خانه > اخبار ویژه > معمایی از جنس فولاد و آلومینیوم

معمایی از جنس فولاد و آلومینیوم

ترکیه یکی از کشورهایی است که با وجود نداشتن منابع معدنی و حتی انرژی ارزان، توانسته موفقیت زیادی در حوزه صنایع معدنی به‌دست آورد و اکنون علاوه بر آنکه بزرگترین تولیدکننده فولاد خاورمیانه است، در سایر صنایع معدنی هم جایگاه ممتازی به‌دست آورده است.

با بررسی دقیق وضعیت صنایع معدنی این کشور متوجه می‌شویم که موفقیت ترکیه تنها به یک دلیل است: «اتکا به قراضه‌های کشورهای دیگر».

فولاد ترکیه
ارزش صادرات فولاد ترکیه در سال ۲۰۱۴م ۱۳/۲میلیارد دلار بود. این در حالی است که بخش اعظم فولاد این کشور با استفاده از قراضه آهن وارداتی تامین شده است. بر اساس گزارشی از انجمن صادرکنندگان فولاد ترکیه، این کشور ۷۰درصد از فولاد خود را با استفاده از آهن قراضه‌ای تامین می‌کند که از کشورهای دیگر وارد می‌شود. با این‌حال نقطه اصلی صادرات تولیدات فولاد این کشور در سال گذشته میلادی، خاورمیانه بود به طوری که شرکت‌های این کشور توانستند ۳۶/۵ درصد از تولیدات خود را روانه بازارهای این نقطه از جهان کنند. پس از آن اروپا سهم ۲۱/۳ درصدی از خرید تولیدات فولادی ترکیه دارد و بعد از آن تولیدات فولاد ترکیه به ۱۸۰ کشور دنیا صادر می‌شود. در بین محصولات صادراتی فولاد ترکیه محصولات طویل با سهم ۶۲/۵ درصدی بالاترین جایگاه را دارند و پس از آن محصولات تخت با سهم ۱۳/۵درصدی، لوله‌های فولادی با سهم ۱۱/۲ درصدی در مکان دوم و سوم قرار گرفته‌اند. فولادسازان ترکیه ۳/۴ درصد از صادرات را به بیلت و اسلب (انواع شمش) اختصاص دادند، ۹/۳درصد از صادرات ترکیه نیز مربوط به محصولات دیگر فولاد است. ترکیه در حال حاضر با تولید ۳۴ میلیون تنی فولاد خام در رتبه هشتم تولیدکنندگان فولاد جهان و جایگاه نخست خاورمیانه قرار گرفته؛ در حالی که در سال ۲۰۰۰م هفدهمین تولیدکننده این محصول به شمار می‌آمد. بخش قابل‌توجهی از رشد تولید فولاد در این کشور از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱م شکل گرفت و توانست بعد از چین و هند، سومین کشور در افزایش ظرفیت تولید این محصول صنایع معدنی شود. آن هم در شرایطی که از مواد اولیه (معدنی) قابل اتکایی برخوردار نیست. سهم ترکیه از تولید یک میلیارد و ۶۳۷ میلیون تنی فولاد در جهان به ۲ درصد می‌رسد و میزان سرانه مصرف فولاد خام آن کشور بر اساس آمار سال ۲۰۱۲م، ۴۰۰ کیلوگرم است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد ترکیه خصوصی هستند و فولادساز دولتی در این کشور وجود ندارد.

همچنین ببینید

رشد صادرات زنجیره روی، آلومینیوم و مولیبدن در 9 ماهه 96 صورت گرفت

صادرات ۹ ماهه امسال در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می دهد در زنجیره ...