خانه > اخبار ویژه > وزش نسیم حمایت به سوی واحدهای تولیدی و صنعتی

وزش نسیم حمایت به سوی واحدهای تولیدی و صنعتی

هزار و ۳۵۰ نفر از نیروهای ۳ واحد تولیدی و صنعتی در شهرستان البرز استان قزوین چشم به راه حضور استاندار استان بودند تا با بازدید از واحدهای محل خدمت آنان، مشکلات کارگران و واحدهای تولیدی و صنعتی که محل خدمت آنان است از سوی مسئولان مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد؛

۳واحدی که عمده مشکلات آنها، همان چالش‌های عدیده حال حاضر کشور در زمینه تولید است و این واحدها نیز با مسائلی مانند تسهیلات بانکی، نبود سرمایه در گردش، مالیات، بیمه تامین اجتماعی و… دست و پنجه نرم می‌کنند. صاحبان این صنایع که در زمینه تولید قطعات یدکی خودرو و استحصال روغن از دانه‌های ذرت کارآفرینی کرده‌اند چشم امید به همراهی دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوط برای برطرف شدن مشکلات خود دارند.
استاندار قزوین در بازدید از واحدهای تولیدی در شهر صنعتی البرز با بیان اینکه مشکلات واحدهای تولیدی با دستگاه‌های اجرایی و نهادها باید در فضایی به دور از تنش و تقابل پیگیری و حل و فصل شود، اظهار می‌کند: نباید فضای بین دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی مبتنی بر تقابل باشد، بلکه باید با تلاش؛ مشکل بین دستگاه‌ها و واحدهای تولیدی برطرف شود. تمامی واحدها و دستگاه‌ها باید درک متقابلی از وضع موجود جامعه داشته باشند و فضای تقابل برطرف شود تا بتوان مشکلات را در فضایی بدون تنش برطرف کرد.
مرتضی روزبه می‌افزاید: این گونه بازدیدها به همراه یک تیم متخصص و مدیریتی متشکل از مسئولان سازمان‌های مربوط و کارشناسان خبره با هدف بررسی و یافتن راهکارهای مناسب برای حل مشکلات واحدهای تولیدی انجام می‌شود. برای حل مشکلات مالی این واحدها با سازمان تامین اجتماعی، باید طرفین حضور داشته باشند و با کمک تشکل‌های صنفی بخش صنعت، مسائل خود را طرح و حل کنند.
وی تصریح می‌کند: تمام دستگاه‌های مرتبط با حوزه صنعت و تولید در قبال مشکلات آنها مسئول هستند و باید برای برطرف کردن مشکلات این واحدها قدم بردارند.

مشکلات واحدهای صنعتی و معدنی با جدیت پیگیری می‌شود
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه چندی پیش استاندار استان از ۳ واحد صنعتی بالین تک (سازنده سرسیلندر خودرو)، واحد تولیدی گلوکوزان (تولیدکننده گلوکز و انواع نشاسته‌های خوراکی، صنعتی و خوراک دام) و همچنین صنایع ساعت‌سازی ایرالنیان بازدید و از نزدیک مسائل و مشکلات این واحدها را مورد بررسی قرار داد، اظهار می‌کند: در این بازدید ۲ واحد قطعه‌سازی خودرو که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهر صنعتی البرز مشغول به فعالیت هستند در حاشیه بازدید استاندار از این واحدها مشکل خود که طلب‌های معوق از خودروسازان بود را مطرح کرده و خواستار رسیدگی به آنها شدند.
علی پرزحمت می‌افزاید: این امر مورد بررسی استاندار قرار گرفت و بر اساس دستورالعملی که از سوی محسن صالحی نیا، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور در زمینه بدهی خودروسازان به صنایع مختلف صادر شده بود، قرار شد بخشی از طلب این ۲ واحد از سوی خودروسازان پرداخت شود.
وی با اشاره به ماده ۲۰ قانون تسهیل و رفع موانع تولید، می‌افزاید: در زمینه واحدهایی که با گشایش اعتبار، ارز دریافت کرده‌اند و سیستم بانکی باید در روز گشایش اعتبار با صاحبان صنایع که از این اعتبارات استفاده کرده‌اند، تسویه حساب کرده باشد، قرار است این موضوع پس از بررسی و تصویب در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان به کارگروه ملی فرستاده شود تا در آنجا، درباره این ۲ واحد قطعه‌سازی خودرو تصمیم‌گیری و برای دریافت اعتبار ارزی جدید با آنها تسویه حساب شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین ادامه می‌دهد: واحد دیگری که استاندار استان از آن بازدید کردند واحد تولیدی استحصال روغن از دانه ذرت بود که هم‌اکنون در حال انجام طرح توسعه و نصب ماشین‌آلات است و قرار است با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا ۶ ماه آینده علاوه بر راه‌اندازی کارخانه، تولید آزمایشی خود را با نظارت یک تیم مهندسی خارجی به انجام برساند. البته با برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است؛‌ تفاله دانه‌های روغنی در دامداری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. وی تاکید می‌کند: بخشی از مشکلات این واحد باز پرداخت تسهیلات بانک صادرات است که در کارگروه رفع موانع تولید فرعی و اصلی مورد بررسی قرار گرفته و هم‌اکنون پرونده تکمیلی این واحد برای اعلام نتیجه نهایی و حل و فصل به کار گروه ملی ارسال شده است.

همچنین ببینید

1+3 شرط خرید خارجی

استفاده از تجهیزات ساخت داخل در پروژه‌های صنعتی دستخوش تغییر می‌شود؟ با گذشت بیش از ...