خانه > اخبار > اقتصادی > نسخه «پیتر مارکوس» برای فولاد ایران

نسخه «پیتر مارکوس» برای فولاد ایران

مـوسـس و مـدیـــرعــامـل شــرکــت World Steel Dynamics که از بزرگ‌ترین شرکت‌های تحلیل بازار فولاد است، در گفت‌وگویی با «دنیای‌اقتصاد» چشم‌انداز صنعت فولاد در ایران و جهان را بررسی کرد. پیتر مارکوس، موقعیت ایران از نظر رشد تقاضای فولاد در آینده را برای سرمایه‌گذاری مناسب دانست، اما ۱۰ پیش‌شرط برای تحقق آن اعلام کرد. به اعتقاد وی، رشد تقاضای فولاد، دسترسی ارزان به سنگ‌آهن و معادن زغال‌سنگ، قیمت تمام‌شده پایین، شفافیت در معاملات خرید و فروش مواد خام، خدمات و محصولات فولاد و… از جمله این شروط است. مارکوس معتقد است با لغو تحریم‌ها علیه ایران شرکت‌های بزرگی مشتاق ورود به بازار ایران هستند.

گروه صنعت و معدن: در چند دهه گذشته کاهش شدید مصرف فولاد و به دنبال آن افت قیمت‌های محصولات فولادی و معدنی، فولادسازان سراسر جهان را با مشکل مواجه کرده است که از جمله آن می‌توان به مشکلاتی که در سال‌های ۲۰۰۱ یا ۲۰۰۸ رخ داد، اشاره کرد. این اتفاق با دو تفاوت عمده در سال ۲۰۱۴ نیز نمود پیدا کرد و دره مرگ جدیدی را برای فولاد و مواد اولیه آن ترسیم کرد.

این دو تفاوت عمده عمق و گستره این اتفاق است، به نحوی که این بار هم میزان افت قیمت‌ها بیش از دفعات قبل بوده و با توجه به وضعیت کنونی مسلما طول زمان تداوم آن بیش از گذشته خواهد بود. برخی کارشناسان اواخر سال ۲۰۱۶ یا اوایل سال ۲۰۱۷ را سال احتمالی خروج از این بحران می‌دانند. مدت زمانی که در درجه اول برای فولادسازان کوچک تبعات زیادی را به دنبال خواهد داشت. از سوی دیگر،‌ این بحران برای صنعت فولاد ایران از درجه اهمیت بسیار بالاتری نسبت به سایر کشورها برخوردار است، چرا که در کشور بر اساس قیمت‌های بالای صنعت فولاد و سنگ آهن پروژه‌های بسیاری تعریف و آغاز شده که در حال حاضر توجیه فنی-اقتصادی خود را از دست داده است.

از همین رو نیاز است چشم‌انداز صنعت فولاد ایران به درستی تحلیل شود و بر این اساس روزنامه «دنیای اقتصاد» گفت‌و‌گویی با پیتر مارکوس (Peter F. Marcous) موسس و مدیرعامل شرکت World Steel Dynamics که از بزرگ‌ترین شرکت‌های تحلیل بازار فولاد است، انجام داده است. مارکوس کار خود را به عنوان تحلیلگر در سال ۱۹۶۱ میلادی در بورس وال استریت آغاز کرد. وی دانش‌آموخته مدیریت اجرایی، گرایش سرمایه‌گذاری و اقتصاد (MBA in investment and economics) از دانشگاه نیویورک در سال ۱۹۶۵ میلادی است. امسال قرار است وی به عنوان یکی از سخنرانان اصلی ششمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار که در تاریخ ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه برگزار می‌شود، شرکت کند و جزو اولین گروه‌های آمریکایی حاضر در ایران پسابرجام خواهد بود. مارکوس در این گفت‌وگو موقعیت ایران را از نظر رشد تقاضای فولاد در آینده، برای سرمایه‌گذاری مناسب می‌داند، اما شرط‌هایی را برای آن برمی‌شمرد. متن کامل گفت‌وگو با پیتر مارکوس را در ادامه می‌خوانید.

با توافق ایران با ۶ قدرت جهانی و لغو تحریم‌های بین‌المللی، شرکت‌های بزرگی هستند که تمایل دارند وارد بازار ایران شوند، به نظر شما استراتژی ایران برای جذب سرمایه‌های خارجی به چه نحوی باید باشد؟

به نظر من موقعیت ایران از نظر رشد تقاضای فولاد در آینده، برای سرمایه‌گذاری مناسب است، مشروط بر آنکه عوامل زیر جهت ترغیب سرمایه‌گذاری و مشارکت خارجی در توسعه بازار فولاد ایران توسط دولت و نهادهای مترتب تقویت شود. رشد تقاضای فولاد، دسترسی به پایین‌ترین قیمت سنگ‌آهن و معادن زغال‌سنگ در مقایسه با قیمت‌های جهانی، قیمت تمام‌شده پایین، شفافیت در معاملات خرید و فروش مواد خام، خدمات و محصولات فولاد و…، صادرات بهینه شامل کاهش هزینه حمل در بازارهای اصلی خارجی از جمله این شروط است. از سوی دیگر، متولیان این حوزه باید به به‌روزرسانی تکنولوژی‌های تولید، بازگشت بالای سرمایه‌گذاری جدید در صنعت، اعتقاد به مدیریت قوی و توانا، افزایش مهارت‌ها و تخصص کارکنان و پایین آوردن ریسک سرمایه‌گذاری توجه کنند.

بر اساس نظر خیلی از متخصصان، توافق وین فرصت‌های مناسبی را برای صنعت فولاد ایران ایجاد کرده است. اگرچه باید قید شود که هر پیامدی از توافق بر صنعت فولاد ایران، در درازمدت احساس خواهد شد. از نظر شما، مهم‌ترین توجه سرمایه‌گذاران خارجی برای بودن در ایران چیست؟

با توافق ایران با ۶ قدرت جهان و لغو تحریم‌های بین‌المللی، شرکت‌های بزرگی مشتاق ورود به بازار ایران هستند. من معتقد و امیدوار هستم که توافق وین پیشرفت و رشد اقتصادی عظیمی را در ایران در دهه‌های بعدی ایجاد می‌کند. بنابراین سرمایه‌گذاران خارجی در ایران حضور خواهند یافت؛ چرا که آنها پی خواهند برد که از ریسک تجاری ایران کاسته می‌شود. از سوی دیگر، شرکت‌های خارجی که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند، سود خواهند کرد.

همچنین ببینید

ضرورت‌های رسیدن فولاد به افق چشم‌انداز ۱۴۰۴

: برای رسیدن به اهداف صنعت فولاد در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ طرح جامع فولاد یک ...