خانه > اخبار ویژه > نقش کلیدی صنعت خودرو در توسعه صنعتی کشور

نقش کلیدی صنعت خودرو در توسعه صنعتی کشور

تحریک تقاضا از اقداماتی است که برای خروج صنعت خودرو از رکود در دست اجراست. در کنار این مسئله، فرآیندهای خرید نیز باید از سوی خودروسازان و بانک‌ها تسهیل شود.

این سخن مدیر کل صنایع خودرو و نیرو محرکه در میزگرد تخصصی «توسعه صنعت خودروهای تجاری؛ چشم‌اندازها و چالش‌ها» است. این سمینار روز گذشته در «همایش بین‌المللی سیاست‌های تجاری و صنعتی برای صادرات و اشتغال» در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد.مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه در ابتدای این نشست اظهار کرد: صنعت خودرو در ایران در ردیف معدود صنایعی قرار دارد که جایگاه آن در بخش‌های مختلف ازجمله تیراژ، کیفیت، بازار، خدمات پس از فروش و… مشخص است. بیش از ۸۰درصد حمل‌ونقل کالا در کشور به‌وسیله خودروهای تجاری انجام می‌شود.امیر حسین قناتی با بیان اینکه اگرچه این موضوع از دیدگاه‌هایی نظیر مصرف سوخت و تجارت نقطه ضعف به‌شمار می‌رود اما یک واقعیت است، گفت: وسایلی که در جاده‌ها حمل‌ونقل می‌کنند، از عمر بالایی برخوردارند، به‌گونه‌ای که در سال ۹۳ و شروع سال ۹۴، متوسط عمر وسایل حمل‌ونقل جاده‌ای از ۱۸ سال عبور کرده است که باید به ۱۲ سال برسد. دولت دو سیاست را در دستورکار قرار داده است. نخست موضوع حمل‌ونقل‌های غیرجاده‌ای و دوم اصلاح ناوگان فرسوده.وی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم انجام شده در دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصلاح سیاست‌ها در جهت حمایت از تولید است. فضای کسب‌وکار کشور در اواخر سال ۹۱، حدود ۱۲۰ جهان بود و در آماری که به تازگی اعلام شده، این رتبه به عدد ۱۰۵ نزدیک است. برنامه دولت، رساندن این رتبه به زیر ۱۰۰ خواهد بود. اگر فضای کسب‌وکار کشور اصلاح شود علاوه بر تولیدکننده داخلی، فضای مناسب برای سرمایه‌گذاران خارجی نیز فراهم خواهد شد..قناتی با اشاره به تمرکز وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تمرکز روی افزایش ساخت داخل قطعات خودرو گفت: در سند راهبردی صنعت خودرو به موضوع ادغام اشاره شده است که این موضوع علاوه بر خودرو در صنعت قطعه‌سازی و مجموعه‌سازی نیز باید اجرایی شود. در دنیا «تی‌یر ۱» و «تی‌یر ۲»ها فعالیت می‌کنند و خودروسازان خود را با قطعه‌سازان مختلف درگیر نمی‌کنند.
مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه اضافه کرد: برای خروج صنعت خودرو از رکود اقدامات خاصی در دست اجراست که یکی از راه‌های آن به تسهیل در خرید برمی‌گردد. به عبارت دیگر تحریک تقاضا موردنظر قرار گرفته است. فرآیندهای خرید از سوی خودروسازان و بانک‌ها باید تسهیل شود.

همچنین ببینید

پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

روز سه‌شنبه رئیس هیات عامل ایمیدرو با هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران ...