خانه > اخبار ویژه > واردات ورق‌های فولادی از هند و چین

واردات ورق‌های فولادی از هند و چین

با توجه به دستور وزیر نفت بر استفاده از تولیدات داخلی و محدود کردن خرید کالاهایی که توان تولید آنها در داخل کشور وجود دارد، برخی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت، اقدام به واردات ورق‌های فولادی لوله‌های انتقال نفت از هند و چین کرده‌اند.

این در حالی است که بیژن زنگنه، وزیر نفت بارها بر استفاده از تولید داخل تاکید و اعلام کرده واردکردن کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی در صنعت نفت ممنوع است. حتی در سال گذشته شیوه نامه‌ای را با عنوان «شیوه‌نامه حمایت از تولید داخلی و شفاف‌سازی معاملات» با هدف یکسان‌سازی شرایط قراردادهای داخلی و خارجی، باهدف حمایت از سازندگان ایرانی به‌وسیله وزیر نفت ابلاغ شد. اما با نگاهی به عملکرد شرکت زیرمجموعه وزارت نفت، مشخص می‌شود که در برخی موارد این شرکت‌ها از اجرای این قانون سرپیچی کرده و به بهانه‌های مختلف، اقدام به دور زدن دستورهای وزیر نفت و سایر مقام‌های ارشد کشور کرده‌اند. پیگیری‌های ایرنا نشان می‌دهد پس از وارد کردن ورق‌های فولادی از هند برای ساخت لوله‌های انتقال نفت و فرآورده‌های‌آن، این بار شرکت‌های نفتی به سراغ تولیدات چینی رفته‌اند، به طوری که سفارش واردات ۱۰۰هزار تن ورق فولادی را به چینی‌ها داده و تولیدکنندگان ایرانی را نیز به مناقصه راه نداده‌اند.

سفارش واردات از چین
مدیرعامل یک شرکت ایرانی با تشریح جزئیات واردات ورق‌های فولادی از چین، در گفتگو با ایرنا گفت: یک شرکت زیرمجموعه وزارت نفت، برای پروژه احداث یک خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از جنوب به مرکز کشور، ۱۰۰ هزار تن ورق فولادی از چین سفارش داده است. این سازنده داخلی که در زمینه ساخت ورق‌های فولادی فعالیت دارد، اضافه کرد: این در حالی است که تولیدات داخلی از نظر کیفیت و قیمت مناسب‌تر از نمونه چینی است. وی با بیان اینکه ما را به مناقصه این طرح راه ندادند، افزود: پیش از این در پروژه مربوط به شرکت ملی نفت خیز جنوب توانمندی‌های خود را در تولید ورق‌های API (ورق‌های عریض فولادی) ثابت کرده بودیم و به‌دنبال آن انتظار می‌رفت شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت، پروژه‌های خود را به جای چینی‌ها، به تولیدکنندگان داخلی واگذار کنند.

همچنین ببینید

زنگنه: توافق اوپک تاثیری بر تولید نفت ایران ندارد

وزیر نفت در وین گفت: در صورت تمدید توافق اوپک، تولید نفت ایران تغییری نمی‌کند ...