خانه > اخبار ویژه > واکنش تولیدکنندگان پیچ‌ومهره به تولید نشدن مفتول مخصوص در کشور

واکنش تولیدکنندگان پیچ‌ومهره به تولید نشدن مفتول مخصوص در کشور

تولید مفتول مناسب برای تولید پیچ‌ومهره در کشور با اما و اگرهای زیادی روبه‌رو شده است. مفتول‌ها علاوه‌بر سرمایه‌گذاری بالا به تجهیزات پیشرفته‌ای برای تولید نیازمند هستند که تولیدکنندگان ایرانی مدعی‌اند در ایران تولید نمی‌شود و از کشورهایی مانند چین و هند مفتول وارد می‌شود.

در این بین اظهارنظرهای متفاوتی درباره مفتول‌های خاص پیچ‌ومهره در کشور شنیده می‌شود. به اعتقاد برخی از کارشناسان این مفتول‌ها به دلیل اینکه برای تولید فرآیند طولانی دارند، در کشور تولید نمی‌شوند.
ساخت پیچ‌ومهره از فولادهای ساختمانی؟
یک تولیدکننده پیچ‌ومهره‌های صنعتی به صمت گفته است کارخانه‌های ذوب‌آهن اصفهان مفتول‌های پیچ‌ومهره را تولید نمی‌کنند، به همین دلیل با انجام یکسری فرآیندها روی مفتول‌های ساختمانی، آن را به پیچ‌ومهره تبدیل می‌کنند که از لحاظ کیفیت نمی‌تواند با مفتول‌های خاص پیچ‌ومهره که از آلیاژهای مخصوص استفاده می‌شود، رقابت کند. این درحالی است که در چین، واحدهای ذوب‌آهن مفتول‌های پیچ‌ومهره را تولید کرده و در اختیار صنایع قرار می‌دهند. حامد حمیدین، به چالش‌های این صنعت اشاره کرده و گفته است یکی از مشکلات تولیدکنندگان در این صنعت، تامین مواد اولیه است؛ مواد اولیه ما مفتول است که از چین، تایوان و ترکیه وارد می‌شود و در کشور امکان تولید آن وجود ندارد. به گفته این تولیدکننده پیچ‌ومهره‌های صنعتی، تعرفه مفتول غیرآلیاژی و معمولی بالا است و از این نظر تولیدکنندگان با مشکل روبه‌رو هستند. آنطور که حمیدین اظهار کرده میزان واردات در این صنعت به اندازه‌ای زیاد است که اگر این صنعت در داخل هیچ تولیدی نداشته باشد و جلوی واردات نیز گرفته شود تا ۲ سال با کمبود پیچ‌ومهره در بازار مواجه نخواهیم بود. با توجه به اظهارات این تولیدکننده پیچ‌ومهره‌های صنعتی مبنی بر اینکه ذوب‌آهن اصفهان مفتول‌های پیچ‌ومهره را تولید نمی‌کند و این مفتول از کشورهای دیگر وارد می‌شود، کارشناسان فولاد نیز در این‌باره توضیحات خود را ارائه کرده‌اند.
کیفیت پایین مفتول‌های وارداتی
مدیر کیفیت ذوب‌آهن اصفهان نیز در گفت‌وگو با صمت تولید نشدن مفتول پیچ‌ومهره در واحدهای ذوب آهن را نادرست اعلام کرد. وی معتقد است از سال ۱۳۷۰ بنابر درخواست شرکت‌های صنایع تبدیلی، تولید این مفتول در کشور آغاز شده و همواره نیاز این صنایع را برطرف می‌کردیم. عباس عباس‌زاده، اظهار کرد: همواره با تولید فولاد و تبدیل آن به مفتول نیاز صنایع تبدیلی به این مفتول برطرف شده و این موضوع که با انجام یک سری فرآیندها روی مفتول‌های ساختمانی از این مواد استفاده می‌شود، صحت ندارد. عباس‌زاده توضیح داد: درحال‌حاضر تولید این مفتول از تقاضای زیادی برخوردار است و ذوب آهن اصفهان نیز این مفتول را برای تمامی تولیدکنندگان که نیازمند آن هستند تولید می‌کند اما عده‌ای شروع به واردات این مفتول از کشورهایی مانند چین کرده‌اند زیرا به دنبال قیمت ارزان هستند این درحالی است که متاسفانه مفتول‌های وارداتی از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند. مدیر کیفیت ذوب‌آهن اصفهان ادامه داد: درشرایط کنونی به دنبال ارتقای خط تولید این مفتول در کشور هستیم تا تجهیزات پیشرفته‌ای را به منظور تولید مفتول به‌کار گیریم به همین دلیل وقفه‌ای در تولید آن به وجود آمده اما به معنای آن نیست که قادر نیستیم این مفتول را در کشور تولید کنیم بلکه ذوب آهن اصفهان نخستین و بزرگترین تولیدکننده این مفتول در کشور است. عباس‌زاده افزود: تولید این مفتول در کشور از لحاظ کیفی نسبت به سایر کشورها در سطح بالایی قرار دارد زیرا تولید فولاد آن به روش کوره بلند انجام شده و به طور مستقیم از سنگ معدن استفاده می‌شود درحالی که تولید مفتول در کشورهای دیگر با روش ذوب قراضه است.
سرمایه‌گذاری بالا برای تولید مفتول
صحبت‌های عباس عباس‌زاده درحالی مطرح می‌شود که رضا شهرستانی، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور در گفت‌وگو با صمت تولید نشدن مفتول‌های پیچ‌ومهره را تایید می‌کند. شهرستانی اظهار کرد: این مفتول‌ها فولادهای آلیاژی خاصی هستند که چندین فرآیند روی آنها انجام می‌شود؛ درواقع این مفتول‌ها از عناصر مختلفی برخوردار هستند که نحوه ریخته‌گری آنها خاص است و علاوه بر آن به ماشین‌آلات ویژه‌ای نیاز دارد. این مفتول‌ها باید در کوره‌های خاصی ساخته شوند سپس در دستگاه‌های کشش ویژه‌ای وارد شده تا استقامت آنها افزایش پیدا کند در مرحله بعد نیز روتراشی شده و درنهایت در فعالیت‌های ساختمانی از آنها استفاده شود. وی عنوان کرد: تولید این مفتول از فرآیند طولانی برخوردار است زیرا تناژ بالایی دارد و به سرمایه‌گذاری زیادی نیازمند است از این‌رو اغلب از کشورهای اروپایی، ترکیه و هند وارد می‌شود. البته شرکتی در ایران مدعی است که تولید این مفتول را آغاز کرده و درمراحل اولیه آن است اما به دلیل اینکه در ساختمان‌سازی از مفتول در ستون‌ها استفاده می‌شود و به دلیل حساسیتی که دارد باید در تولید آنها استانداردهای لازم رعایت شود. عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور معتقد است به علت گران شدن زمین بیشتر پروژه‌ها به صورت ساخت برج‌های بالای ۱۰ طبقه است ازاین رو استفاده از این مفتول‌ها بیشتر است و زمانی‌که مقدار تناژ افزایش پیدا کند تولید آن نیز در کشور بیشتر توجیه اقتصادی پیدا می‌کند.

همچنین ببینید

اخبار خوش مالیاتی برای تولیدکنندگان/حذف مالیات ارزش افزوده

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده را مانع جدی پیش ...