خانه > اخبار > اقتصادی > هم‌پیمانی اتاقی‌ها با آخوندی بر سر «رقابت»

هم‌پیمانی اتاقی‌ها با آخوندی بر سر «رقابت»

  • آخوندی:لازمه استفاده از ثروت‌های کشور رقابت است
  • جلالپور:در اتاق به دنبال رقابتی کردن اقتصاد هستیم نه یارانه

 

به گزارش اقتصادنیوز، وی در این نشست عنوان کرد: بیاییم میزانی از صحبت‌های دوستان اتاق را درباره توزیع یارانه تولید با موضوع رقابت مقایسه کنیم تا ببینیم اندیشه بخش خصوصی ما چگونه است.

 

وی سپس با تاکید بر اینکه هر موضوعی در اقتصاد به نظام قیمت برمی‌گردد، افزود: اگر اتاق طرفدار نظریه قیمت بر مبنای بازار نباشد و در بعضی مواقع به دنبال منافع باشد، آن موقع باید بپذیرد که سازمان حمایتی هم باشد که برایش تعیین تکلیف کند.

 

آخوندی سپس اضافه کرد: ما حتما می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم، مشروط بر اینکه اندیشه بنیادین درست داشته باشیم و از دارایی‌های خود استفاده کنیم. ما دارایی‌های زیادی در حوزه راه داریم که همه ظرفیت اقتصادی فوق‌العاده‌ای دارند که هیچ وقت مورد بهره‌برداری قرار نگرفته‌اند. ایستگاه‌های راه‌آهن ما می‌توانند تجاری باشند اما فقط جایی برای ارائه خدمات هستند.

 

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: لازمه استفاده از این ثروت‌ها این است که رقابت کنیم و نظام مالی و بنگاه‌داری مناسبی داشته باشیم.

 

آخوندی همچنین با انتقاد مجدد به موجودیت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و نظام قیمت‌گذاری، گفت: برخی در انتقاد من به نظام قیمت‌گذاری، مرا عصبانی خواندند.

 

مشکلات امروز اقتصاد ایران به سرگردانی بازار برمی‌گردد

به گزارش اقتصادنیوز، وی در ادامه بیان کرد: مشکلات امروز اقتصاد ایران به اندیشه جان‌سخت سوسیالیست و سرگردانی بازار برمی‌گردد، در حالی که برای رسیدن به اقتصاد پویا و توسعه ایران، نیاز است که رویکرد مورد اجماعی در جامعه برای مدیریت اقتصادی، امور سیاسی و امور اجتماعی اتخاذ شود. برای توسعه ایران باید در مورد نحوه ورود مدرنیته و تجدد، بازنگری‌هایی صورت گیرد و این در شرایطی است که دوران مدرن و جدید با مشروطه آغاز شد که عمده این اندیشه هم بعد از شکست ایران از جنگ‌های روس بوده است؛ به همین دلیل عمده‌ترین آشنایی ایران با غرب بیش از آنکه با غرب اروپایی باشد، با غرب روسی است. بلافاصله پس از این، سوسیال ـ دموکرات و فرقه‌های دموکراتیک تبلیغ شد و البته بستر فقر دانش و فقر مادی، بیشترین زمینه را برای توسعه اندیشه‌های چپ فراهم کرد.

 

آخوندی سپس در همین مورد توضیح داد: نگاهی به سیاست‌های اقتصادی ایران نشان می‌دهد از ابتدای ورود مدرنیته، برای رویارویی با مشکلات و حوادث، گرایشی که برای حل مسائل اقتصادی وجود داشته، یک گرایش سوسیالیستی بوده است؛ به نحوی که در سال ۱۳۰۵ با توجه به مشکلات اقتصادی، تسعیر نرخ ارز و مبادلات ارزی مطرح می‌شود و اولین قانون، اسعار خارجی است و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان به ثبت می‌رسد. در سال ۱۳۰۹ قانون دولتی کردن تجارت خارجی را در کشور شاهد هستیم و برای رویارویی با مشکلات مختلف، اندیشه‌ای که گُل‌مایه تصمیمات است، اندیشه سوسیالیستی است به جای اینکه یک اندیشه متکی به بازار حاکم باشد.

همچنین ببینید

صادرات ۱۷ میلیارد دلاری ایران به چین/روابط بانکی تسهیل شود

به نقل از خبرنگار مهر، محمدرضا کرباسی امروز در نشست مشترک اتاق‌های بازرگانی بین‌الملل ایران و ...