خانه > اخبار ویژه > موج سبز در صنایع بورسی

موج سبز در صنایع بورسی

در معاملات دیروز، گروه‌های فعال در بورس تهران همگام با شاخص کل روند صعودی در پیش گرفتند. به این ترتیب، در بین ۳۷ صنعت فقط ۱۱ گروه با افت شاخص مواجه شدند. موضوعی که بیانگر به‌وجود آمدن نشانه‌هایی از خوش‌بینی و همچنین حمایت مناسب با نزدیک شدن شاخص به کف حمایتی ۶۱ هزار واحدی است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،با افزایش حجم و به‌ویژه تعداد دفعات معاملات شاهد حضور پررنگ‌تر سهامداران حقیقی هستیم. عاملی که با ورود نقدینگی جدید موجب رشد قیمت‌ها در بازار سهام شد. در میان صنایع مثبت بورس، گروه ابزار پزشکی با یکه‌تازی تک نماد «آکنتور» روند صعودی خود را با رشد ۵ درصدی ادامه داد. به این ترتیب، در ۷ روز معاملاتی اخیر نماد مزبور رشد بیش از ۳۲ درصدی را به ثبت رساند. سهام کنتورسازی ایران که مدتی است با اقبال شدید سهامداران همراه شده، طی روزهای اخیر با شتاب بیشتری روند صعودی خود را ادامه می‌دهد، به‌طوری که از ۲۵ آذر تا‌کنون حدود ۵۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و معامله‌گران، ابهامات بسیاری را در آینده این سهم ارزیابی می‌کنند و شفاف‌سازی‌های اخیر شرکت نیز درباره پروژه صندوق فروشگاه‌ها، به این ابهامات پاسخ روشنی نداد. در ادامه این گروه، صنعت خدمات فنی و مهندسی و سایر واسطه‌گری‌های مالی (لیزینگ‌ها) به ترتیب با رشد ۴ و ۷/ ۳ درصدی در مکان‌های دوم و سوم صنایع با بیشترین رشد قرار گرفتند.
در بررسی گروه‌های مثبت بورس تهران، صنایعی نظیر خودرو، بانک، لیزینگ، بیمه و حمل‌ونقل‌ مشاهده می‌شود که تا حدودی فرضیه رشد قیمت‌ها با خوش‌بینی نسبت به گشایش‌های هسته‌ای را تایید می‌کند. برداشته شدن تحریم‌ها به مراحل پایانی خود رسیده و در نخستین گام‌ها انتظار می‌رود برداشتن سوئیفت، نه‌تنها کمکی برای گروه بانکی باشد، بلکه سایر صنایع نیز با کاهش هزینه‌های مربوط به مبادلات ارزی با بهبود سودآوری همراه می‌شوند. به هر حال، فضای کلی بازار نیز نشان می‌دهد بسیاری از سهامداران به گروه بانکی اقبال مناسبی نشان دادند که قرار داشتن عمده نمادهای بانکی در میان اثرگذارترین سهام بر شاخص کل، گواهی بر این ادعا است. در میان گروه‌های منفی بورس تهران نیز استخراج سایر معادن با افت ۴/ ۳ درصدی بیشترین ریزش معاملات دیروز را تجربه کرد. اما گروه قندی که مدتی با حضور سفته‌بازان رشدهای پرشتابی را تجربه می‌کرد، روز گذشته با افت ۳ درصدی مواجه شد. این در حالی است که از ابتدای سال تا‌کنون شاخص این گروه رشد ۵۳ درصدی را به ثبت رسانده است. نکته قابل‌توجه در میان صنایع منفی دیروز، حضور گروه‌های وابسته به کالا نظیر شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و کانه‌های فلزی بود. به این ترتیب مشاهده می‌شود با وجود ایجاد خوش‌بینی در بازار، نگرانی از افت قیمت‌های جهانی کالاها به‌ویژه نفت همچنان نگرانی‌ها درباره سودآوری این گروه‌ها را بر جای گذاشته است.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

سهام با چشم‌انداز مثبت بخرید

در فصل مجامع به طور معمول دغدغه سهامداران این است که چه سهمی را انتخاب کرده ...