خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > وقتی سیب‌زمینی «مسئله» می‌شود

وقتی سیب‌زمینی «مسئله» می‌شود

هزار و ۷۰۰ تن سیب‌زمینی در حالی امحا شده که برخی آن را سیاسی‌کاری دانسته و مربوط به شیرین‌کاری‌های پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌دانند و بعضی به آن تنها جنبه اقتصادی می‌دهند و مسئله زیان به کشاورزان را مطرح می‌کنند. در این میان وزیر جهاد کشاورزی نیز سازمان بازرسی کشور را مسئول رسیدگی به این امر معرفی می‌کند.

مهدی کوچک‌زاده، نماینده مجلس شورای اسلامی، به بهانه امحای هزار و ۷۰۰ تن سیب‌زمینی استعفای خود را به ریاست مجلس شورای اسلامی اعلام و با بیان جملاتی به این موضوع اعتراض می‌کند. استعفای کوچک‌زاده در حالی مطرح می‌شود که غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی به خانه ملت می‌گوید: در سال ۱۳۸۴ ما شاهد امحای یک‌میلیون و ۳۹۶ هزار کیلوگرم سیب‌زمینی و در سال ۱۳۸۷ نیز شاهد امحای حدود یک‌میلیون و ۷۴ هزار و ۵۰۴ کیلوگرم از این محصول بوده‌ایم، حال سوال این است که چرا همین نمایندگان که امروز به دنبال استعفا هستند در سال‌های گذشته در پی معدوم‌سازی این محصولات کشاورزی هیچ اظهارنظری نکردند. خبرگزاری خانه ملت به همراه این گزارش، تصویر اسناد مربوط به امحای محصولات در سال‌های مورد اشاره جعفرزاده را هم منتشر کرده که براساس آنها در سال ۸۴ معادل یک‌میلیون و ۳۹۶ هزارو ۷۸۰ کیلو پیاز پاییزه امحاشده که متعلق به شهرهای شیراز، اقلید، خرمبید و بوانات بوده است.

وزارت جهاد پاسخ داد
روز گذشته وزارت جهاد کشاورزی نیز به این موضوع واکنش نشان داد و سیب‌زمینی‌های معدوم شده را غیرقابل استفاده دانست. وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: با وجود تشدید محدودیت‌های اقلیمی در فرآیند تولید محصولات کشاورزی، حمایت‌ها و پشتیبانی‌های ویژه دولت از بخش کشاورزی و تقویت بنیان‌های تولید، امید، انگیزه و تلاش کشاورزان را در امر کشت و کار مضاعف کرده و همین امر سبب شده تا در ۲ سال زراعی گذشته (دولت یازدهم) تولیدات کشاورزی افزایش یابد و بیش از ۱۱ درصد به مجموع تولیدات این حوزه در مقایسه با زمان آغاز فعالیت دولت افزوده شود، به طوری که متوسط رشد بخش کشاورزی در ۶ماه امسال مطابق گزارش مراجع رسمی چشمگیر بوده است. در این گزارش آمده است: اگرچه وزارت جهاد کشاورزی به نمایندگی از دولت و براساس اسناد بالادستی ملزم به تنظیم بازار محصولات کشاورزی با سازوکارهای پیش‌بینی شده در قانون خرید تضمینی و نیز بکارگیری سایر سیاست‌های حمایتی است، اما به هیچ عنوان در مجموعه این سازوکارها و سیاست‌ها حذف محصول مدنظر نیست بلکه با بکارگیری این مکانیزم‌ها، محصولات کشاورزی مشمول قانون خرید تضمینی در مواقع فراوانی عرضه و کاهش تقاضا، خریداری و ذخیره‌سازی می‌شود تا هم از تولیدکنندگان حمایت شده و هم با عرضه محصولات در مواقع کمبود، از افزایش قیمت‌ها جلوگیری شود.

اطلاع دقیق نداریم
تماس با بسیاری از نمایندگان مجلس نشان داد که آنها به ظاهر از موضوع اطلاع ندارند. با این حال محمدتقی توکلی، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در این‌باره به صمت می‌گوید: دلیل اصلی این اقدام مشخص نیست. نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از ماهیت این موضوع مطلع نیستم ادامه می‌دهد: ممکن است به دلیل اشباع بازار این محصول و به این سبب که فصل برداشت آن بوده و از سویی این محصول خریدار نداشته در نتیجه سیب‌زمینی‌ها آفت زده شده و قابل ارائه به بازار نبوده‌اند، این کار انجام شده باشد. به گفته او زمانی که سیب‌زمینی معیوب شود هیچ‌گونه قابلیت استفاده‌ای ندارد حتی برای خوراک دام هم نمی‌شود از آن استفاده کرد. بنابراین محصول را معدوم یا دفن می‌کنند. او می‌گوید: نمی‌دانم دولت این محصول را از کشاورز خریداری کرده یا خیر اما امکان دارد این امحا از طریق شرکت‌های تعاونی انجام شده باشد و بنده از این موضوع اطلاع دقیقی ندارم. او همچنین درباره اینکه برخی خبرها می‌گویند این اتفاق۶۲۰ میلیون تومان از پول بیت‌المال را به زیر خاک برد، می‌گوید: احتمال آن هست و بنده اطلاع دقیقی ندارم.

همچنین ببینید

جای خالی مدل مدیریت هاشمی در عرصه اقتصاد ایران

مسعود نیلی معتقد است در شرایط کنونی اقتصاد ایران، نیاز به سیاست‌مدارانی که سرمایه سیاسی ...