خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > اقتصادی > معدن نیازمند تدوین بیمه‌های جدید است

معدن نیازمند تدوین بیمه‌های جدید است

ایجاد فضای امن برای فعالیت‌های معدنی یکی از مهم‌ترین ارکان در این بخش است. زیرا معدن کاری در جهان به‌عنوان یکی از سخت‌ترین مشاغل بوده و مخاطرات جانی و مالی بسیاری به همراه دارد.

استفاده از بیمه برای نیروهای‌انسانی در بخش‌های مختلف می‌تواند باعث ایجاد امنیت ذهنی و شغلی شود. اما آنچه کارشناسان و فعالان معدنی درباره استفاده از بیمه می‌گویند خبر از سختی‌ها و مشکلات استفاده از بیمه می‌دهد. دوری از شهرها و ثابت نبودن محل فعالیت افرادی که قرار است زیرپوشش بیمه قرار گیرند و همچنین تغییر میزان ریسک‌پذیری فعالیت‌های معدنی و ضررهای آن سبب شده تا استفاده از خدمات بیمه‌ای سخت باشد. راهکاری که می‌تواند منجر به بهبود شرایط بیمه‌ای معدنکاران شود مستلزم تعریف بیمه‌ای خاص برای این گونه از فعالیت‌های معدنی است. این درحالی است که کارشناسان بیمه می‌گویند در این صنعت براساس ریسک فعالیت‌ها، بیمه تعیین شده است.

ثابت نبودن محل فعالیت و تعداد افراد
کارشناس پیشین سازمان زمین‌شناسی کشور و مدیرعامل فعلی شرکت «زمین‌شناسی مهندسی و علوم زمین امید» درباره استفاده از بیمه در فعالیت‌های اکتشافی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در زمینه اکتشاف شرکت‌ها تمایل چندانی به بیمه شدن ندارند زیرا بیمه معمولا کمک خاصی به معدنکاران نمی‌کند. البته به‌تازگی شرکت‌های بیمه‌گذار دنبال راه‌حلی برای این موضوع هستند.
حسن ریاحی دلیل کم بودن تمایل معدنکاران را این چنین بیان کرد: در عملیات اکتشافی به‌ویژه فعالیت‌هایی که زمان و موقعیت پروژه ثابت نباشد، بیمه مسئولیت یا حوادث افراد را برای بیمه‌گذار سخت خواهد کرد زیرا زمانی که محدوده اکتشاف به معدن تبدیل می‌شود دیگر مشکل اصلی موجود در مکان فعالیت بر طرف می‌شود. در واقع این معدنکار است که باید آینده‌نگر باشد زیرا در پروژه‌های ژئوشیمی، ژئوفیزیک و زمین‌شناسی محل فیلد پیوسته تغییر می‌کند و اشخاص نیز جابه‌جا می‌شوند. با توجه به اینکه زمان هر پروژه نیز اندک و ریسک فعالیت هم بالا است، بنابراین کار چندانی از دست بیمه‌گذار برنخواهد آمد.
او که خود از فعالان معدنی نیز به‌شمار می‌آید به برخی از مشکلاتی که برایش اتفاق افتاده اشاره کرده و گفت: چندین سال است که با سازمان بیمه درگیر هستم و تا حدودی توانسته‌ام آن را حل کنم. زمانی که ماشین‌آلات و تجهیزات خسارت می‌دیدند، برای دریافت خسارت از بیمه اقدام کردم اما مدارک درخواستی بیمه به گونه‌ای بود که از دریافت خسارت منصرف شدم.
ریاحی ادامه داد: زمانی که می‌خواهید کارشناسان خود را بیمه حوادث کنید باید در فرم‌های بیمه محل فعالیت، زمان و نوع خدمات مطرح شود.

همچنین ببینید

صف محموله های صادراتی ذوب آهن به 6 کیلومتر رسیده است

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه امروز بدلیل سکون بازار مصرف داخلی، ۱۰۰ درصد ...