خانه > اخبار ویژه > واکنش های تند مراجع تقلید قم نسبت به اخذ دیرکرد های بانکی

واکنش های تند مراجع تقلید قم نسبت به اخذ دیرکرد های بانکی

چند تن از مراجع تقلید قم با تاکید بر حرام بودن دریافت دیرکرد بانکی گفتند:دیرکرد بانک‌ها حرام و ‌رباخواری است؛ جلوی رواج آن گرفته شود زیرا مردم را گرفتار کرده است.

به نقل از سایت قم فردا، شبکه بانکی در هر کشوری به صورت مستقیم با مردم آن کشور ارتباط دارد و حتی بانک ها برای تحقق یک اقتصاد مولد درون زا و برون زا و پیشرو با سایر دستگاه های ذیربط مخصوصا وزارت خانه های اقتصادی باید همکاری های مناسبی را انجام دهند.

با توجه به بانک محور بودن اقتصاد کشور ما، بانک‌ها به عنوان مهم ترین عنصر بازار پولی نقش بسیار مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می‌کنند و مردم و صنایع نیز برای رفع بسیاری از مشکلات اقتصادی خود اقدام به دریافت تسهیلات بانکی در برخی مواقع با سود بالا می کنند،اما شرایط نامطلوب مالی، تنگناهای مالی گاهی اوقات باعث می شود تا برگشت بخشی از این تسهیلات به بانک توسط مردم با مشکل مواجه شود که بانک ها برای این موضوع راه حل هایی را پیش بینی کرده اند که فشار دو چندانی به مردم وارد می کند.

آیت الله مکارم شیرازی: کسانی که از روی عدم توانایی مالی قادر به پرداخت بدهی خود به بانک نیستند خلافی نکرده اند

آیت الله مکارم شیرازی، در خصوص جریمه دیکردی که بانک‌ها از مشتریان خود می‌گیرند، افزود: جریمه در زمانی مصداق می‌یابد که کسی کار خلافی انجام داده باشد و اسم آن نیز از اسلام تعزیر است که این تعزیر باید به حساب بیت المال واریز شود.

وی ادامه داد: کسانی که از روی استیصال و عدم توانایی مالی قادر به پرداخت بدهی خود به بانک نیستند خلافی نکرده اند که به این واسطه به آنان جریمه دیرکرد تعلق گیرد.

این مرجع تقلید شیعیان، عنوان داشت: نمونه‌های بسیاری از مردم در نامه‌های خود به ما می‌نویسند که به دلیل عدم توانایی مالی در بازپرداخت‌ها موجب شده که بانک ملک و خانه آنها را نیز تصرف کند که در چنین مواردی بانک‌ها باید ملایم‌تر برخورد کنند هر چند که باید با کسانی که توانایی مالی دارند و نمی‌خواهد بدهی خود را پرداخت کنند برخورد قاطع داشته باشند.

آیت‌الله علوی‌گرگانی:اخذ دیرکردهای بانکی مردم را بیچاره می‌کند

آیت‌الله سید محمد علوی‌گرگانی در دیدار با مدیرعامل بانک ملت با اشاره به اهمیت دیدار با علما و بزرگان اظهار کرد: هر اندازه فعالیت‌ها با علما در میان گذاشته شود، سبب انتخاب بهترین راه و روش می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هدف از تشکیل بانک تسهیل برای بندگان خدا بوده است، بنابراین به مسئولان بانک تذکر داده می‌شود سعی کنید از مواردی که برای مردم گرفتاری به وجود می‌آورد کم کنید و هدف اصلی را پیگیری کنید و کاری کنید مردم به بیچارگی گرفتار نشوند.

همچنین ببینید

نیمی از منابع بانکی منجمد است

نخستین همایش مالی اسلامی با حضور ولی‌اله سیف، رییس‌کل بانک مرکزی، حمید پورمحمدی، معاون توسعه ...