خانه > اخبار ویژه > هدررفت ۲۷ میلیارد دلار سرمایه بانک‌ها با تخریب زودهنگام خانه‌ها

هدررفت ۲۷ میلیارد دلار سرمایه بانک‌ها با تخریب زودهنگام خانه‌ها

ترابر نیوز: مشاور مدیریت و تامین مالی وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر رواج ساخت و سازهای بی‌مورد در دولت قبل که منجر به هدر رفت سرمایه ۲۷ میلیارد دلاری بانک‌ها با تخریب زودهنگام خانه‌ها شد، گفت: درآمد ۲۰ میلیارد دلاری حاصل از نفت در دولت یازدهم با رقم ۱۲۰ میلیارد دلاری دولت قبل قابل مقایسه نیست.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حسین عبده‌تبریزی مشاور مدیریت و تامین منابع مالی وزارت راه و شهرسازی عصر امروز (۲۳ آبان‌ماه) در جمع خبرنگاران رسانه‌های مختلف حاضر شد و علاوه بر پاسخ به پرسش‌های آنها اهمیت رونق واقعی بازار مسکن را به بحث و بررسی گذاشت.

حسین عبده‌تبریزی مشاور مدیریت و تامین منابع مالی وزارت راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران حاضر در وزارت راه و شهرسازی در بیان راهکارهای خروج از رکود بازار مسکن با اشاره به رکود ۳ ساله در این بازار گفت: برای رونق خرید در بخش مسکن باید این بخش منابع داشته باشد و در عین‌حال نرخ منابع نیز معقول باشد. با نرخ فعلی که ۲۵ تا ۳۰ درصد است نمی‌توان مسکن خرید و این مساله‌ای است که باید با کمک بانک مرکزی و حمایت های مردمی و دولتی به سرانجام برسد.

مشاور مدیریت و تامین منابع مالی وزارت راه و شهرسازی افزود: در سایر کشورها تسهیلات خرید مسکن شامل ۸۰ درصد می‌شود در حالیکه در ایران این میزان تسهیلات تحت‌عنوان وام به مردم تعلق نمی‌گیرد. معتقدم شورای پول و اعتبار باید دخالت کند و نرخ سود بانکی را کاهش بدهد تا از این طریق مردم بتوانند مسکن موردنیاز خود را در شرایط واقعی و در بازاری بدون سفته بازی تهیه کنند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در بیان مخالفت دولت با کاهش قیمت مسکن به قیمت پایین مسکن نسبت به نرخ تورم در کشور اشاره کرد و ادامه داد: قیمت مسکن پایین آمده است و همین کاهش گرفتاری بانک‌ها شده است زیرا در دهه قبل قیمت مسکن به صورت انفجاری رشد کرد و همین‌مساله مشکلات متعددی را ایجاد کرد. در شرایط فعلی که دولت درصدد است تا نرخ تورم را یک رقمی کند به دنبال توسعه بازار رهن نیز هست.

دبیر علمی پانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن تاکید کرد: در حال حاضر دولت برای برون‌رفت مسکن از رکود انگیزه‌های لازم را دارد و در تلاش است تا سرمایه‌گذاری‌های دولت قبل را که از درآمد مازاد نفتی صرف ساخت واحدهای تجاری و مسکونی لوکس شد به خدمات عمومی همچون مصارف اداری و هتل آپارتمان تبدیل کند.

همچنین ببینید

کدام بانک‌ها بیشتر سپرده گرفتند؟

در بین شبکه بانکی این بانک‌های تجاری هستند که میزان سپرده‌گیری آنها در مقایسه با ...