خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > نقشه راه توسعه روابط ایران و روسیه امضا شد

نقشه راه توسعه روابط ایران و روسیه امضا شد

موافقتنامه‌ها و تفاهمنامه‌هایی میان ایران و روسیه امضا شد که به گفته مسئولان، زمینه‌ساز اوج‌گیری روابط اقتصادی دو کشور است.

دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه دوشنبه گذشته با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به عنوان رییس ایرانی این کمیسیون و «الکساندر نوواک» وزیر انرژی به عنوان رییس روسی این نشست در مسکو آغاز شد و روز پنجشنبه هفته گذشته هم پایان یافت. «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و «الکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه، رییسان ایرانی و روسی کمیسیون مشترک همکاری‌های دوکشور، در روز پایانی این نشست، نقشه راه توسعه روابط دوطرف را که براساس برآوردها ارزش اقتصادی آن می‌تواند بین ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار باشد، امضا کردند. این توافق پس از ۳روز مذاکرات فشرده و تمام وقت هیات ۶۰ نفره کارشناسان و مسئولان دولتی و بخش خصوصی ایران به سرپرستی واعظی با همتایان روس در مسکو به‌دست آمد. همچنین رییسان ایرانی و روسی این کمیسیون چندین سند همکاری در عرصه‌های مختلف از جمله در حوزه انرژی، دریایی و بانکی امضا کردند. براساس نتایج مذاکرات ۳ روزه مسکو، بخش خصوصی می‌تواند اصلی‌ترین مسیر برای رسیدن به هدف ارتقای همکاری‌های بازرگانی ۲ کشور به سطح ۱۰ میلیارد دلار باشد. اما از سویی دیگر، به اعتقاد برخی کارشناسان و مسئولان، روسیه در ارتباطات گذشته اقتصادی به تعهدات خود عمل نکرده و این مورد نکته مهمی تلقی می‌شود که باید اطمینان خاطر برای ادامه راه با روسیه به ایران برگردانده شود.

دریافت مجوز صادرات به روسیه
الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه در نشست پایانی کمیسیون مشترک همکاری‌های این کشور و ایران اعلام کرد که ۲۵ شرکت ایرانی مجوز صادرات محصولات غذایی و کشاورزی به روسیه را دریافت کرده‌اند. رییس روسی کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور اعلام کرد: اداره نظارت بهداشتی بر محصولات کشاورزی روسیه ۲۵ موسسه ایرانی را در فهرست صادرکنندگان مواد غذایی گنجانده است.
به گفته وی، ۱۹ شرکت تولیدکننده آبزیان، ۴ شرکت تولید کننده لبنیات و ۲ شرکت تولیدکننده گوشت مرغ از ایران در فهرست صادرکنندگان مواد غذایی به روسیه گنجانده شده‌اند. وی همچنین از طرف ایرانی خواست تا زمینه صدور مجوز برای شرکت‌های روسی متقاضی و علاقه‌مند به صدور مواد غذایی به ایران را فراهم کند.

همچنین ببینید

موانع ۷ گانه ایران در تجارت با روس‌ها/ ترک‌ها چه راهی را انتخاب کردند؟

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه تراز تجاری ۲ کشور در ...