خانه > اخبار ویژه > نرخ رشد اقتصادی به یک درصد رسید

نرخ رشد اقتصادی به یک درصد رسید

رسیدن نرخ رشد اقتصادی به یک درصد در ۶ماه نخست امسال، تزریق ۳۵هزار میلیارد تومان به بخش عمرانی تا پایان سال، تحریک تقاضا با کاهش نرخ سود بانکی، اعطای تسهیلات ارزان به‌صورت هدفمند،

استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور برای افزایش رشد اقتصادی و آمادگی دولت برای خرید محصولات کشاورزان با استفاده از خط اعتباری بانکی ازجمله موضوعاتی بود که سخنگوی دولت در برنامه تیتر امشب به آن اشاره کرد. محمدباقر نوبخت در برنامه «تیتر امشب» صداوسیما با بیان اینکه براساس گزارش‌های مرکز آمار در ۶ ماهه نخست سال۹۴ اقتصاد کشور رشد مثبت یک درصد داشته است، گفت: این رشد اگرچه نسبت به ۶ماه نخست پارسال مثبت است، مطلوب نیست اما در عین حال نسبت به رشد منفی ۶/۸ درصد ۲ سال گذشته رقم مناسبی است. به گفته وی تغییر روند از منفی به مثبت حاکی از این است که رشد اقتصادی در مسیر مثبتی قرار گرفته اما برای اینکه مردم بتوانند آثار این رشد را احساس کنند، باید تلاش بیشتری شود. براساس بررسی‌ها در ۶ماه نخست امسال رشد بخش کشاورزی ۵/۷ درصد، صنعت و معدن منفی ۱/۱درصد و خدمات ۰/۹درصد بوده است. نوبخت افزود: دولت برای ۶ماه دوم سال، بسته سیاستی و اقتصادی خود را مطرح کرده که هم بانک مرکزی با ابزار پولی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با ابزار مالی موظف می‌شوند برای تحریک تقاضا و افزایش رشد اقدام کنند. سخنگوی دولت گفت: با توجه به سیاست‌هایی که اکنون در حال اجراست، قرار شد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با استفاده از ابزار مالی مخارج دولت درباره افزایش پرداخت‌های عمرانی که طرح‌های تملک دارایی سرمایه است، اقدام کند.

افزایش اعتبارات طرح‌های عمرانی
نوبخت در این رابطه افزود: حسب گزارشی که رییس‌جمهوری به مردم داده بود، مقرر بود ۷۵۰۰میلیارد تومان در این زمینه برای طرح‌های عمرانی استفاده کنیم که آخرین گزارش از خزانه حاکی از آن است که تاکنون توانسته‌ایم بیش از ۲۰هزار و ۴۵۵ میلیارد تومان پرداخت کنیم. وی گفت: گزارش خزانه از این حکایت دارد که ما ۱۴ هزار و ۳۱۸ میلیارد تومان به صورت نقدی، ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای مهار آب‌های مرزی، ۱۱۳۷ میلیارد تومان برای کارهای عمرانی از محل مواد ۱۰ و ۱۲ مرتبط با حوادث و ۳ هزار میلیارد تومان به‌صورت اسناد خزانه به پیمانکاران پرداخت کنیم. سخنگوی دولت افزود: این نسبت به موقعیت مشابه سال قبل بیش از ۷ هزار و ۲۶۵ میلیارد تومان است، با وجود اینکه دریافتی‌های خزانه نسبت به پارسال تا این زمان افزایش نیافته است. نوبخت گفت: برای اینکه بتوانیم در ۶ ماه دوم رشد بیشتری به اقتصادمان بدهیم، مدل‌های اختصاص‌سنجی، نشان می‌دهد که اگر ۹۷۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی بدهیم می‌توانیم انتظار ۱ درصد رشد اقتصادی را داشته باشیم. وی با بیان اینکه بر حسب قولی که برای رونق‌بخشی به اقتصاد به مردم دادیم، امسال بیش از سال قبل به طرح‌های عمرانی پرداخت خواهیم کرد، تصریح کرد: سال قبل ۳۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم و امسال بیش از ۳۵ یا ۴۰ هزار میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم. سخنگوی دولت افزود: با این پرداخت‌ها و اقداماتی که بانک مرکزی به صورت تسهیلات و ایجاد قدرت خرید در دست دارد، به‌طور قطع در ۶ ماهه دوم بیش از ۶ماهه اول رشد خواهیم داشت و امید است این رشد بیش از ۲ درصد باشد.

همچنین ببینید

جای خالی مدل مدیریت هاشمی در عرصه اقتصاد ایران

مسعود نیلی معتقد است در شرایط کنونی اقتصاد ایران، نیاز به سیاست‌مدارانی که سرمایه سیاسی ...