خانه > اخبار ویژه > واردات خانه چینی و ترکیه‌ای به ایران

واردات خانه چینی و ترکیه‌ای به ایران

بر اساس آمار واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته به ایران از سال ۸۴ تا ۹۴، بیشترین سهم از واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته به ایران را کشورهای چین، ایتالیا، امارات متحده عربی و ترکیه به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس آمارهای رسمی واردات، میزان واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته در هفت ماه ابتدایی امسال، حدود ۵۸۷ تن بوده، اما در سال گذشته میزان واردات هزار و ۶۱۰ تن بود.

با توجه به اینکه کمتر از نیمی از سال باقی مانده است و با فرض اینکه میزان این واردات تا پایان سال حدود دو برابر شود، میزان واردات فرضی با حفظ همان روند نیمه نخست امسال تا پایان سال حدود هزار و ۲۰۰ تن می‌شود و این نشان‌دهنده کاهش واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته شده در مقایسه با سال گذشته است.

به گزارش اقتصادنیوز با مشاهده این آمار، واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته در امسال از کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه، چین، هند و ایتالیا صورت گرفته که از سال ۸۴ تاکنون در اسامی کشورهایی که واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته از آنها انجام می‌شود، نام کشورهای چین، ایتالیا، امارات متحده عربی و ترکیه بیش از همه دیده می‌شود.

بررسی‌های اقتصادنیوز نشان می‌دهد بعد از واردات پنج‌ هزار و ۸۵۱تنی این ساختمان‌ها در سال ۸۴، میزان واردات در سال ۸۵ بسیار کاهش یافت و به ۷۰۷ تن رسید، اما باز هم در سال بعد به هزار و ۸۱۹ تن رسید و به همین صورت در سال‌های بعدی کم و زیاد شد و این نشان‌دهنده آن است که واردات این ساختمان‌ها روند پرنوسانی را طی کرده است.

 

اما با این حال سال ۸۴ با پنج هزار و ۸۵۱ تن به ارزش ۱۳ میلیون و ۸۴۶ هزار و ۵۸۵ دلار بیشترین واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته را به خود اختصاص داده است.

g h