خانه > اخبار ویژه > نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه آینده تک رقمی می شود

نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه آینده تک رقمی می شود

علی طیب نیا با بیان این مطلب اظهار داشت: دولت جدید از زمانیکه سکان اداره امور کشور را بدست گرفت کاملا روشن بود که باید در رفع سیاستهای نامناسب گذشته اقدامات برنامه ریزی شده ای انجام دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ، وی تصریح کرد: بر همین اساس اصلاحات نهادی و ساختاری در دستور کار دولت قرار  گرفت.
وزیر اقتصاد افزود: رفع مشکلاتی مثل بیکاری، نرخ پایین رشد اقتصادی، محیط نامناسب کسب و کار و نهایتا تحریم های ظالمانه ای که بر ما تحمیل شد در کنار پرداختن به مشکلات کوتاه مدت اقتصادی از جمله  برنامه هایی بود که در دستور کار قرار داشت.
طیب نیا برقراری ثبات و آرامش در اقتصاد و مبارزه با تورم و اصلاحات نهادی بویژه بهبود محیط کسب و کار را از جمله مهمترین برنامه های دولت برای دستیابی به رشد اقتصادی باثبات و دراز مدت برشمرد.
وی افزود: رعایت انضباط مالی و پولی، توفیقات قابل توجهی را در زمینه برگرداندن ثبات و آرامش به اقتصاد بوجود آورد.
وزیر اقتصاد با اشاره به رشد اقتصادی منفی کشور برای هر فصل متوالی خاطرنشان کرد: دولت با اقدامات مناسب توانست رشد مثبت ۳ درصد را به ثبت برساند و روند سرمایه گذاری که منفی شده بود نیز به رشد ۳.۵ درصدی رسید.
وی در توضیح عدم دستیابی به رشد اقتصادی پیش بینی شده برای سال جاری نیز گفت: طولانی شدن قابل پیش بینی مذاکرات هسته ای، کاهش قیمت نفت به زیر ۴۰ دلار منجر به عدم تحقق رشد اقتصادی پیش بینی شده گردید.
وزیر اقتصاد تاکید کرد: در شرایطی که در گذشته نفت بشکه ای  ۱۱۰ دلار فروخته می شد، امروز به زیر ۴۰ دلار رسیده است و این کاهش شدید درآمدهای نفتی به منزله یک تکانه و فشار قابل توجه است، اما خوشبختانه آثار این تکانه در مقایسه با تکانه قبلی به مراتب محدودتر است.
وی گفت: پیش بینی می شود رشد اقتصادی سال  ۹۴، ۵ درصد باشد اما این تکانه ناشی از کاهش درآمدهای ارزی کشور، دستیابی به این هدف را با محدودیت مواجه کرده است اما همزمان باید توجه داشت دامنه اثرات این تکانه بر نرخ ارز بسیار محدود بود در حالیکه درآمدهای نفتی ما از  ۱۰۰ میلیارد دلار به کمتر از ۲۰ میلیارد دلار در سال جاری کاهش پیدا کرد.
طیب نیا  در ادامه اولویت کوتاه مدت دولت را برقراری ثبات و آرامش در اقتصاد و مقابله با نوسانات برشمرد و گفت: همزمان با پیگیری و اجرای سیاستهای کوتاه مدت و ایجاد ثبات و آرامش در بازار، اصلاحات ساختاری و نهادی نیز  مورد توجه دولت بوده است.

همچنین ببینید

تورم ٧.٧ درصد شد

شاخص کل (بر مبنای۱۰۰=۱۳۹۰) در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ عدد ۲۴۹.۶ را نشان می‌دهد که ...