خانه > اخبار ویژه > نفس‌های صنعت پاک در ریه‌های جهان

نفس‌های صنعت پاک در ریه‌های جهان

برزیل، کشوری که ریه‌های جهان را در مرزهای خود جای داده همیشه زیر ذره‌بین فعالان محیط‌زیست بین‌المللی نیز قرار داشته است، شاید همین امر دلیلی بر اجرای قوانین محیط‌زیستی در صنایع مختلف این کشور باشد.

برزیل تازه صنعتی‌شده در مسیر حفاظت از طبیعت، قوانین محیط‌زیستی را با جدیت هرچه تمام‌تر در کارخانه‌های خود به اجرا درآورده است. پنجمین کشور بزرگ دنیا در راه رسیدن به توسعه صنعتی پایدار و رقابت با کشورهای جهان، نگران حفظ محیط‌زیست است. در همین راستا برزیل برای باقی ماندن در رقابت بازارهای جهانی، قانونی را به تصویب رساند که تمامی مواد شیمیایی ساخته‌شده در این کشور باید گواهی معتبر ۱۴۰۰ ISO دریافت کنند. این گواهی‌ها و سایر اعتبارنامه‌ها ۲ هدف را دنبال می‌کنند که یکی از آنها ماندن در عرصه رقابت تجارت جهانی و دیگری تبدیل شدن به کالاهای دوستدار محیط‌زیست است. سازمان محیط‌زیست این کشور با همکاری سایر سازمان‌ها مانند وزارت کشاورزی، تاکید زیادی بر تولید سوخت‌های سبز کردند و به این ترتیب کشور قهوه توانست به یکی از سردمداران تولید سوخت‌های زیستی در دنیا تبدیل شود. ایزابلا تکسرا، رییس سازمان محیط‌زیست برزیل، ادعا می‌کند که تولید سوخت زیستی در برزیل طبق سیاست‌های کلان این کشور به‌طور پایداری درحال افزایش است.

با توجه به مشکلات موجود انجام فعالیت‌های مناسب برای دستیابی و استفاده از ابزارهای مدیریت محیط‌زیست در برنامه‌های توسعه صنعتی به منظور به حداقل رساندن خسارات وارد بر منابع و محیط‌زیست و همچنین برقراری یک نظام گسترده و پویا برای مواجهه درست با آلودگی و تخریب به‌عنوان یکی از ارکان توسعه پایدار ضروری به نظر می‌رسد. با نگاهی به گذشته می‌توان دید که این کشور در کنار رشد صنایع خود همیشه به موضوعات زیست‌محیطی توجهی ویژه داشته است. در سال ۱۹۹۲م ریودوژانیرو میزبان کنفرانسی با عنوان «محیط‌زیست و توسعه» بود که از طرف سازمان ملل متحد برگزار شد و همین امر نشان می‌دهد برزیل که در جایگاه کشوری صنعتی قرار دارد در تحقیقات خود به مشکلات زیست‌محیطی نیز توجه کافی دارد.

همچنین ببینید

ایمنی وآموزش دو اقدام اصلی در ایمیدرو

ایمیدرو «ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست» و «آموزش مستمر و توسعه دانش» را به عنوان دو اصل ...