خانه > اخبار > اقتصادی > مهلت درج برچسب چراغ راهنمای تغذیه‌ای به کارخانجات تولید مواد غذایی تا پایان سال

مهلت درج برچسب چراغ راهنمای تغذیه‌ای به کارخانجات تولید مواد غذایی تا پایان سال

 

به طور میانگین حدود ۲۴ درصد از نمونه‌هایی که به آزمایشگاه‌های استان‌ها ارسال می‌شود، مرجوع می‌شوند. عمده این مرجوعی‌ها مربوط به بهداشت محیط است، اما آنچه که از سوی آزمایشگاه مرجع مرجوع می‌شود، هفت درصد است. این مردودی هفت درصدی در آزمایشگاه مرجع آمار بدی نیست اما ۲۴ درصدی که از سطح بازار و در آزمایشگاه‌های همکار و مجاز مردود می‌شوند، نگران کننده است. این موضوع نشان می‌دهد که نظارت‌های ما باید قوی‌تر باشد.

رییس سازمان غذا و دارو از بررسی سالانه بیش از یک میلیون نمونه از انواع کالاهای سلامت محور در آزمایشگاه‌های سازمان غذا و دارو خبر داد و گفت:۷ درصد مردودی نمونه ها در آزمایشگاه، آمار بدی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از “وبدا” رسول دیناروند در نشست خبری چهارمین همایش کشوری “آزمایشگاه‌های برتر سازمان غذا و دارو” گفت: سازمان غذا و دارو مسئولیت نظارت و کنترل کالاهای سلامت محور را عهده دار است. کالاهای سلامت طیف وسیعی دارند که مصرف انسانی دارند و مردم نسبت به برخی از آنها بسیار حساسند. دارو، واکسن، تجهیزات پزشکی، محصولات آرایشی ،بهداشتی و فراورده‌های غذایی از کالاهای مهم سلامت محور محسوب می‌شوند که مسئولیت کنترل کیفیت و سلامت آنها با سازمان غذا و داروست.

وی افزود: دستگاه‌های متعددی در کشور فعالند که گاهی لاجرم باید همکاری‌های لازم را در امر نظارت با آنها داشته باشیم؛ به عنوان مثال فراورده‌های گوشتی خام بسیار مهم هستند که البته نظارت بر آنها با سازمان دامپزشکی است. در برخی کالاها نیز سازمان استاندارد مطرح است که البته گاهی موازی‌کاری‌هایی را شاهد هستیم، اما در دو سه سال اخیر همکاری‌های خوبی میان دستگاه‌های مختلف وجود داشته و خوشحالیم که این همکاری‌ها در حال توسعه است.

دیناروند، فعالیت آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا و دارو را مورد اشاره قرار داد و گفت: مرکز آزمایشگاه مرجع در تهران مستقر است، شبکه آزمایشگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور (۵۶ دانشگاه) در استان‌های مختلف فعال هستند و آزمایشگاه‌های بخش خصوصی و همچنین بخش دولتی که زیر مجموعه ما نیستند نیز با وزارت بهداشت همکاری می‌کنند. در مجموع ۲۶۳ آزمایشگاه مختلف به عنوان آزمایشگاه مجاز و همکار با ما همکاری دارند که کار آنها کنترل سلامت و کیفیت فراورده‌هاست و تمام کالاها برای ورود به بازار باید از این آزمایشگاه‌ها تاییدیه داشته باشند.

به گفته دیناروند سالانه بیش از یک میلیون نمونه از انواع کالاهای سلامت محور در آزمایشگاه‌های سازمان غذا و دارو تست می‌شوند. همچنین گاهی یک نمونه بیش از چندین مرتبه آزمایش می‌شود تا گزارش تایید یا رد آن نمونه اعلام شود. برخی از آزمایش‌هایی که از سوی آزمایشگاه‌های سازمان غذا و دارو انجام می‌شود توسط سازمان‌های دیگر ارجاع می‌شوند. به عنوان مثال نمونه‌هایی که از رستوران‌ها و نانوایی‌ها گرفته می‌شود از جمله این موارد هستند.

وی افزود: به طور میانگین حدود ۲۴ درصد از نمونه‌هایی که به آزمایشگاه‌های استان‌ها ارسال می‌شود، مرجوع می‌شوند. عمده این مرجوعی‌ها مربوط به بهداشت محیط است، اما آنچه که از سوی آزمایشگاه مرجع مرجوع می‌شود، هفت درصد است. این مردودی هفت درصدی در آزمایشگاه مرجع آمار بدی نیست اما ۲۴ درصدی که از سطح بازار و در آزمایشگاه‌های همکار و مجاز مردود می‌شوند، نگران کننده است. این موضوع نشان می‌دهد که نظارت‌های ما باید قوی‌تر باشد.

دیناروند تاکید کرد:‌ در حوزه نظارت نیز باید بتوانیم از کمک بخش خصوصی استفاده کنیم. باید بتوان نظارت را با استفاده از شبکه‌های بخش خصوصی،‌ انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و … تقویت کرد. تفاهم نامه‌هایی نیز امضا شده تا بتوانیم در حوزه نظارت از امکانات بخش خصوصی استفاده کنیم.

همچنین ببینید

چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از لیست یارانه بگیران حذف شده‌اند

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش ارائه شده ...