خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > موتور محرکه رشد بورس اثرات برجام بر فضای کسب و کار و بازار سهام

موتور محرکه رشد بورس اثرات برجام بر فضای کسب و کار و بازار سهام

?موتور محرکه رشد بورس
?اثرات برجام بر فضای کسب و کار و بازار سهام ۱⃣می‌توان به کاهش هزینه مبادلات بین‌المللی به عنوان آنی‌ترین اثر اجرای برجام اشاره نمود. این کاهش هزینه برای بسیاری از شرکت‌های داخلی که واردکننده مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای هستند قابل توجه خواهد بود. شرکت‌های خودرویی، دارویی و بانک‌ها و موسسات مالی از مهم‌ترین صنایع منتفع از کاهش هزینه مبادلات بین‌المللی هستند.
۲⃣اثر آنی دیگر لغو تحریم‌ها فراهم شدن امکان همکاری با شرکت‌ها و بنگاه‌های معتبر بین‌المللی است. این اثر نیز برای شرکت‌های که واردکننده کالاهای واسطه‌ای هستند از جمله شرکت‌های خودرویی و دارویی می‌تواند اثرات مثبت قابل‌توجهی به همراه داشته باشد.
۳⃣ تحریک طرف تقاضای اقتصاد در اثر افزایش درآمدهای نفتی را می‌توان به عنوان اثر متأخر‌تر اجرای شدن برجام برشمرد. در حال حاضر، کمبود تقاضا و افزایش موجودی انبار ناخواسته یکی از مشکلات اصلی شرکت‌های بورسی است. افزایش درآمدهای نفتی و به تبع آن افزایش تقاضا بویژه، برای کالاهای بادوام می‌تواند اثرات مثبتی بر کل شرکت‌های بورسی داشته باشد. لازم به اشاره است که افزایش درآمدهای نفتی ناشی از اجرای شدن برجام به دلیل کاهش بی‌سابقه قیمت نفت در یک سال اخیر تا حدی کم‌رنگ شده است.
۴⃣کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در کشور یکی دیگر از مهم‌ترین پیامدهای مثبت اجرای شدن برجام محسوب می‌گردد. افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی می‌تواند منجر به رونق فعالیت‌های اقتصادی و از این طریق افزایش سودآوری شرکت‌های بورسی و غیربورسی گردد.
⬅️به طور کلی می‌توان انتظار داشته باشیم که اثرات مثبت اجرای شدن برجام روی فعالیت‌های اقتصادی و بازار سهام کشور در یک فاصله زمانی شش ماه تا یک ساله نمایان شود.
?منبع: اقتصاد نیوز

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...