آماده همکاری هستند.

کامیاب افزود: انتظار ما این است که سطح همکاری این مؤسسات  در مدت کوتاهی به سطح سال‌های قبل از تحریم‌ها و حتی بالاتر از آن برسد.

وی گفت: در این مدت همایش‌هایی در سطح واحدهای بین‌الملل بانک‌ها، بخش نظارتی بانک مرکزی و بخش ارزی با مشارکت بانک‌های خارجی برگزار شده است و نتایج بسیار خوبی داشته است.

معاون ارزی بانک مرکزی گفت: با استقرار روابط بانکی و کارگزاری بین بانک‌های ایرانی و خارجی، امکان استفاده از ابزارهای متداول پرداخت از قبیل گشایش اعتبارات اسنادی، بروات اسنادی امکان‌‌پذیر خواهد بود.

وی افزود: صدور ضمانت نامه وحوالجات ازجانب بانک‌های ایرانی و خارجی انجام خواهد شد. ارتباطات بین‌المللی از طریق مجاری رسمی و کانال‌های بانکی شکل خواهد گرفت و هزینه نقل و انتقالات و پرداخت‌های ارزی کاهش خواهد یافت.

 

کامیاب گفت: قیمت تمام شده واردات حداقل ده درصد کاهش خواهد داشت. ریسک واردکنندگان ایرانی کاهش قابل توجهی خواهد داشت و واردات مراحل عادی خود را طی خواهد کرد.

معاون ارزی بانک مرکزی گفت: به سیستم‌های پرداخت بین‌المللی متصل خواهیم شد و نیاز به حمل فیزیکی اسکناس به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

وی افزود: امکان دریافت خطوط اعتباری کوتاه‌مدت، میان مدت و بلندمدت فراهم خواهد شد. محدودیت فروش نفت برداشته و موجب افزایش درآمدهای نفتی خواهد شد.

کامیاب گفت: دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد خواهد شد و در دسترس قرار می گیرد. درآمدهای حاصل از فروش نفت به طور آزادانه قابلیت نقل و انتقال خواهد داشت. انجام معاملات ارزی و مدیریت ذخایر ارزی به صورت کاملاً طبیعی وبه طور عادی صورت خواهد گرفت.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...