خانه > اخبار ویژه > پنج خطای مرگبار در کسب‌و‌کار

پنج خطای مرگبار در کسب‌و‌کار

نویسنده: Jørn Bang Andersen
مترجم: بهاره بصیری
کشورهای اسکاندیناوی با وجود داشتن شرکت‌های نوپای متعدد، همچنان در تلاشند تا سطح کارآفرینان، شرکت‌های تازه‌تاسیس و نوآوری‌های خود را در راستای تشکیلات و شرکت‌های بزرگ جهانی ارتقا دهند.
یکی از شرکت‌های اسکاندیناویایی به نام «Denmark’s Vestas Wind Systems» شرکت سیستم‌های بادی وستاس موفق شد در صنعت ساخت توربین‌های بادی، رتبه نخست را در جهان به خود اختصاص دهد. اما پس از سال ۲۰۰۸، این شرکت تجارب بسیار تکان‌دهنده‌ای را به‌دست آورده و در تلاش برای نجات خود است. سرگذشت شرکت وستاس نه فقط به خاطر صنعت تولید انرژی بادی بلکه به‌طور کلی مطالب آموزنده و مهمی را برای شرکت‌های اسکاندیناویایی با خود به همراه دارد. در اینجا می‌توان اظهار کرد که اگر شرکت وستاس به آنچه پیتر دراکر – پیشرو در مدیریت، از آن به‌عنوان پنج اشتباه مرگبار در کسب‌وکار یاد کرده است، توجه بیشتری نشان می‌داد با چنین تنگناهای شدیدی مواجه نمی‌شد.

شرکت وستاس در سال ۱۹۴۵ توسط پیتر هانسن تاسیس شد. این شرکت در ابتدا به تولید لوازم خانگی پرداخت و سپس توجه خود را به ساخت تجهیزات مورد استفاده در صنایع کشاورزی در سال ۱۹۵۰، مبدل‌های حرارتی در سال ۱۹۵۶ و همچنین جرثقیل‌های هیدرولیکی در سال ۱۹۶۸ معطوف کرد و از سال ۱۹۸۹ به تولید انحصاری توربین‌های بادی روی آورد.
طبق گفته‌های دراکر، پنج اشتباه مرگبار شرکت وستاس در کسب و کار در این مقاله به شرح زیر ذکر شده است.

۱. نخستین و رایج‌ترین اشتباه، توجه بیش از حد به سود ناخالص زیاد و «قیمت‌گذاری بالا» است (پیتر دراکر).
پیش‌بینی‌های مالی برای تحقق هدف شماره یک شرکت وستاس در استراتژی تولید ذخایر انرژی مدرن در اکتبر ۲۰۰۹ و با عنوان پروژه Triple 15 مشخص شد. هدف از این کار، دستیابی به سود ناخالص عملیاتی ۱۵ درصدی با درآمدی بالغ بر ۱۵ میلیارد یورو تا سال ۲۰۱۵ بود؛ به‌علاوه، شرکت وستاس برای دستیابی به این هدف، نیاز به رشد سالانه ۱۵ درصدی داشت. پروژه
Triple 15 برای تضمین موقعیت این شرکت به‌عنوان قدرتمندترین برند جهانی تولیدکننده انرژی و توربین بادی و همچنین ارائه‌دهنده راهکارهای تولید انرژی زیست محیطی بسیار حیاتی به حساب می‌آمد.

همچنین ببینید

برخورد مرگبار قطار مترو با کارگر میانسال

کارگر ۵۵ ساله یکی از شرکتهای وابسته به مترو بر اثر برخورد با قطار مترو ...