خانه > اخبار ویژه > واردات فناوری به جای فولاد

واردات فناوری به جای فولاد

واردات فولاد از هند در ازای بدهی‌های نفتی این کشور و در شرایطی که با مازاد عرضه فولاد در ایران مواجه هستیم به تولید داخلی لطمه می‌زند. نبود توازن بین عرضه و تقاضا صنعت فولاد را با مشکل مواجه کرده و واردات محصولات فولادی از کشور هند نیز بر مشکلات موجود دامن می‌زند.

در این بین کارشناسان فولادی این اقدام هند را سیاستمدارانه و به منظور پیدا کردن بازار مصرف برای فروش محصولات فولادی خود عنوان می‌کنند که تنها منافع این کشور را تامین خواهد کرد. در واقع در شرایطی که دنیای فولاد با مازاد عرضه روبه‌رو است یافتن بازار مصرف و افزایش تقاضا راهکاری هوشمندانه برای کارخانه‌های فولادی است و کشور هند نیز این سیاست را برای فروش مازاد محصولات خود در پیش گرفته که تنها منافع این کشور را تامین خواهد کرد.

واردات؛ تیر خلاص صنعت فولاد
واردات فولاد از کشور هند منافع ایران را تامین نمی‌کند بلکه باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه‌های فولادی در کشور خواهد شد. یک عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور نیز از واردات فولاد از کشور هند در ازای بدهی‌های نفتی به ایران انتقاد کرده و این اقدام را تیر خلاصی برای صنعت فولاد کشور دانسته است. رضا شهرستانی اظهار کرده درحال‌حاضر بازار جهانی فولاد اوضاع مناسبی ندارد و شرکت‌های هندی با سوءاستفاده از این مسئله قصد دارند در ازای پول نفت، فولاد به ایران صادر کنند. شهرستانی گفته است: اگر دولت برای واردات فولاد در ازای پول نفت، تصمیم نهایی داشته باشد، این اقدام هیچ‌گونه منفعتی برای کشور ندارد و بهتر است پول نفت ایران در همان جا باقی بماند. به گفته وی، تولید سالانه شرکت‌های فولادی دپو شده و در این شرایط واردات فولاد به نفع تولید داخل نیست و باعث تعطیلی برخی از کارخانه‌ها خواهد شد.

هندی‌ها، فناوری صادر کنند
واردات ماشین‌آلات و فناوری از هند در ازای واردات فولاد و ریل یکی از پیشنهادهای کارشناسان برای پرداخت بدهی‌های نفتی هند به ایران است. در همین‌باره مدیرعامل فولاد اکسین در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: ایران دارای کارخانه ورق با تولید ۲هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری، ۳ کارخانه لوله‌سازی و همچنین کارخانه‌های بزرگ فولادسازی است که در سال‌های تحریم تمامی این تولیدکنندگان با وجود فشارهای زیادی که بر آنها تحمیل شد موفق شدند که این صنایع را همچنان حفظ کنند حال با تمام این تفاسیر اقدام کشور هند مبنی بر صادرات محصولات نهایی مانند فولاد، ریل و لوله‌های نفت و گاز به ازای پرداخت مطالبات خود به ایران امری نادرست است. عزیز قنواتی ادامه داد: این اقدام هند منافع کشور را تامین نخواهد کرد؛ در واقع واردات فولاد از هند منجر به ایجاد ارزش‌افزوده، اشتغالزایی و امنیت در این کشور می‌شود و درمقابل باعث کاهش ظرفیت تولید و معضل بیکاری در ایران خواهد شد. آنطور که مدیرعامل فولاد اکسین می‌گوید مطالبات ایران از هند باید به‌طور نقدی پرداخت شود؛ در واقع باید با این کشور چانه‌زنی کرد تا خواسته‌های ایران نیز برآورده شود علاوه بر آن می‌توان پیشنهاد کرد تا مقداری از طلب ایران به صورت نقد و مقداری نیز به صورت محصول نهایی وارد شود همچنین واردات مواد خام یا اسلب نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که می‌تواند منافع ایران را تامین کند. وی افزود: باید این نکته را مد نظر قرارداد که درصورت واردات کالا از کشور هند برای پرداخت مطالبات خود به ایران در ازای پول نقد، این کالاها باید به گونه‌ای باشد که به حفظ تولیدات داخلی ایران کمک کند. قنواتی گفت: واردات فناوری‌های جدید از کشور هند و ورود جدیدترین و بروزترین ماشین‌آلات صنایع معدنی به دلیل اینکه عمر بسیاری از این ماشین‌آلات از ۴۰ سال نیز می‌گذرد و کهنه و قدیمی هستند راهکار منطقی‌تری برای پرداخت مطالبات هندی‌ها است. به گفته مدیرعامل فولاد اکسین در شرایط کنونی که درهای کشور به روی کشورهای صاحب‌نام خارجی گشوده شده توجه به تولید داخلی و بحث اقتصاد مقاومتی از اهمیت بسیاری برخوردار است این درحالی است که واردات محصولات نهایی به تولید داخلی لطمه زده و باعث نادیده گرفتن تلاش تمامی تولیدکنندگان بخش صنایع معدنی خواهد شد.

همچنین ببینید

ورق‌هایی که بی‌نیاز از واردات هستند

ورق گالوانیزه به ورق فولادی پوشش داده شده به وسیله روی گفته می‌شود. این روش در ...