خانه > اخبار > اقتصادی > پایان تولید 405 و 206 در قرارداد جدید

پایان تولید 405 و 206 در قرارداد جدید

 

سفر ۲‌روزه حسن روحانی به فرانسه، در ادامه سفر به ایتالیا قراردادهایی را قطعی کرد که می‌تواند ایران را به تحقق چشم‌انداز‌های اقتصادی‌اش در آینده امیدوار‌تر از پیش کند.

این اسناد که در عمل افق و نقشه راه همکاری‌های همه‌جانبه و مشترک دوکشور را ترسیم می‌کند، روزهای به یاد ماندنی را برای فرانسوی‌ها در کاخ الیزه به ثبت رساند و حالا قرار است، دوکشور روزهای متفاوتی را در زمینه همکاری‌های مشترک اقتصادی دنبال کنند. بعد از خرید ١١٨ ایرباس، بازشدن پای توتال به فرانسه، سرمایه‌گذاری گروه فیوز در ایجاد کارخانه تولید آند، نوبت به خودروسازان دوکشور رسید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شهروند ؛ پژو که از همان روزهای نخست توافق لوزان بیش از دیگر خودروسازان مطرح دنیا درجاده مخصوص رفت‌وآمد داشت، توانست بعد از ٢٣‌سال بازار از دست رفته خود را احیا کند و قرارداد شرکت پژو و ایران‌خودرو با حضور رئیس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر فرانسه، دیگر مسئولان عالی‌رتبه دوکشور، براساس رویکرد و استراتژی جدید ایران‌خودرو تنظیم و نهایی شده است.رویکردی که ادعا شده، ایجاد شرکت مشترک ایرانی- فرانسوی، سرمایه‌گذاری مستقیم و نقدی پژو در ایران، انتقال فناوری و تولید محصولات به‌روز دنیا و استفاده از بازار صادراتی محصولات پژو در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از مهم‌ترین محورهای آن به شمار می‌رود.گویا این‌بار دیگر قرار نیست که ایرانی‌ها پای قراردادی را امضا کنند که امتیازهای قدیمی این همکاری قدیمی را تشدید می‌کند و منافع طرف فرانسوی را دنبال کند. به‌طوری که برای نخستین‌بار یکی ازخودروسازان برتر دنیا از طریق سرمایه‌گذاری مالی مستقیم در کل فرآیند و زنجیره صنعت خودرو ایران حضور پیدا خواهد کرد. حال پیش‌بینی می‌شود براساس این توافقنامه طی پنج‌سال آینده ۴٠٠‌میلیون یورو سرمایه‌گذاری مشترک در ایران صورت گیرد. این سرمایه‌گذاری زمینه را برای توسعه زیرساخت‌های تولید رقابتی به منظور ساخت، راه‌اندازی و فروش مدل‌های ٢٠٨، ٢٠٠٨ و ٣٠١ پژو که دارای جدیدترین تکنولوژی‌های فنی هستند، فراهم خواهد کرد.

انتظارها از پسابرجام بیش از اینها بود

دراین میان برخی از کارشناسان براین باورند که قراردادهای جدید در زمینه صنعت خودرو به‌گونه‌ای بهتر می‌توانست دنبال شود. ابوالفضل خلخالی استاد دانشکده خودرو با بیان این‌که همکاری مشترک در قالب واردات خودرو به صورت CKD و مونتاژ آن در ایران به سال‌های بسیار گذشته برمی‌گردد، در این‌باره می‌گوید: درشرایط پساتحریم و برجام انتظار می‌رفت که نوع قراردادها براساس انتقال تکنولوژی ساخت به داخل و خرید پلت فرم جدید شکل گیرد. او درحالی قیمت تمام‌شده مونتاژ خودرو در ایران را بسیار بالاتر از ساخت خودرو درکشور مبدأ می‌داند که به گفته او قراردادهای جدید تنها مسکنی کوتاه‌مدت برای پویایی و ایجا رونق صنعت خودرو بوده و در درازمدت جوابگو نیست.

مذاکرات بی‌سابقه در کاخ الیزه

اما محمدرضا نجفی‌منش یکی از هم‌سفران حسن روحانی، در سفر به فرانسه و ایتالیا بود که نظری متفاوت دراین‌باره دارد. او امروز عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و فرانسه است و پیش از این هم رئیس انجمن قطعه‌سازان ایران بود، طی روزهای گذشته پای میز مذاکره با خودروسازان فرانسوی در کاخ الیزه بود. مذاکراتی که او در عمر کاری خود در این صنعت آن را بی‌سابقه می‌داند.

او توضیح می‌دهد: این سفر تفاوت‌هایی با قبل دارد، ازجمله همراهی هیأت وسیع‌تری. نجفی‌منش ادامه می‌دهد: همین چند روز پیش که رئیس‌جمهوری چین در ایران حضور داشت، حدود ٨٠٠نفر وی را همراهی می‌کردند. خوشبختانه این رویه در ایران هم اجرایی شد و در سفر به فرانسه فعالان اقتصادی ایران با هدف همکاری اقتصادی با همتایان فرانسوی خود، روحانی را همراهی کردند و همراهی که موجب شد تیم اقتصادی کشور دست پر به ایران بازگردند.

همچنین ببینید

تمام امکانات برای نجات هموطنان گرفتار و رسیدگی به آسیب دیدگان بسیج شود

رییس جمهوری در پی زلزله شب گذشته در مناطق غربی کشور و بویژه استان کرمانشاه، ...