خانه > اخبار ویژه > نیمه پر لیوان کاهش قیمت نفت

نیمه پر لیوان کاهش قیمت نفت

یکی از شگفتی‏های اقتصادی سال ۲۰۱۵ این بود که سقوط شدید قیمت‏های نفت نتوانست موجب کندشدن رشد اقتصادی در سطح جهان شود. با وجود افت شدید قیمت از بشکه‏ای ۱۱۵ دلار در ژوئن ۲۰۱۴ تا ۴۵ دلار در آخر نوامبر ۲۰۱۵، بسیاری از مدل‏های اقتصادی تاثیرات کاهش قیمت‏ها را بر رشد اقتصادی کمتر از مقادیر مورد انتظار پیش‏بینی کرده‏اند. احتمالا ۵/ ۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی کمتر از مقدار مورد پیش‏بینی برآورد شده است.

بهتر است نیمه پر لیوان را بنگریم: اثر مثبت و هرچند اندک این تاثیر بر اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۶ همچنان ادامه خواهد داشت. جلوه ناخوشایند ماجرا فشار کمرشکنی است که قیمت‏های پایین نفت بر کشورهای صادرکننده آن خواهد داشت. افت اخیر قیمت‏های نفت مانند ماجرای سال‏های ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ است زمانی که اعضای اوپک (بخوانید عربستان صعودی) تصمیم گرفتند با افزایش سقف تولید سهم بازار خود را افزایش بدهند. از لحاظ دیگر نیز با افت قیمت ناشی از افت تقاضای سال‏های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ که بحران مالی جهانی دامنگیر کشورهای خریدار نفت شده بود، قابل مقایسه است. اگر افت تقاضا سبب کاهش قیمت نفت شده باشد نباید انتظار داشت که اثر مثبتی در سطح اقتصاد جهانی داشته باشد، در این حالت قیمت نفت بیش از آنکه متغیری برونزا برای هدایت اقتصاد جهانی باشد، نقش تثبیت‏کنندگی اقتصاد را ایفا می‏کند. از طرف دیگر این شوک‏های طرف عرضه است که می‏تواند اثر مثبتی بر رشد جهانی بگذارد.

با بررسی عمیق‏تر کاهش اخیر قیمت‏های نفت درمی‏یابیم که هر دو سمت عرضه و تقاضا در سقوط قیمت‏های نفتی نقش داشته‏اند. به‌طور مشخص، کاهش رشد اقتصادی چین که باعث کاهش در قیمت‏های جهانی کلیه کالاها شده و به‌طور موازی سقوط شاخص‏های صنعت فولاد، هر دو از عوامل موثر در این فرآیند بوده‏اند. برای مثال، قیمت طلا در انتهای نوامبر ۱۰۵۰ دلار برای هر اونس ثبت شد که از میزان ۱۸۹۰ دلاری سپتامبر ۲۰۱۱ فاصله‏ای بسیار نشان می‏داد. قیمت‏ مس نیز افتی مشابه را از سال ۲۰۱۱ نشان داده است. منابع جدید تولید نفت از سوی دیگر به اندازه همین عوامل اهمیت دارند. تولید نفت آمریکا از ۵ میلیون بشکه در سال ۲۰۰۸ به ۳/ ۹ میلیون در انتهای سال ۲۰۱۵ رسیده است که عامل اصلی این افزایش انقلاب در نفت شل بوده که به‏رغم سقوط قیمت‏ها تولید آن همچنان ادامه دارد. در روند افت قیمت‏ها، افزایش در تولید نفت ایران بعد از لغو تحریم‏ها نیز محاسبه شده است. این کاهش قیمت در دیدگاه کلی اقتصاد جهانی یک بازی با حاصل جمع صفر است: تولیدکننده‏ها ضرر می‏دهند و مصرف‏کنندگان منفعت می‏برند. ایده غالب در این زمینه آن است که کاهش قیمت‏ها قطعا تقاضای جهانی را تحریک خواهد کرد، چرا که تولیدکنندگان با استفاده از پس‏اندازهای ارزی کاهش در درآمدها را تعدیل می‏کنند و مصرف‏کنندگان نیز بخش اعظم سود حاصله را به مخارج خود اضافه می‏کنند.

همچنین ببینید

عدم تبعیت شرکت های تابع وزارت نفت از سیاست های کلان / جولان دلالان صنعت تجهیزات نفتی

صنعتگران تجهیزات نفتی از عدم استقبال شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت از سامانه تامین الکترونیکی ...